Povídkový snímek líčí ve čtyřech krátkých, bohužel nepříliš nápaditých, námětově stereotypních příbězích osudy vojáků. Často prozrazují silný výchovný akcent: jednou vypráví, jak přátelské pouto vznikne mezi mazákem a nováčkem, kteří společně cestují pro opravený tank, jindy se sblíží vojáci a studenti na společné bramborové brigádě. Nechybí ani melodramatická linka, která upozorňuje na osobní oběti, které život v zeleném vyžaduje, třeba když se důstojníkovi rozpadne manželství poté, co je přeložen do vzdálené posádky. (oficiální text distributora)

yntelygent

To jsem se panecku nasmal....prist na diskoteku ako pochodujuca jednotka ,vratane spevu....tak to je ozaj haluz....pre moju generaciu je to tak smiesny film,ze ani nemam silu kritizovat propagandisticko agitacny zamer....ale jednu hvezdu davam za ukazky techniky na cviceni...asi nejaky naval nostalgie alebo co... ()

javlapippi

"Holky na něj sice letí, ale já se jim divím! Jako voják totiž nestojí vůbec za nic!" Štyri poviedky zo života členov ľudovej armády, ktoré spája dievčensko-ženský motív a problémy s ním spojené. V prvej si skrze pokazené klobásky a nečakanú svadbu k sebe nájdu cestu holub-nesmelec Kopta a mazák-šikanista Vašut. V druhej príde k diskotékovému splynutiu brigádnikov v zelenom a brigádnic študentiek. "Chlapci si myslia, že sem prišli kefovať a nie zbierať zemiaky!" Do tretice gume Dejdarovi pomôže s neskúsenou slečnou na inzerát samotný Janek Ledecký. "Ta kapela, co tam hraje, to jsou kluci vode mě z družstva a hrajou skvěle, kam se na ně hrabe Turbo!" Pekná scéna vydymenia prednášky o husitských tradíciách. No a na záver Kulíšková prehodnocuje manželstvo s permanentne absentujúcim lampasáckym manželom Višňovským, situáciu sa svojsky pokúsi spasiť dcéra Bambuľka Haasová. "Oco, a keby tie rakety neboli, tak by si mal na nás viac času?" Príbeh sú príjemne krátke, plné neskôr známych tvarí, doplnené mnohými zábermi na bojovú techniku. Priebežne je zdôrazňovaná nutnosť ozbrojených zložiek ako protiváhy armád NATO hneď za humnami, tie dokonca zrušia vianočnú recitačnú pohodu. Ako plus plno nechceného humoru. Za štyri bodliaky prilepené na zadku. "Súdruh čatár, niekto s nami vyjebal!" ()

sardon

Příběhy o tom, jak ta dvouletá povinná vojenská služba byla vlastně fajn a jak tam na sebe byli vlastně všichni hodní a přátelští, protože i ten zlej mazák z úvodní povídky se nakonec ukáže jako dobrý kamarád a svého druha ve zbrani (a zároveň jím šikanovaného holuba) podrží v nejtěžší chvíli jeho života. I nejednu slzu jsem zatlačil a zároveň si uvědomil, jak důležitou úlohu plnila naše mírumilovná armáda, když západní imperialisté chřestili svými atomovými zbraněmi na dohled od našich hranic. Hrdý jsem pak byl v okamžicích ukázek bojové připravenosti našich vojáků a ukázek jakými mocnými zbraněmi disponují ke zničení nejen nepřítele, ale veškerého života na Zemi.Dojem tak kazila jen závěrečná povídka v níž se malé děvče vydá rozmluvit imperialistům jejich bojové choutky, aby na ní tatínek lampasák měl více času. Naštěstí jí včas našli a vše jí rozmluvili. A tak jako za časů Jana Žižky hrrr na ně, soudruzi !!! Ať uchráníme ten mír!!! Drama? Největší drama celého filmu nastalo v okamžiku, kdy se rozhodovalo, jestli Táňa Kulíšková (tehdy populární moderátorka hudebně soutěžního pořadu Triangel) dá, nebo nedá svému bývalému spolužákovi, když na ní její manžel pro samé válčení nemá nikdy čas a i ze společné dovolené je rozkazem odvelen. Dvě hvězdy za civilně hrajícího " Vencu Konopníka " a za sviňáka Janka Ledeckýho. ()

rigby

Několik střípků ze života vojáků. Nic zajímavého, bez nápadu, silně idealizováno. Ale taková byla propaganda osmdesátých let. Zelení mají zelenou. Dnes už nemá smysl na takové filmy koukat a ani je vysílat. ()

Felliniclub

Agitka, jedna hvězda navíc za nostalgii, ale tu dobu vlastně zachycuje docela přesně, alespoň jako startér vzpomínek. Nikdo tam nechtěl, ale museli tam (skoro) všichni. ()

Trucker

První povídka by se ještě celkem dala, ale ty další jsou pak postupná degradace až k té poslední, která je vyloženě debilní. Fajn jsou záběry probíhajících cvičení, kde se pohybuje technika, která ještě byla skutečně technikou (kterou se nedají nazývat dnes používané rakouské předražené šmejdy, kde blikne modrá obrazovka windows a stroj je v prdeli). ()