Tajemství slov

• Španělsko

La vida secreta de las palabras

Tajomstvo slov

The Secret Life of Words

The Secret Life of Words

Drama / Psychologický

Španělsko, 2005, 120 min

Tajemství slov ze začátku klame tělem, ale brzy člověk pochopí a odhadne konec. Jenže předvídatelnost překvapivě nevadí, intenzita emocí převálcuje vše, i ty slabší místa. Dojetí nebylo vynucené, prostě přirozeně přišlo, protože s takovým silným osudem to ani jinak nejde. Předvedli se dva hlavní představitelé, velmi šťastná režisérčina ruka, ostatní ani nedostali moc prostoru, měli v podstatě za úkol vyplňovat pauzy v konverzačce. Doporučuji jít do tohoto filmu tabula rasa jako já, i proto to na mě možná tak dolehlo, strašně rychle to uteklo a o to delší to má dojezd;-) 90%(10.4.2012)

Isabel Coixet nudí. A to tak, že pod ťarchou ubíjajúceho tempa spoľahlivo vyšumí významný odkaz, tejto inak konvenčnej drámy. Osudové stretnutie dvojch "životom postihnutých" ľudí postráda jediný výraznejší prvok, ktorý by trochu zamaskoval direkt k očakávanému záveru. Zisťujem, že podobné "pomalé-ambientné" snímky (Code 46, Lost In Translation) idú jednoducho mimo mňa.(26.11.2006)

Příběh, odehrávající se na ropné plošině uprostřed němého oceánu, plný hledání se a porozumění. Setkání s Hannou, hluchou dívkou, jejímž hlavním nepřítelem je čas, proti němuž tak usilovně bojuje, ve mně vyvolal cosi nepopsatelného. Nechce být zastižena byť jen chviličkou, ve které by se vracela ke hrůzným vzpomínkám. Její neúprosný zápas s časem je vypodobňován v několika scénách, kdy dívka dělá věci naprosto bezúčelně. Proč kostky mýdla vyskládané až příliš pečlivě? Proč následně po vyšití ubrousku látku vyhodí? Jen prázdný nudný život plný stereotypu a žalostného volání o pomoc, který mi přivodil zvláštní pocit na duši. Snad se ten druh prázdnoty přesunul i na mě, snad to byla lítost či náznak bolesti...Když žena dostane příležitost pečovat o popáleného a dočasně neslyšícího muže, nabídku ihned přijímá. Hanna, skoupá na slovo, jen málokdy odpoví zvědavému Josefovi. Je nám servírován intimní rozhovor, který jsem hltala plnými doušky a s nadějí hledala mezi řádky. Možná že právě handicap těchto dvou úplně odlišných lidí je natolik sblížil. Jako voda v moři, dál plyne i příběh dvou smutných postav, tak alarmujících lidských životů. Vyvíjející se vztah mezi nimi je křehký jako motýlí křídla. Odhalují svá tajemství, až nakonec zjistí, že by navzájem mohli zasytit ten citový hlad.(2.3.2008)

On je to vlastně prachsprostý doják, jenže... jenže je velmi zručně natočený a postavený na fantastických hereckých výkonech. A jelikož jsem ani chvíli neměla pocit, že na mě kape doslazovaný nektar, mohu tento film jen vřele doporučit. Romantika s podtóny hrůzné minulosti dokáže probudit dost silné emoce.(17.7.2011)

"naučim se plavat Hano, slibuju" byla pro mě asi ta nejsilnější slova z Tajemství slov. Má to v sobě emoce a neuvěritelnou vypovídající hodnotu..asi Vás překvapí, že z proudu nekonečných monologů a dialogů je to zrovna tohle, ale bohužel. Vůbec mi to nepřirostlo k srdci. Možná je to mým velkým očekáváním? jako těžko říct, ale já jsem hrozně zklamaná. Slova mnohdy byly zcestný a říkám si proč, když je to na nich založený. Příběh se vyvíjel tak, jak nejspíš každý od začátku očekává a nenastává tam žádný zvrat, škoda. Celý se to hrozně pomalu táhne a v průběhu se dozvídáme věci z minulosti dvou hlavních hrdinů, (kteří mi upřímně nepřijdou zajímavý natolik, aby celé dvě hodiny byla upoutána pozornost jen na ně), což je fajn, ale v tomhle případě bych rozhodně uvítala rozehranost ostatních postav. Protože jako pardon, ale co za lidi zkejsne na otevřeném moři uvnitř vrtné plošiny? Aha! Strašná škoda, že jim nebyl dán žádný prostor. Kuchař, co vaří jídla pokaždý z jiný země a k tomu pouští místní hudbu - tohle mi přišlo vhodný k rozehrání. Za mě to hlavní, životem prolezlá, smutná a zkroušená dvojice prostě celý neutáhla. K vyzdvižení stojí za zmínku skromnost, lidskost, intimita, deprese, prostředí a téma.(5.2.2017)

• - Pro natáčení byla použita vrtná plošina Borgholm Doplhin, která v tu dobu kotvila v Belfastu. (HellFire)

• - Příběh o sestře jménem Cora, který Josef vypráví Hanně, je krátký příběh jménem „La señorita Cora“ od argentinského spisovatele Julia Cortázara z jeho knihy Todos los fuegos el fuego. (HellFire)

• - Isabel Coixet napísala rolu Hannah so Sarah Polley  v mysli. S inou herečkou nerátala.
    (misterz)