Reklama

Reklama

Žena, která zamotá hlavu králi Šalamounovi, zamíchá kartami celého starověkého světa... Moudrý izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a mocné královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí povolí vykonat pohanský obřad na posvátném místě Izraelitů, popudí svůj lid proti sobě. Nastalého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí. Byl to snad od začátku královnin plán? Epický milostný příběh je jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let a i dnes dokáže ohromit davovými a bojovými scénami. Jedná se o poslední film režiséra Kinga Vidora (Čaroděj ze země Oz, Souboj na slunci, Vojna a mír). Krále Šalamouna hrál původně Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény filmu. Vše tak muselo být přetočeno s novým představitelem Šalamouna Yulem Brynnerem. (Česká televize)

(více)

Recenze (47)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Zdá se mi, že snímek později posloužil jako silná inspirace pro Kleopatru s Liz Taylorovou. Zejména hýřivé kostýmy, které nosila královna Lollobrigida, včetně striptýzového modelu se zlatou podprsenkou v lehce pozměněné podobně oblékla i Liz. Ve snímku také uvidíte jihoamerického papouška coby mazlíčka starověké královny, krásně namalované blesky, které zničí jeruzalémský chrám a hříšné tance pohanů vyznačující se divokou smyslností a taky vyumělkovaností – no, fuj, fuj. Snímek je patetický a legrační, dlouho se nic neděje a pak tam napadá spousta figurek vojáků a koníčků do propasti. Pomocný štáb se musel zapotit, když tam ty hračky házel, aby z toho vznikla značně nepřesvědčivá scéna o zkáze mocného vojska. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Kvalitní zfilmování biblického příběhu o králi Šalamounovi a královně ze Sáby. Přestože jde o skoro 60 let starý film, čas mu neubral na velkoleposti ani věrohodnosti. Etiopští Židé se vyskytují i v jiných filmech, např. Jdi, žij a někým se staň, takže královna ze Sáby pravděpodobně existovala, měla se Šalamounem syna a zřekla se svých bohů. Přesně jako popisuje tento film. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Tak tohle mě úplně nestrhlo. Čekal jsem další fantastický "sandál" a místo toho je příběh Šalamouna a královny ze Sáby opravdu klasickým biblickým příběhem se spoustou křesťanství v tom nejhorším smyslu. Vyznavači toho jediného pravého boha vystupují jako těžce bigotní rasy, každý kdo vyznává jiné náboženství je hodný opovržení a božího trestu. Ten dopadne na nevinnou Šalamounovu sestru i celý izraelský lidi za to, že se Šalamoun opovážil zamilovat do pohanky a dokonce ji dovolil uctít svého boha. Těžko se pak fandí fanatikům, kteří mě připomínali současný islám. Navíc výprava je docela chudá a Yul Brynner s vlasy (parukou?) překvapivě nevýrazný. Určité jednotlivosti jsou dobré - k smrti nenávidějící Adoniáš, svůdná Gina Lollobrigida jako královna ze Sáby a závěrečný trik se zářícími štíty je velkolepý, jinak ale průměr. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Klasický představitel hollywoodské éry velkolepých historických či biblických eposů.   Zajímavým bylo  sledovat Brynnerovu hustou kštici a Lollobrigidin dekolt, nohy a figuru, horší už to bylo s uvěřitelností jejich hereckých výkonů. Brynner jako vášnivý milenec, ehm a Lollobrigida jako polepšená mrcha, inu tu mrchu, tu bych ji  i věřil.  Nezapomenutelnou je pak ale scéna z její koupelny, kde to chvíli i vypadalo, že King Vidor zapomene, že jsou léta padesátá a   povedl se i pohanský rituál Sábanů. Obojí vytrhne z letargie  navozené  klasickým  teatrálním věrozvěstným stylem vyprávění. Vše pak doplňují jak jinak než výborné bitevní scény, ale žádného Ben Hura prosím nečekat. Nejsilnější je asi poslední střetnutí s Egypťany a zejména pohled na jeho výsledek.   Snesitelná tříčka. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vo svojej dobe to bol určite hit a má to aj doteraz svoju kvalitu, čo sa týka kostýmov, hudby, historického spracovania. Na môj vkus to bolo až príliš nábožensky ladené, mohlo tam byť viac politiky ohľadom Šalamúnových činov a ako dosiahol za jeho éry Izrael vrchol svojej starovekej slávy. Autori ale poňali tento príbeh svojim štýlom bez sledovania historických udalostí a pozadia. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (4)

  • Film se natáčel v Madridu a ve Valdespartere ve španělské Zaragoze. Produkce začala 15. září 1958 a trvala do poloviny prosince. (classic)
  • Film bol uvedený v roku 1978 v knihe "Päťdesiat najhorších filmov všetkých čias" ("The Fifty Worst Films of All Time (and How They Got That Way)") od Harryho Medveda a Randy Dreyfussa. (Arsenal83)
  • Během natáčení historického velkofilmu ve Španělsku utrpěl herec Tyrone Power masivní infarkt. Okamžitě byla zavolána sanitka, ale herec zemřel cestou do nemocnice ve věku pouhých 44 let. (ČSFD)

Reklama

Reklama