Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

ARI50

Nicolas jako rozený obchodník zapůsobil a dobře roli zahrál takže super zážitek. Moc zbraní moc peněz moc průseru. ()

Mgb21

Celý film si člověk myslí, jak je vše skvělé a že prodávat zbraně je vlastně strašně bezvadné a špatní jsou ti policajti, co vám jen kazí kšefty. Ale ouha!!! Vše se najednou začne nějak kazit a člověk pozná pravou tvář věcí a na konci mu je špatně od žaludku! Výborný filmový zážitek, kterému vévodí jako vždy skvělý Cage. ()

Bauer

Jsem nadšen.Naprosto reálný film o nelegálním obchodu ze zbraněmi.Nicolas Cage...perfektní herec kterej hraje je v těch dobrejch filmech a tento patří mezi ty hooodně kvalitní.Dále výborná hudba , herecké výkony ostatních představitelů a par hlášek například " Rambova zbraň " :-).Jedním slovem špičkovej film. ()

mm13

Júúúj, tak dobre mi už dlho žiaden film neurobil. Od úvodných titulkov som čumel, okolie nevnímal a fuňel blahom. O Cageovi si nemyslím príliš, ale keď mu rola sadne, tak je to jazda na pohľadanie... Len tak na okraj - som vyhlásený šprtal, ale totálne nechápem občasné výčitky ohľadne uveriteľnosti príbehu. O to predsa vôbec nejde. Obchodník so smrťou je me-ta-fo-ra. Pre tých čo stále nepochopili opakujem: ME-TA-FO-RA!! Až nepekne trefná, na povrchu príťažlivá, pod ním o to odpudzujúcejšia. Nekľučkuje, nealibizuje, nespreneveruje sa. Čo by ste ešte chceli? ()

becki_tu

Kde je zbraň, tam je chuť zabíjet. Přesné a výstižné motto pro tenhle vyjímečný snímek na téma (i)legálního obchodu se zbraněmi. Film inspirovaný skutečnými událostmi nám ukazuje znepokojující pravdu na téma černých obchodů se zbraněmi (prodávám všem bez rozdílu, falšování dokladů nejrůznější vojenské techniky, korupce). Úvodní scénka s putujícím nábojem, rozebírání nákladního Antonova, Ukrajina z kokainu... to je jen výčet některých nezapomenutelných scén z tohoto propracovaného filmového veledíla. Skvělý herecký výkon přidává i Nicolas Cage, "pro něhož je obchodování se zbraněmi to, co mu jde nelíp a v čem je dobrý" a ani zbytek hereckého osazenstva nezůstává výkonově pozadu. Lord of War je film našlapaný od začátku do konce, který ani na chvíli neztrácí dech a v průběhu neubírá nic ani na své vážnosti a dramatičnosti. ()

Sawy

Pro mě velké překvapení!Cage vážně nemusím,ale zde podal jeden z nejlepších výkonů své kariéry.Už ta úvodní scéna o "životě kulky" byla naprosto skvostná!Doporučuju.85 % ()

Morholt

Cynický a vtipný snímek o problematice obchodu a pašování zbraní a zároveň navozující otázku souvislostí mezi černým a bílým obchodem či zda je legální prodej o tolik etičtější. V první polovině letí děj odlehčeným tempem z roku do roku a čas od času i polechtá bránici jako třeba v případě prodeje tanků a helikoptér. V druhé polovině tempo trošku polevilo a film udeřil na vážnější strunu tohoto byznisu. To vše je doprovázeno glosami a úvahami hlavní postavy Yuriho Orlova. Nicolas Cage, kterého jinak nemám příliš v lásce, se mi tady tentokráte líbil a konečně mě "neoblažoval" svým psím pohledem. Možná to byla nejlepší role, v jaké jsem ho kdy viděl. Ostatní aktéři mi taky sedli a to především Jared Leto v roli Orlovova bratra. Zkrátka a jednoduše to bylo parádní. 95% ()

Lucasion

U Lord of War je nejtěžší říct, co mě nebavilo. Možná to, že ve filmu není jediná scéna, co by mě chytla za srdce. Něco jako - "Tohle je scéna, kvůli, které je ten film dobrý a ty si ho budeš pamatovat." No taková tu prostě není. Dá se říct, že oblíbený Cage si střihl roli vypravěče Yuriho, který je dobrý v jediné věci - prodávat zbraně. No a tak to dělá. Bez emocí a bez přemýšlení, co a kdo s jeho zbraněmi jak nakládá. Na druhou stranu to je přeci samozřejmé. (Snad neznáte obchodníka s kreditní kartou, který by se sám užíral nad tím, že Vás zadluží na zbytek života.) Každopádně film utíká poměrně rychle a z thrilleru je menší dokument o chlápkovi, co našel svůj smysl života. Je pravda, že scény jak se snaží Yuri zbavit důkazů (ať už na lodi nebo v letadle) jsou docela vtipné. Poselství z filmu je jasné, ale pro mě se jedná průměrný film o muži, na kterého má spadeno FBI a celý film se ho snaží dostat za mříže. V tomhle ohledu fungují některé filmy zkrátka mnohem líp. (66 %) ()

Kamca_

Viděla jsem to v originále a musim říct, že Nicolas Cage má mnohem lepší hlas, když ho mluví Zdeněk Mahdal. Ale jinak to bylo supr! ()

Shaqualyck

To, že současný "Hollywood" intenzivně postrádá kvalitní scénáře, není žádným tajemstvím. O to víc potěší, když se objeví příslovečná výjimka potvrzující pravidlo. Andrew Niccol napsal a natočil zřejmě nejdražší "nezávislý" film všech dob, který je všechno možné jen ne dalším nudným kázáním na téma zbraně jsou špatné. Chytře vystavěný příběh má myšlenku, která funguje i bez zbytečného moralizování a patosu. Režisér zkrátka ví, co chce říct a s velkým přehledem si zvolil tomu odpovídající výrazové prostředky (perfektní vizualní stránka, výtečné herecké obsazení,...), které dělají z filmu zatraceně působivou záležitost. Hláškujícího antihrdinu v podání výborného Nicolase Cage z hlavy jen tak nedostanete, stejně jako mrazivou a chladnokrevně dokonalou úvodní titulkovou sekvenci. Sečteno a podtrženo - 5 hvězd pro zřejmě nejlepší film uplynulého roku. ()

codeas

Naprosto dokonalé. Po dlouhé době je zde film, který spojuje dvě základní složky. Dobrý příběh a dobře filmově zpracované. Příběh je silný v úhlu pohledu, ve kterém je pojat. Díváme se na obchodníka se zbraněmi, z jeho vlastního pohledu a ačkoliv je spíše záporná postava, naprosto s ním souhlasíme. U kamery není co vytknout, střih je bezproblémový a již známě hudbení hity, pojaté jiným stylem naprosto doladují atmosféru, která je až přímo mrazivá a nezávyhodná. Jedná z nejlepších filmů roku po všech stránkách. ()

rawen

Překvapivě skvělý a strhující film - ani na chvilku nepoleví, formálně naprosto bez výhrad - pro mě příjemné překvapení a jeden z nejlepších filmů za poslední rok či dva... 8/10 ()

PROROK14

Film natočený podľa skutočnej události. Už len to ho robí v mojich očiach cennejším. Tu sa nedá čo vytknúť. To sa musí vidieť. Cesta guľky od výroby až po spôsobenie smrti na začiatku filmu nema chyby. 90% ()

BoPo

Americký sen trošku inak. Príbeh ako sa s chudého chlapca stal boháč. Veľmi podarený film. Po dlhšej dobe nadpriemerný film od Nicolasa Cage. ()

maseer2

poutavý film o smutné a alarmující realitě obchodu se zbraněmi, jehož poselství umocňuje skvělý Nicolas Cage v roli amerického překupníka.. je moc velká škoda, že ho v podobných rolích poslední dobou už nevídáme - když neberu jeho vedlejší roli v Kick-Ass, je to Cagův zatím poslední "červený" film, a to jde o už 6 let starou záležitost.. to o něčem vypovídá :-/ ()

brutale

Výborný film, keď zabudneme na niektoré nelogické pochody (ale tie by naozaj nemali byť, v pozornosti na prvom mieste). Yuri (N.Cage) je výborný a rola obchodníka mu sadla. Cage ju veľmi presvedčivo podáva. Páčil sa mi aj Jared Leto v úlohe Yuriho brata. Myslím, že Niccol nám ešte prinesie ovocie, v podobe ďalšieho kvalitného filmu! Veľmi ma oslovila už úvodná scéna putujúceho náboja. Najviac ma však desí, že táto snímka zobrazuje pravú tvár sveta a vyzerá to tak, že politkom zeme bude ešte dlho pán AK-47! ()

Terva

CITÁT - Na světě připadá jedna zbraň na dvanáct lidí. Z toho vyplývá velký problém. Jak ozbrojit těch zbývajících jedenáct........... Skoro všechno, co se ve filmu děje, má skutečnou předlohu. Ve filmu se podíváme do více než 13 zemí, jejichž prostředí dramaticky nasnímal kameraman Amir Mokri ve spolupráci s hlavním výtvarníkem Jeanem Vincentem Puzosem. Producent filmu Philippe Rousselet si velmi pochvaluje Puzosovu práci na realistických válečných ruinách, mezi nimiž Yuri Orlov buduje svou kariéru. Podle posledních informací se skutečný Yuri Orlov ukrývá na území Sýrie, některého z afrických států nebo v Karlových Varech. Scénář : Andrew Niccol Kamera : Amir M. Mokri Hudba : Antonio Pinto Hrají : Nicolas Cage jako Yuri Orlov ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)