Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

bogomira

Skvěle to začíná a pak už je to jen lepší až do konce. "Letadlová" scéna je prostě výjimečná od přistání až po rozebrání. ()

Petoss1

Moje obľúbené prostredie, obľúbení herci a námet ktorý som si nemohol nechať ujsť. Už len za začiatok by som dal 5 hviezd. Kto vie kto z nás v budúcnosti bude obchodovať so smrťou!? "Kulky změní vládu rychleji než volby". 90% ()

MrPierc

Výborná kamera, perfektní detaily i hudba. Nicolas Cage je prostě jeden z mnoha, kteří dělají nevděčnou práci = prodávají zbraně. Ale někdo to dělat musí že ? ()

O´Neill

Opravdu perfektní snímek, se skvělou kamerou, spousty akce a skvělým výkonem Nickyho, s chladnou tváří, která téměř řiká, "to je normální, prodávat zbraně". Nádhera! ()

cariada

Velice pěkně pojetý pravdivý příběh. Vše formou vyprávění což se ukazuje jako ten nejlepší způsob jak zaujmout. O to víc je děsivé jak jednoduše se dají zbraně kupovat at už je to legálně či nelegálně. Kam ten svět spěje. ()

lebowski!

Konečně se Cage trefil do role která mu sedla (tzn. ve které sedl on nám, protože Cagovi sedne cokoliv, za co dostane slušně zaplacíno). Povedený film! ()

joker.george

Konečně jsem po delší době viděl film s Nicolasem Cagem, který opravdu za něco stál, v což už jsem pomalu přestával doufat... :D Styl, jakým byl snímek vyprávěn mi vůbec nevadil a krásně podtrhoval styl, jakým se filmaři rozhodli vydat. Zběsilý, značně zkratkovitý, snaživě cool, ale stále schopný se zachoval až nepříjemně realisticky, dramaticky a tvrdě (Úvodní scéna s kulkou, odpor Yuriho bratra...). Takže se nabízí paralela s Wolf of Wallstreet... ()

Bláža

Film mapující prostřednictvím prodejce zbraní některé momenty světových konfliktů za posledních 20 let a tvrdící o sobě, že je inspirován skutečnými událostmi. Fajn. Ačkoliv by člověk čekal nějakou moralizující záležitost ve stylu USA – world police, zbytek světa – evil, není tomu tak. Film překvapivě ani nerozebírá nějakým zásadnějším způsobem odpovědnost za prodej zbraní nebo přiživování se na neštěstí druhých. Celou dobu je tu balancováno na hranici neutrality, kam spadá i hlavní postava Yuri Orlova. Film je tak spíš dramatem jednoho muže, než společenskou otázkou. Nejprve to dokonce vypadá jako scorseseovsky laděný příběh o vzestupu a pádu, ale i ten pád je tak nějak neutrálně vyvážen. Přestože scénář má několik slabin a místy pokulhává, je poměrně dobře napsaný a oplývá neobyčejnou lehkostí a nadsázkou. Ta ironie by se dala krájet (třeba když monrovijský zabiják požaduje zbraň, jakou měl Rambo ve filmu). Jinak očekávejte typický arzenál “oscarových“ scén (bortící se rodinný život, hledání sebe sama...). Prodávejte zbraně, vynáší to. ()

starbrejkr

Obchodníka se smrtí si nejlépe vychnutnáte, když na chvilku zapomenete na svoje morální zásady a čistě se necháte unést filmem. Yuri je zápornou postavou se vším všudy, ale film je podán tak, že když na ony morální zásady na chvilku zapomenete, prostě mu musíte fandit. Scénář si navíc s nesmírně problematickým tématem obchodu se zbraněmi pohrává vyloženě dokonale a dialogy mezi Yurim a agentem patří k tomu vůbec nejlepšímu a opět tady získává obchodník se smrtí navrch. Celkem je ve filmu zatraceně prostoru k přemýšlení a jen to povtvrzuje, že nějaké černobílé vidění světa není možné...K výkonu Nicolase Cage těžko něco dodávat, jen víc takových rolí, už jenom s tím jeho obličejem se na to hodí parádně. A ještě něco - úvodní titulky patří k těm suverénně nejgeniálnějším, jaké jsem kdy viděl! ()

DruidKarel

874. hodnocený film: Ani jsem netušil, že Cage dokáže zahrát ještě nějakou roli tak dobře, jako tuhle. Ono to ale bylo hlavně o štěstí, díky scénáři a režii se mu skutečně podařill návrat jako hrom. Vynikající příběh, úžasné monology, skvělé charaktery postav a nechybí a nádherná Bridget Moynahan, kteou jsem vůbec nepoznal. 5* je proto jasnou volbou a velkým překvapením pro mě, protože jsem vůbec nevěděl, že něco tak dobrýho s Cagem ještě kdy zkouknu. 5* ()

wohna

Miluju scénu jak na úplně na začátku vypráví.. Potom při hudbě od Buffala Springfielda a jeho songu For What It's Worth, vidíme cestu kulku, od výroby po vystřelení.. Naprosto dokonalý.. Celej film je super.. Výkon Nicolase Cage byl super.. škoda že po tomhle filmu nenatočil něco podobnýho a s takovým nasazením.. ()

Amroth666

Na první pohled obyčejný film ovšem ukazující na podle mě nejzávažnější problém na světě. Vše se od toho odvíjí. Něvěřím, že se něco takového mohlo natočit. Díky, Díky, Díky !!!. S pozdravem Balkánský prezident, který když řekne, že chce mít válku, tak válka bude(Lord of War). ____ OST 5/5 ____ CZ dabing ____ ()

nithiel

V Kmotrovi a jemu podobných filmech člověk hrdinům fandí, i když ví, jaký jsou to vlastně bestie, ale tady tady to fakt nešlo. Yuri Orlov o sympatie stejně nestojí, na jeho bezohledné sebejistotě je nejhorší, že má velice silný reálný základ. O to je ale film mrazivější a lepší. Hlavní, a vlastně i jedinou výtku mám k formě vyprávění. Jednotklivé scény byůly skvělé, ale jejich slepování otravými Zuriho komentáři mě dost otravovalo, a sráží snímek o třídu níže. S potěšením jsem kvitoval Leta v další roli feťáka, zase je to ten týpek s ideály, na kterýho se člověk prostě nemůže zlobit. ()

tomtomtoma

Je to svižné a plné zbraní a střeliva. Ožehavé téma nerozebírá a ani o něm nepolemizuje, jen se ho trochu cynicky dotkne a opět běží splašeně dál. Je to film moderního střihu i s nutnou zmínkou o skutečných událostech, a proto není překvapivé, že tento druh tvorby najde (až na malé výjimky) zástupy obdivovatelů, kteří budou do omrzení velebit to výbušné a třaskavé téma. Jako zaseklá deska na LP přehrávači stále dokola. Film ale většinu uchvátí tím, jakým způsobem se hlavní postava dostala na vrchol, než svojí kontroverzí obchodu a smrtí. Pohříchu nejzajímavější obrazovou sekvencí je úvod z pohledu střelného náboje od zrození až po dokončení své osudové mise na místo svého určení. Hlavní postavou je Ukrajino-Američan Yuri Orlov (oblíbený Nicolas Cage), který, jako převážná většina lidí, myslí na bezstarostný život v přepychu. A jde za svým cílem po hlavě. Jeho největším soupeřem není vlastní svědomí. To už dávno obalamutil tisícikrát omletým sloganem o jiných a legálních zabijácích. Zajímavé by bylo sledování jeho proniknutí do obchodu. V tomto případě lze konstatovat pouze to, že muselo jít o zázrak, či o neuvěřitelnou genialitu a nevšedního obchodního ducha. Z dalších postav: vysněná kráska a později věrná manželka Yurije Ava Fontaine (šarmantní Bridget Moynahan), krvavou skutečností poznamenaný Yurijův bratr Vitaly (zajímavý Jared Leto), Yurijova starostlivá matka Irina (Shaké Toukhmanian), Yurijův neožidovský otec Anatoly (Jean-Pierre Nshanian), svědomitý a čestný policejní agent Interpolu Jack Valentine (sympatický Ethan Hawke), politický a sebevědomý obchodník zbrojení Simeon Weisz (Ian Holm), Yurijův strýček a generál sovětské armády Dimitrij (Jevgenij Lazarev), sierraleonský neústupný hrdlořez a diktátor Andre Baptiste (zajímavý Eamonn Walker), jeho extravagantní a krutý synek Junior (Sammi Rotibi) a mnoho půvabných mladých žen Faith (Liya Kebede), Candy (Tanit Phoenix), Mariama (Debbie Jones), Asura (Mirriam Ngomani) a Gloria (Jasmine Burgess). Život v přepychu přináší mnoho požitků i prožitků. I ztrátu rodiny lze prožitky nahradit. Jsou zde půvabné ženy, střílení a jistá drzost a touha po bohatství za každé okolnosti. Je to líbivé, svižné a povrchní. A cynické ve svém klamání o vznešené myšlence. ()

C0r0ner

160. nejlepší a 180. nejoblíbenější film všech dob? To jsem asi viděl něco jiného. Celou dobu mi to přišlo hrozně rozvleklé a vlastně úplně nezajímavé. Velké plus je Nicolas Cage, který výjimečně hraje dobře a nemá totálně dementní roli a taky fakt, že je to podle skutečné události. Jinak ale není moc o co stát. 60% ()

Wormboy

Tak tento film je riadny kopanec do zadku! Andrew Niccol natocil pre mna svoj jednoznacne najlepsi a najvyzretejsi film. Nicolas Cage a Jared Leto su absolutne fantasticki. Hudobne podfarbenie, ci uz pesnickove alebo povodnou hudbou je skvele. Kamera, strih, scenar...proste vsetko je presne tam, kde chce byt a pre mna tento film pasuje za najlepsi snimok roku 2005!!! (teda aspon si momentalne neviem vybavit lepsi:)) Je samozrejme, ze to ma vsetko logicke diery, je to zjednodusene, ale proste je to len film, ale film uplne skvely...skoda len, ze Ethan Hawke nedostal viac priestoru... ()

lakikaki

Odpudivé, brutálne, smutné a hlavne pravdivé. Lord of War je brilantne natočeným filmom, ktorý sa nesnaží diváka zaujať akčnými scénami, radšej však ukáže realitu, ktorá je mnohokrát zaujímavejšia než akýkoľvek výbuch či prestrelka. Cage vo svojej asi poslednej dobrej role hrá naozaj dobre, tiež Ethan Hawke (aj napriek svojmu maličkému priestoru) podáva dobrý výkon. Musím pochváliť aj prenádhernú prácu s kamerou a Niccolovu réžiu. 5 hviezdičiek dávam za to, že filmu aj napriek jeho technickej prepracovanosti nechýba "duša" a forma tak, našťastie, nevíťazí nad obsahom. EDIT: Aj po druhýkrát je Lord of War vynikajúcim filmom, ale silné štyri hviezdičky mi teraz pripadajú objektívnejšie. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)