Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

MASH_4077

Který průmysl je nejvýnosnější a ve kterém se točí nejvíce peněz na světě?? Pokud to nevíte, tak si pusťte film. HOW. ()

Aywes

Není třeba se zmiňovat o dokonalém propracování filmu.Většina lidí už zde vztyčili hlavní body, které film zvedají až do těch nejlépe hodnocených, avšak bezdůvodně přehlížených.Nicolas Cage je prostě perfektní!Opravdu již není co dodat.Stačí si přečíst názory ostatních uživatelů, kteří obdařili tento film 5*.Stejně musím opakovat po ostatní alespoň jednu věc.To intro je neuvěřitelné lahodné! ()

xpaja

Je až neuveřitelné s jakou lehkostí, nadhledem a ironii lze natočit film o tak závažném tématu jakým obchod se zbraněmi je. A přesto, že je film tak "odlehčený", je veskrze autentický a dokáže divákovi lehce popisnou formou přiblížit "nelegállní obor" ve kterém se točí nejvíce peněz. Také visuální zpracování a hudbu nelze než chválit. ---== 90% ==--- ()

SirMaty

,,Říká se že zlo převládne když dobří selhají, měli by říkat zlo převládne". Z nuly se stane magnát ale k čemu to všechno je když přijdete o bratra , rodiče i manželku se synem. Jsou věci které si za peníze nekoupíte a myslím že Y. Orlov to dobře věděl v závěrečné scéně. Nicolas Cage zde ukázal co to znamená slovo SEBEOVLÁDÁNÍ. Postřelil ho zákazník ale on ,,nevybuchne". Ztratí úplně vše ale stále se ovládá a klidem vysvětluje policistovi že ho stejně za chvíly pustí protože ho potřebují. Když už za nic tak pod * * * * bych nešel už jen za N.Cage. ()

Matamoroz

Mno, můj antiamerikanismus to neposílilo (viz Enšpígl). Nejsem totiž antiamerikanista...a fandím Izraeli:-) Doporučuju přečíst si knihu Rebelka od Ayann Hirsi Ali. Jinak je to zábavné a poučné pokoukání, ale na plný počet to u mě není. Chybí tam katarze. ()

BenchPress

Skvěle zrežírovaný thriller, který Vás donutí se zamyslet nad současnou situací ve světě. Celý film Vás bude bavit a 2 hodinky utečou jako nic. Perfektní scénář. Celý film je prakticky sólohra pro Cage, který tady podává famózní výkon. Leto si střihl svojí roli také s jistotou, stejně tak Bridget Moynahan. 5/5. ()

Diskantka

Po dlouhý době vidim vymakaný titulky! A přesně po takovýhle halucinogenní scéně vim, že si nikdy nedám kokain se střelnym prachem. ()

elanista1

Film s nejakou myslienkou, takych neni vela, aj napriek tomu som sa prvu hodinu brutalne nudil a az ku koncu som mu prisiel na chut. Krasny obrazok o tom, ze poctive peniaze sa zarabaju tazko, nepoctive este tazsie, ale nie kazdy ma na to gule. Aj tak nakoniec stratite vsetko co mate radi a ostanu vam len peniaze, ktore si sami nedokazete uzit. Neni tu vela akcie, obvykle si na akciu ani nepotrpim, ale tu mi nejak chybala. Pristatie lietadla v pusti je genialne, aj zopar dialogov ma sancu, ze si ich zapametam, ale dve dost nevyrovnane polovice filmu ma natolko zneistili, ze pouvazujem este, ci si to pozriet znova. ()

7suede7

Pribeh filmu v sebe obsahu vzdy aktualnu temu a je natoceny podla"skutocnosti". Davam aj preto pat hviezdiciek,ze Cage je herec ktoreho nemam rada,ale v tomto filme sa ukazal ako herec. Tak ako vsetci ostatny,atmosfera je husta a dramaticka tak ako samotna tema. Vyborny film ()

swinevenca

Škoda, že začátek zbrojařovy kariéry nebyl zachycenej podobně detailně jako osud jedný jím poskytnutý kulky hned na úvodu, ze začátku filmu sem měl dojem, že stát se obchodníkem se smrtí je jednoduchý, vlastně si jen stačí říct, že do toho chci jít a bohužel mě to provázelo celej film, stejně jako antipatie k Nicolasoj. Překvapil mě naopak závěr, čekal sem obrácení alá Oscar Schindler, ale kdeže. Nakonec hodnotim jako svym způsobem jedinečnej syrovej film, ale udělanej cestou pro mě hůř stravitelnou. ()

VanBradley89

Yuri byl dokonale chladný a cynický. Prostě správný obchodník. Aneb srát na svědomí a nějaké výčitky. Na vše byl připraven a ze vším si uměl poradit. Bavilo mě jak vždycky dokázal Hawke přechcat. Herci skvělý, humor a průpovídky bavily. Příběh byl taky chytlavý, jen mi prostě něco nedovolí pro zatím dát 5*. ()

vodkasesemte

Vy jste jako děti! Vše je optimaliz podmínkám, které vy mužete pouze předpokládat. Jeden dá přednost prostě vyšší kapacitě a druhý o něco vyššímu zastav účinku s nižším pruřezovým zatížením, tedy stop efektem, když energie je takřka shodná. To, aby 45 byla max optimalizovaná na lidský terč, je třeba snížit její hmotnost na laborované minimum, a pak je to o jedné ráně, jak dokládají statistiky samozř s dlouhými debatami o tom, kam se rána trefí... Primární koncepce 45ACP je ve schopnosti vyvinout maximální hybnost a v provedení JHP toho střela dokonale využívá právě u většíh, těžších cílu než je člověk. Zároven nižší rychlost je zde faktorem, který ovlivnuje její expanzi až v epicentru, protože k ní dochází pozvolna. To platí pro všechny těžké střely obecně a naopak čistě defenzivní FMJ bude velice lehká střela. - to jsem ted vyblil z hlavy! Na papír! Stejně jako všichni, kdo vědí, co prodávaj! Za 2k Vám k tomu navrch přihodím i kompletní manuál a přidám provázek cca 2cm dlouhý! ()

steinbauer81

Po strašně dlouhé době jsem se mýlil a neodhadl jak to všechno dopadne. A nedopadne to dobře. Vlastně dopadne. Mno, ono je otázka co je vlastně dobře. ()

macco33

Nicolas Cage,s nevinným pohledem ztvárňuje zločince, se kterým člověk téměř sympatizuje ... Jared Leto pěkně zahrál mladšího bratra, jemuž je dáno přece jen více chybovat a mít slabší povahu ... Bridget Moynahan v roli vysněné královny krásy, která se ocitá ve světě luxusu netušíc, odkud vítr vane ... a Ethan Hawke coby krystalicky čistý bojovník na straně dobra, který mistrně využije jediné protivníkovy slabosti ... Velice pěkně vypointovaný příběh. Nicméně na 5* to bohužel nevidím, snad 84 %... - protože některé scény vyhlížely přece jen poněkud nevěrohodně a některé dějové zápletky poněkud šustily papírem (že by kráska skutečně tak dlouho nevěděla, co se děje? že by agent zůstával v boji de facto osamocen se svou malou skupinkou a nepojistil si potrestání svého soka důkladněji? Naopak uvěřitelně a brutálně autenticky vyznívají sekvence z Afriky. kde se i prezident ochotně zapojuje do těch největších zvěrstev a ukazuje příteli Jurijovi, kdo je opravdu pánem situace a že i uhlazený obchodník musí mít ruce od krve ... ()

gefr

Syrové drama, které nás provede takovým obyčejným životem jednoho překupníka. Od smělých začátků, kde Cage prodává příruční kvér, až po nakládání hromad zbraní a ovlivňování světových konfliktů. To celé je opepřené scénami, kdy se snaží vyhnout zatčení či zbavit závislosti na těžkých drogách. Královsky jsem se bavil. ()

14krejca14

Po prvním zhlédnutí za 4*, po druhém za 5*. Proč? Zamyslete se nad otázkami a narážkami, které se ve filmu objeví. Lord of War skvěle sedí na svou dobu a to i po 10 letech a bohužel bude sedět i za dalších 10... Niccol nám předložil parádní a originální snímek. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší role Cage. A hodně potěší i další obsazení. ()

jack_scott

Místy sice s klasickými hollywoodskými klišé, ale Nicolas Cage se ujal s vervou hlavní role, která mu sedí přesně na tělo. Hlavně za jeho herecký výkon dávám celkových 78%. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)