Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

vykyn

Australský Western z pera Nicka Cavea?Pro mě jako jeho fanouška jasných 5* ještě před vzhlédnutím..Po vzhlédnutí nelituji.Atmosféra západu a východu slunce,poetika,násilí..tzn ne vše co je typické pro western.Přesně jsem v tom filmu cítil Nickovu temnou romantiku,rozervanost.Osamělý jezdec pod slunečným rozbřeskem,k tomu verše..Přiznávám,že děj je dost jednoduchý a omletý v jiných westernech,ale tady šlo spíš o formu a atmosféru než o děj.Proposition možná na nejvyšší hodnocení není,ale 1*hvězdu jsem přihodil,protože Nicka mám až nekriticky rád.. ()

xxxdvorixxx

Tichý western ze méně obyčejného prostředí, s dobrými herci. Je však ta tichost pózou nebo tak geniálním uměleckým tahem...? Líbila se mi absolutní zkratkovitost děje a jednání charakterů. To podtrhovalo celkový "prázdný" tón. Vidět to na lepší obrazovce ve větším klidu, pravděpodobně více docením. ()

krijka

Špína, mouchy, vedro, prach a písek, člověk téměř cítí přes obrazovku puch nemytých těl. To je Austrálie konce 19. století ve scénáři Nicka Cavea. Nejspíš se příliš neliší od skutečnosti, lidé zde žijící asi neměli k hygieně zrovna kladný přístup. Ale ta největší špína se ukrývá v lidských srdcích, protože muži, a vlastně i ženy, jsou zde mnohdy krutí, a nelítostní, nenávidí se a zabíjejí. A přitom žádný z těch lidských trosek není jen špatný, každý v sobě skrývá i svoji světlou stránku, a to i ten největší zlosyn-Arthur Burns. Psychopatický zabiják vyžívající se v krutém zabíjení je zároveň svérázný filozof žijící v souladu s přírodou a obdivující její krásu, ve které najde spasení i ten nejhorší zločinec. Odchází zemřít s pohledem upřeným na zapadající Slunce. Jeho bratr Charlie, bludný poutník pouští i vlastním srdcem, znavený zabíjením nakonec sám zabijí, protože „už toho bylo dost“. Nejmladší ze zločineckého bratrského tria Mickey umírá, přestože ve svém nitru ještě neubil veškeré dobro. Všem ve filmu se jejich počínání vymyká a oni přestávají být správci vlastního osudu, jsou vlečeni ke koncům, jež s sami nevybrali. A k tomu výborné herecké obsazení, tradičně skvělý Guy Pearce, Ray Winston, Danny Houston a John Hurt. ()

Cor-Angar

Proposition chci rozhodně vidět znovu, protože mám trošku smíšený dojmy (hlavně ze závěru). Rozhodně ale nejsem zklamanej, spíš naopak. Guye Pearce mám rád a v této roli se mi dost zamlouval, stejně jako Ray Winstone nebo John Hurt, který byl ve filmu sice podstatně kratší dobu, ale svým projevem zůstal nezapomenutelný. Za vyzdvihnutí pak stojí taky hudba, kterou na filmu považuju za to nejlepší. A když se k tomu přidá ten šeptající hlas se slovy "Kdy?" řekl měsíc hvězdám na obloze aj., je to opravdu skvělý zážitek. ()

enzo_cz

Je to tvrdé, je to drsné, je to hodně špinavé. Dějová linka x krát známá, přesto s přehledem zrežírovaná. ()

Vlkopec

Dost dlouho jsem tenhle film odkládal, protože jsem tušil, že když scénář napsal Nick Cave, nebude to žádné "pohlazení po duši". Po shlédnutí se moje očekávání potvrdilo, ale přesto mě tenhle southtern nadchl - je výborný a velmi působivý vlastně po všech stránkách (včetně hudby samozřejmě :). ()

Yamatosan

Vizuálně překrásné, hudebně perfektní - leč u hudby měl Cave zůstat a scénář ponechat někomu povolanějšímu, neb jakkoli jsou postavy vesměs příjemně nejednoznačné, děj samotný je až příliš klišovitý. I tak rozhodně ne ztráta času. Nu a Hillcoat již v dalším filmu ukázal, jak výtečně dokáže zpracovat dobrý scénář a natočil pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

davidh76

Čekal jsem "velké umění" - spousta mlčení a dlouhých scén a dočkal jsem se opravdu zajímavého westernu, který má atmosféru. Zapamatoval jsem si Ray Winstone. ()

Jerome89

Atmosféra špinavé Austrálie. Příjemný soundtrack a nabídka na jejimž konci nemůže být vítěze. Z filmu sem byl nadšen i přes pár hluchých míst je to jeden z mých nejoblíbenějších moderních westernů. ()

Lips Tullian

Dobrý, neotřelý! Hillcoat u mě tímhle filmem stoupnul! Obraz který ukazuje téměř vše z austrálie předminulého století...to by ale nezvládl bez skvělé kamery a hudby od Nicka Cavea který napsal i dobře zvládnutý scénář. osvěžující a drsné. Děkuji! ()

Decado.

Takovy zvlastni western. zvladl sem se divat na cely, jeho atmosfera me upoutala, sympatie v momentech rozhodovani se a zlomovych okamzicich, kdy hlavni postavy jednaji kolikrat zvlastne. tak ze by si clovek rekl nerealne.. ale to prave proto, ze se neumi vzit do jejich situace. a prave proto mam rad takove momenty, kdyz sou dobre ztvarnene. a v tomhle filmu sou dve takove postavy - kapitan a jeden z bratru, charlie. jenze kdyz film skoncil, rikal sem si .. hmm.. zajimavy, ale jak dlouho si zapamatuju jmena ostatnich postav? ()

Vindemiatrix

Řídký děj, o to však hutnější atmosféra tísnivě těžké australské pustiny. Western, který spíš než na štěkot koltů sází na poetiku obrazů a sílu jejich niterných významů. Takový australský Dead man, jen bez špetky humoru a bez jednoznačně sympatického hrdiny. ()

cyglos

Z mého pohledu skvělá podívaná nic nepřikrášlující atmosféru Austrálie 19.stol. Desperáti a policejní kapitán. Špína, pot, drsné vztahy. Zločin a odplata bez happeningu. Kamera, hudba a krajina Austrálie-pochoutka na krvavém prkénku se spoustou much. . . Pět hvězd. ()

GhostWriter

Johna Hillcoata som do zhliadnutia tohto filmu nepoznal. Svojvoľnou interpretáciou regeneruje klišé westernového žánru fascinujúcou dávkou elektrizujúcej synergie obrazu a hudby v bohapustej vyhni austrálskej divočiny, s hutnou prímesou emociálneho dramatu, kde smrť olovom sa zdá byť vyslobodením z mučedníckeho pekla spotených tiel, krvi a totálnej dehydratácie. Spolupráca Hillcoata a Cavea sa ukazuje ako geniálna, čo iba potvrdzujú aj ich ďaľším spoločným počinom The Road z roku 2009, ktorý ich spoločne s The Proposition právom radí na najvyššie piedestály filmárskej brandže. Bravo. ()

creTin

Meditace nad tématem westernu, morálky a rodinných vztahů, ze který vykukuje kus duše Nicka Cave vyprahlejší než australská poušť a nezlomený i přes oštěp pár čísel od srdce. Rodinná scéna u západu jednoho života a vycházejícího měsíce je naprostá lahůdka. ()

stuj

Ani nevím, co k tomu napsat. Je to takové... pomalé. Konec je dobrý, ale jinak? Vlastně ničím zvláštní. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)