Proposition

• Austrálie The Proposition (více)

Film se odehrává v drsném a neúprosném prostředí australského vnitrozemí na konci 19. století. Proposition je ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel. Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík, žijící se svými dvěma bratry mimo hranice zákona. Artur (Danny Huston) a Mikey (Richard Wilson) jsou hledaní pro znásilnění a vraždu. Když se kapitánu Stanleymu (Ray Winstone) podaří zatknout Charlieho a Mikeyho, udělá Charliemu složitý návrh - skoncovat s brutalitou, jež je obklopuje. Aby Charlie zachránil svého bratra před oprátkou, musí najít a zabít Arthura, svého psychopatického staršího bratra, o němž si Stanley myslí, že je hlavním viníkem násilí. Oba muži čelí nemožnému morálnímu dilematu, které vede k vražednému vyvrcholení. (oficiální text distributora)

majo25

Drsný, ťažkopádny, hľadajúci zmysel tam, kde nič nie je. Ťažko vypovedateľné, kedže sa tu mieša veľmi pomalé tempo, drsnosť postáv, nekonvečný dej plný bočných cestičiek a forma baladičnosti, ktoré spolu vytvárajú podivný a príliš pikantný guláš. Početné spevácke vsuvky boli dosť rušivé, zato zaujali zvolené exteriérové lokácie. Z hercov zapôsobil iba Ray Winstone. ()

okkac

Těch 5* jsem klidně ochoten dát jen za hudbu Nicka Cavea, která sledování filmu povznáší do ještě větších výšin. Záběry nádherné, ale drsné australské přírody také dělají své. ()

3n3my

Krvavý austrálsky western, ktorý by sa nestratil ani medzi tými z Divokého Západu. Ešte treba vyzdvihnúť zábery typicky austrálskej prírody aj s počasím a všetkým, čo k tomu patrí. Slušných 80%. ()

SoolenJV

Western žije! Sice v Austrálii, takže spíše eastern, ale je dobrý, ba vynikající. Atmosférický, se silným filozofickým přesahem, meditativní, naturalistický. Jestli se Hilcoatovi takhle povede The Road, tak to bude pecka. ()

bartias

„Western“ v drsném prostředí Austrálie 19. století má hypnotickou atmosféru. Zčásti za to můžou úchvatné exteriéry, zčásti vynikající hudba Nicka Cava a Warrena Ellise. Zkušení herci jako Guy Pearce a Ray Winstone se pak v syrovém, typicky westernově tragickém příběhu rozhodně nenechají zahanbit. ()

Radiq

Kromě toho, že Danny Huston tady má svou nejlepší roli, Guy Pearce taky jednu z nejlepších a Ray Winstone je taky úplně skvělej, tak i ostatní jsou úplně skvělí. Skvělej je totiž celej film. Syrovej. Stylovej. Zajímavej. Rozhodně to stojí za to. Někomu to může přijít moc pomalý a táhavý a jako že se tam nic neděje, ale to má pak smůlu, protože podle mě se tam děje. ()

bk81

Slusny netradicni western pohybujici se na hranici 3 a 4 hvezdicek. Nakonec diky konci davam vyssi hodnoceni. ()

Decker

Zajimavy pribeh trech bratru mezi kterymi se rozehraje trojuhelnik ze ktereho jeden nemuze vyjit zivy. Hodne me zaujala hudba Nicka Cavea, ktera dodava celemu filmu podmanivou atmosferu a celou zapletku moc hezky doplnuje a podkresluje. Herecke vykony jsou take moc dobre, pouze co srazi moje hodnoceni je obcasna nuda a ztrata dechu. ()

Hafran

Brilantní film na chlup stejný jako balady Nicka Cave. Pod ulepeným povrchem z písku, much a rozpolcenosti se skrývá obrovská touha po životě tak jak má být. Pro milovníky Nicka Cavea povinost! ()

senor

Velmi zvláštní snímek, od kterého nelze čekat, že bude spadat do nějaké kolonky. Je sice pravda že když tam jsou drsní muži na koních se zbraněmi a klobouky, tak to nic jiného než western nemůže být. Postavy a australská příroda mají zvláštní podobné znaky. Jsou drsné, jejich duše zdánlivě vyprahlé, ale jejich jednání má smysl, ačkoliv nevíme proč, neznáme jejich příběh. Výborný Ray Winston, hudba Nicka Cavea se překvapivě moc neprosazovala, spíše samotný příběh z Caveova pera je podobný jeho mordýřským baladám. I vrah a raubíř může mít poetickou duši. ()

Sfinkter

Hlubší myšlenka se mne během filmu nedotkla. Herci obsadili charaktery šité na míru, exteriéry krásné, ale klouzalo to kolem mě. Ani Caveův hudební počin mne neoslovil. ()

plechulka

Australský western, ve kterém nenajdete jedinou postavu, která by byla jednoznačně kladná. Všichni se snaží své "správno" vnutit ostatním a všichni selhávají, protože australská zem sice na chvíli dovolí rozkvést růžím jak na předzahrádkám v Dorsetu, ale hned za plotem téhle iluze civilizace se rozkládá nekonečná buš, která je sakra jiná než poklidná Anglie a pár planěk neochrání životy těch, kteří by na to rádi zapomněli. Na DVD nadprůměrný "Film a filmu". ()

farmnf

Milovník muziky Nicka C. není objektivním hodnotitelem. Western je to normální standardní. Zápletka taktéž. Hudba pochopitelně jak se čekalo velmi suprová. Nejvíc mě ale dostala kamera a výtvarné pojetí tohoto příběhu. Opravdová nádhera z Austrálie. ()

dzira

Patrně nejlepší western (či eastern), který kdy byl natočen. Spojení Cave - Hillcoat, to je to nejlepší, co nás mohklo potkat. Kdyby se tak pustili ještě do Nickova románu "A uzřela oslice anděla.." ()

Jizni Tlapa

Věčně hořící cigareta v koutku, umaštěný vlas trčící ze zmačkaného klobouku, propocená košile od krve a kolty proklatě nízko?To si dám sakra líbit! Skvělě jednoduše podané. Spravedlnost versus lidskost. Před koncem jsem se modlil, aby bráchu skutečně neoddělal a ja mohl dát pět hvězd. Stalo se,ale i tak jsem tomu věřil. 4,5* ()

_DAVE_

Velmi syrovy a naturalisticky ztvarneny western (mozna spise Eastern - odehrava se v dobe osidlovani Australie), kde neni jasne dany "kladas a zaporak". ()

Raven0

Krásná atmosféra, krásná hudba, krásná kamera a surovost. Ale příběh jaksi pokulhává. S hrdiny jsem se nestačil dostatečně sžít. Vlastně jsem nikomu nefandil, nikdo mi nepřišel dostatečně sympaticky, protože hercům je dáno málo prostoru. Takže ve výsledku mi bylo naprosto ukradené, kdo koho zastřelí, znásilní či zradí. A to je pro film docela smutná vizitka... ()

ywo666

Slabota. Film ma extra nebavil. Pár dobrých scén. A super John Hurt, ktorý tu ale figuruje iba chvíľu. Atmosféra špinavá ponurá. Ale ten príbeh stojí za hovno. Dokopy sa tam toho za 104 minút moc nestane. Ani Guy Pearce ma tentokrát nebral. Pritom The Road a Lawless považujem za super filmy. Prvý Hillcoatov film my ale nič nehovorí. 75% je určite prehnané. U mňa je to tak medzi 50-55%. Čiže veľmi slabé 3*. ()

lennyd

Charlie Burns (Guy Pearce) se svými bratry si s dodržováním zákonů nikdy hlavu nelámal. Až do okamžiku, kdy je se svým mladším bratrem Mikeym (Richard Wilson) zajat místní policií. A od kapitána Stanleye (Ray Winstone) dostává nabídku, kterou nemůže odmítnout - pokud přesvědčí staršího bratra, aby se vydal policii, zachrání mladšího bratra před oprátkou. Jinak je s ním ámen... Po úvodním nadšení (prostředí, zápletka i herecké obsazení) se děj nějako film zastavil, a začal skomírat ve dvou příběhových rovinách - jedna s kapitánem Stanleym, jeho ženou a následky jeho rozhodnutí v místním městečku, a druhá s rozjímáním Charlieho Burnse o nesmrtelnosti brouka (doprovázeno hudbou Nicka Cavea). Bohužel film vůbec neodsejpal, a mám takový pocit, že jsem možná i na chvilku zadříml (aniž by se v ději udál jakýkoliv posun). Trochu zajímavější závěr celkový dojem z filmu ale už nezachránil... ()

Brandon

Z Proposition "stříká" Nick Cave z každého potemnělého záběru, z každého tónu, z každého slova, z každého zrnka prachu. Kdo má rád Caveovy balady, bude se mu určitě líbit i tenhle filmovej kousek. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

14.08.2010

Tahle země není pro kanibaly

Tahle země není pro kanibaly

17.01.2008

...aneb Viggo Mortensen versus lidožrouti. Ne, nejste sami, kdo má pocit déja vu. Jsou tomu zhruba dva týdny, co jsme psali o připravovaném historickém dramatu Vanikoro, mapujícím tragický konec… (více)