Zaměstnanec stavební firmy inženýr Beránek se prudce pohádá s polírem Klimešem. Krátce na to ho najdou těžce zraněného. Muž v nemocnici zemře a jeho smrt vyšetřují nezávisle na sobě dva detektivové. Vrchní inspektor Zouplna řeší případ jako vraždu, jeho kolega Šimák se zase zabývá podezřením z černých machinací. Podezřelí jsou všichni z Beránkova okolí: arogantní opilec Klimeš, profesionální vyděrač Bártl, jeho milenka Alena i hokynář Matuška. Skutečný vrah se však ukryl do nervového sanatoria, kde se ukrývají pováleční zbohatlíci. Kriminalistům nezbývá, než nastražit léčku... Kriminální žánr ve filmu u nás po roce 1948 upadl do nemilosti státních orgánů. Detektivní příběhy musely vycházet z třídní podstaty a pachatelem musel být někdo z rad nepřátel socialismu. Tímto přístupem je poznamenáno i detektivní drama režiséra Jiřího Slavíčka z roku 1949. V rolích kriminalistů však i po letech zaujmou Vladimír Šmeral a Josef Beyvl, jehož sté narozeniny si v těchto dnech připomínáme. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Josefa Beyvla v roli vrchního inspektora si asi málokdo umí představit, ale přeci jen se tak stalo a právě v tomto detektivního snímku. A vypadá v tom vskutku dobře. V době natáčení se psal rok 1949 a tak jasné, na co musel být zaměřen. Třídní nepřátelé byli ve své době ti největší záškodníci socialismu. A protože také byly populární tzv. výrobní filmy, nevyhnulo se to ani tomuto. Tentokrát se příběh odehrává v prostředí stavební firmy a jako v pořádné detektivce se jedná o vraždu. V rámci žánru nelze snímku nic vytknout. Byl nalezen mrtvý muž a tak probíhá vyšetřování. Poklidné až takřka literární vyprávění přináší ucelený a prostý. Snímek v ničem neuškodí ani dnes. A že je pachatel diletantsky označen jako třídní nepřítel? Inu, taková byla doba. ()

GIK

Alenka hezká holka, ale účes jak lochneská příšera. Vrchní inspektor: Tak co šmelinky rostou, rostou? Služebně mladší ale již zasvěcený kolega: No jistě, vždyť je sami organizujeme. V klobouku a brýlích k nepoznání maskovaný Šmeral. Po hlase jsem si myslel, že to bude nějaký jeho příbuzný. Boháči s radostí mění své přepychové zámky a luxusní vily za skromná lůžka v sanatoriu pro duševně choré. V ústavu čekají na nový převrat a ke štěstí jim stačí partička karet. Deyl opět v roli podrazáka. Autor hudby Kalaš sáhl k osvědčenému triku lenivých hudebních skladatelů: použil úplně stejné molodie i v dalším svém filmu. Zcela vybásněný pachatel. 50 % ()

BigBang

Ideologické pozadí tvoří ekonomická kriminalita, politické zločiny už méně - byť na schůzce reakcionářů v blázinci se jeden holedbá, jak unikl malému dekretu. Jinak především a hlavně: pí Běla Jurdová = hot kočanda č. 1, pí Marie Kautská = hot kočanda č. 2. ()

ostravak30

Asi nejzajímavější fakt na snímku je, že pro všechny scénáristy šlo o první scénář. A to i pro Jiřího Slavíčka, který už jinak na kontě řadu filmů měl. Nutno ale podotknout, že ani jeden z nich nebyl kriminálkou. Bohužel je film poplatný době a skoro bych i řekl, že vrchní inspektor je schválně zesměšněn pro své zkušenosti a náhled na případ. Je to totiž jeho kolega, který od počátku sází na machinace. Snímek vlastně po dlouhou dobu popisuje odlišné přístupy k vyšetřování, aby se nakonec dvojice u nějakého výsledku sešla. A přestože herecky se nedá co vytknout, nakonec i tvůrci točili jen to, co zkrátka točit museli, mezi oblíbené kriminálky tato patřit nebude. Když dostal Jiří Sequens st. trochu volnosti, stvořil mnohem lepší, legendární a nezapomenutelná díla. ()

route60

Film poplatný své době kde podnikatel se rovnal zločinci a jiné blbosti, ale jinak slušné krimy konečně jsem měl možnost film vidět. ()

carl.oesch

No, ti co tady píšou o ucházející kriminálce a hlavně bez politických (nebo jen velmi mírných) akcentů asi viděli jiný film. Zločinci jsou jen a zásadně majetní lidé (přesně podle socrealistického požadavku) malým obchodníkem počínaje a oněmi "zločinci" v soukromém sanatoriu konče. Že těmto lidem byl ukraden jejich majetek tady nepadne ani slovo, stejně jako se tady neustále objevuje slovo šmelina, přičemž podle komunistických představ byl každým "šmelinářem" právě takový soukromý obchodník, jako je zde předváděn. Takže nudná, špinavá propaganda, kterou u mě před odpadem zachraňuje opravdu jenom těch pár zajímavých záběrů na poválečné Brno a "retro" kvality filmu. Ale kdybych měl nekomu říct, co si o filmu myslím - má to jenom hodnotu oné zvrácené propagandy, i když skutečně třeba Únos nebo Zítra se bude tančit všude je někde úplně jinde...dobré komenty topi, KT_2011 a farmnf. ()

Dvojirakri

Průměrné kriminální drama s vyšetřovateli Šmeralem a Beyvlem, tedy model chytrák a hlupák. Hlavně to druhé jméno docela překvapí, ten člověk je opravdu KULANTNĚ řečeno nerozumný. Technicky je to docela zlo, znovu mnoho šedé a černé barvy, nevím jestli šlo o nějaký levný materiál nebo se chyba stala při vyvolávání, ale stejně jako třeba snímek Občan Brych je to někdy lovení tváří a siluet. Vyvrcholení na tu dobu nepřekvapí. ()

KT_2011

Vizuálně přitažlivé retro. Řada prohřešků proti žánru i dramatu. Bohužel také socialistická agitka, sice jen v několika scénách, ale při představě, jak to ovlivňovalo diváky z toho stále mrazí. ()