Hlavní hrdinkou slavného snímku Michaela Curtize je žena, která se po odhalení nevěry manžela postupně mění z domácí "paničky" v emancipovanou bohatou podnikatelku. Celý svět jí může ležet u nohou a muži po ní šílí. Jedinou její slabinou je nekritická láska k rozmazlené a marnivé dceři Vedě, zvláště když mladší dcerka umře na zápal plic. Tato láska přivede Mildred na pokraj zkázy, právě tak jako její milenec a pozdější manžel Monte. Osudový vztah matky k dceři je silnější než veškeré vztahy k mužům. Dokáže pro ni obětovat část svého života, možná i celý. Klasický ženský film "noir", pohybující se na rozhraní psychologického rodinného melodramatu a thrilleru, byl velkou příležitosti pro Joan Crawfordovou, která zde předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů a právem získala za tuto roli Oscara. V roli Vedy zazářila mladá Ann Blythová. Film z roku 1945 si vysloužil dalších pět oscarových nominací. (oficiální text distributora)

fleurette

Někteří lidé by neměli mít děti. Příběh obyčejné ženy v domácnosti, která hnána touhou (či spíše posedlostí) dopřát své starší dceři vše, po čem touží, to dotáhne na úspěšnou podnikatelku. Ani to ale její dceři nestačí, a tak se Mildred provdá za muže se zvučným jménem, ale žádnými penězi. Za muže, o něhož usiluje i sama dcera. Dceři obětovala celý život, přesto nebo možná právě proto jí šťastnou neudělala. Jak prorocky zní závěrečná slova dcery: "Je to tvá vina, že jsem jaká jsem". ()

Akana

Příběh zaslepeného sebeobětování matky pro svou nevděčnou, vypočítavou a krutou dceru dovedeného do krajnosti. Téma určitě blízké fanouškům Larse von Triera, tady pochopitelně bez vypjaté expresivity a naturalismu. Dobová melodramatická klišé jsou naštěstí hodně potlačená. Výborně propracované jsou charaktery, hlavně u vedlejších postav. Jmenovitě Jack Carson jako cynický, sobecký vtipálek, který je ale na druhé straně vždy ochotný podat pomocnou ruku ve filmu září. Ta postava tu má podobnou osvěžující funkci jako kapitán Renault v Casablance, další klasice od stejného režiséra. Dialogy jsou živé, uvěřitelné, což vynikne hlavně ve srovnání se soudobou tvorbou u nás (to se tu vážně točily jenom rozpustilé veselohry jakkoli skvělé?). Děj má spád a dokáže strhnout. Ne na každý "oskarový" snímek se dá koukat i po takových letech bez shovívavého úsměvu. ()

kkarx

Mildred je obyčejná ženská, která se pro svoje děti může roztrhnout. V případě její dcery ovšem jablko padlo daleko od stromu. Je typem dívky, kterou bychom dnes nazvali nejpříznačněji sluníčkářkou. Obyčejná manuální práce jí smrdí a lidé kteří ji vykonávají jsou odporní špinavci a umazanci (dnes idioti, vesničtí hlupáci, nesvéprávní voliči, apod.). Peníze vzešlé z jejich práce ale užívá velmi ráda. Paralela se nabízí se současnou tíživou situací v Evropě. Podobný osud, který připravila Velma matce, připravují sluníčkáři naší civilizaci. Kvůli rozmazlené panovačné Velmě se nakonec její matka dostane na úplné dno a zbankrotuje. ()

JimiH

Chvílemi nemilosrdně cynické drama, které strhává masku o obětavosti matky. Mildred je svou posedlostí zavděčit se místy nesnesitelná, ale vzhledem k její povaze je to přirozené. Joan Crawfordová předvádí úžasný výkon za který byla po právu odměněna Oscarem. ()

Martinka21

Pro mě nejlepší film na festivalu " Noir film Kokořín 2013 "! ...Potřebovala bych zde více hvězdiček, protože 5* mi přijde málo!!.. Mildred se stala mým vzorem. Když něco chtěla, šla si zatím a též to i dokázala. A i když se snažila celou dobu chránit svou milovanou dceru, později sama pochopila, že ji před jí samotnou ochránit nemůže a že musí za své chyby zaplatit sama. Poučení pro nás všechny! :) ()

Killingjoke

Veliké zklamání. Pro mne osobně patrně nejnudnější a nejméně zajímavý noir, jaký jsem kdy viděl. Dokonce jsem měl místy pocit, že sleduju nějakou soudobou telenovelu, jenom oděnou do černobílých stínů (práce s kamerou je výborná). Joan Crawford představuje sice pracovitou a podnikavou matku, která je však veskrze tupou osůbkou, jenž by si pro rozmary své starší dcery nechala useknout obě ruce, ba dokonce podstoupila daleko horší věci. Zato Ann Blyth v roli rozmazlené dcerušky exceluje. Větší a rozmazlenější svini těžko pohledat. A to je vlastně jediná emoce které ve mne film vyvolal. Matinka by potřebovala pár facek a dceruška rovnou pětadvacet a hezky zostra! Všechno je to ale hodně neosobní a odtažité, nehledě na to, že jsem se už od poloviny začínal modlit za blízký konec. Vzhledem k docela vysokému hodnocení jsem očekával úplně jiný film a ne jen stylově vypadající limonádu, jakoby natočenou dle předlohy Rosamunde Pilcher a ne dle literárního mistra drsné školy Jamese M. Caina… ()

liberator

● v čase vzniku patril určite medzi najlepšie americké filmy roku, ale rozhodne nebol nakrútený tak aby odolal času - mnohé scény vyznejú dnes už pateticky a šablónovito. Povedal by som, že je to podobný prípad ako Ben Hur - akurát Joan Crawford dala filmu omnoho viac šťavy ako Charlton Heston. ()

DoNotCross

Tohle není vyloženě typický noir. je tu přítomna vražda a patologické chování, které vede k záhubě, ale v popředí je především příběh jedné ženské, která to neměla v životě vůbec lehké. A tady to funguje na jedničku. Dialogy jsou perfektní, herci přesní, parádně to odsýpá. A film si šikovně hraje s divákem a sledovat odhalení vraha stojí za to. Rozhodně pecka. ()

ilclassico

Mírně nadhodnocený snímek a pro mě menší zklamání. Snad ve všech směrech. Režie jen rutinní a Joan Crawford? Prosím vás, Bette Davis nebo Barbara Stanwyck je úplně jiná liga. Muži nevýrazní. Jedinou výraznou kreaci tak předvedla mladičká Ann Blyth, coby rozmazlená dcera. A s film-noir bych to nespojoval. V rámci žánru jen za 3,5. ()

Binne

Jeden z nejproslulejších noir filmů vypráví životní příběh ženy, která navzdory nepřízni osudu má jen jeden cíl - zajistit kvalitní život sobě i své dceři. Neprochází nějakou závratnou katarzí, jen ji dochází, že aby si zajistila lepší budoucnost bude potřeba především jejího úsilí, nikoli spoléhání se na muže. Mildred se tak pomalými ale pevnými kroky mění z mlčenlivé a poslušné hospodyňky na emancipovanou podnikatelku, která laskavou ale asertivní rukou vede své zaměstnance vstříc potenciálnímu úspěchu. Mildred ale navzdory veškerých úspěchům zůstává milující matkou, která prožije nejednu ránu osudu. Její jedinou slabinou je její dcera Veda a nový manžel Monte. Zatímco Mildred trpělivě rozvíjí svůj podnik aby oběma mohla dopřát život, jaký si zaslouží dochází ke gradaci příběhu. Tento noir film je velmi specifický tím, jak vyprofilovaná hlavní hrdinka je. V kontextu s dobou, ve které byl natočen je o to překvapivější a záslužnější způsob, jakým Joan Crawfordová dokázala ztvárnit Mildred Pierceovou. ()

linger

Vraj zensky film, ale mne pride skor ako matersky. Zaroven ma pekne vykreslene nuance muzsko - zenskych vztahov. Joan Crawford bola skvela a film bavil pocas celej stopaze, vzhladom k roku vyroby posobil az prekvapivo moderne. Ale preco ma cernosska sluzka hlas ako 4-rocna? Inak nevycitam vobec nic. ()

mirika39

Údajne najväčší herecký výkon svojho času slávnej Joan Crawford, ktorý musím potvrdiť a len a len oceniť. S nadšením, ba až zatajeným dychom som sledovala napínavý dej a keďže som nikdy predtým o žiadnej Mildred Pierceovej nepočula, s úžasom som čakala na rozuzlenie. Crawford sa evidentne absolútne vžila do svojej role, pretože som jej verila úplne všetko od samého začiatku, keď ju opustil manžel, cez situácie keď sa musela ťažko pretĺkať, aby uživila svoje dve deti, až po nehynúcu lásku voči svojej už jedinej dcére, po tom ako jej druhé dievčatko zomrelo. ()

PanIncognito

Pamětihodný a vydařený film noir. Vévodí zde citové zabarvení a klamné pojetí úvodu. Postavy jsou velmi osobité... nejsilnější je však osudová Mildred Pierceová. Snímek vykresluje americký sen, zároveň však zpochybňuje veškeré ideály a právě to dokresluje zdejší atmosféru. :) (viděno v původním znění) ()

StaryMech

Nepříliš uvěřitelné ženské černomelodrama. Scénář dobrousil William Faulkner, Crawfordová se blýskla v titulní roli, Blythová obdařila její dceru protivností, která jistému recenzentovi (i mně) připadala až nelidská; výprava dělá starému Hollywoodu čest a kameraman Haller si mistrovsky vyhrál se stíny všech možných tvarů a velikostí. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině