Ve službách papeže

• USA The Agony and the Ecstasy (více)

Zlaté období italské renesance zachycené ve střetu titánů své doby – umělce Michelangela Buonarrotiho a papeže Julia II... Počátkem 16. století proslul během svého pontifikátu „papež válečník“ Julius II. (R. Harrison) zejména svou výbojnou politikou za účelem posílení pozice Papežského státu. Také však i jako mecenáš umění, který po sobě hodlal zanechat dílo velebící slávu Boha. K tomu mu měl posloužit geniální, ale vzpurný sochař Michelangelo Buonarroti, jemuž papež nařídil, aby se postaral o výmalbu stropu Sixtinské kaple. Umělec excelující zejména jako sochař sice zakázku přijal a na freskách začal pracovat roku 1508, ale často se vůli papeže vzpouzel. To vyústilo v několikaletý spor dvou neústupných osobností… Historický snímek Carola Reeda nominovaný na pět Oscarů a natočený podle předlohy Irvinga Stonea "Agónie a extáze" nabídl vedle impozantní výpravy hlavně herecký koncert Charltona Hestona a Rexe Harrisona v úlohách zcela rozdílných individualit, jejichž náhled na svět se často různil. Jako poctu velkému sochaři, architektovi, malíři a básníkovi Michelangelovi také tvůrci natočili krátký prolog o jeho díle, který předchází vlastnímu filmovému příběhu. (Česká televize)

eMeMko

Velmi povedený historický snímek, který potěší každého, kdo má rád surovou realitu. Věřím, že pro většinu lidí muselo být neuvěřitelné vidět papeže v brnění, jak mimo kameru dává na frak jedné armádě za druhou, ale skvěle to kontrastovalo s relativně pomalým a klidným malováním. Celý snímek stojí na konfliktu dvou osob a Charlton Heston i Rex Harrison odvedli perfektní práci. Dialogy mají hlavu a patu a rozhodně nemají problém diváka zabavit celé ty dvě hodiny. Jednu hvězdu strhávám za výukový úvod, díky kterému jsem si chvíli myslel, že omylem koukám na nějaký jiný film. ()

Gortyna

Ono je vždycky těžké hodnotit historický film. Máme do hodnocení zahrnout i to, jak se scénář vyrovnal s historickými reáliemi? Zde to bylo většinou věrné; hlavně až na to, že když Michelangelo maloval Sixtinu, byl papež pětašedesátník, na tehdejší poměry stařec, a ne křepký muž v nejlepších letech, jak ho hraje (výborně) Heston. Stačí se podívat na papežův portrét od Raffaela. A zpracování? Přišel mi ten film nesmírně statický a polopatistický. Dialogy aktérů probíhaly tak, jako by předčítali z nějaké monografie o dějinách umění - viz např. hovor Michelangela a Raffaela. Ztrnulé, neživotné. Ale takhle se v půli 60. let historické velkofilmy prostě natáčely. Nemít za sebou zkušenost dalšího půlstoletí vývoje filmu tohoto žánru, snad bych hodnotil výše. ()

Ajay

Historická freska o životě všestranného umělce Michelangela v podání Charltona Hestona, ve vedlejší roli papeže Julia II se objevuje nezapomenutelný Rex Harrison, díky kterému dávám 5 hvězd. ()

gezper

Pomalejší začátek netradiční formou dokumentu o dílech Michelangela může odradit, ale zanedlouho se to přehoupne do klasického velkofilmu s kvalitní výpravou, pěkně nasnímanými exteriéry a několika (hlavní linií upozaděnými) bitvami. Z celého na mě dýchá snaha o dobovou věrnost, ale nejsem až takový historický expert, abych si byl jist všemi vyskytnuvšími se reáliemi. Hlavní roli, krom skvěle ztvárněného dua Michelengalo - papež Julián II, hraje i strop Sixtínské kaple. Celé je to v neposlední řadě i nenuceně poučné - sledovat vznik jednoho z nejznámějších umělckých děl, na dnešní dobu velice netradičního papeže či jeho vztah právě k M. [80%] ()

ProfChudak

Jeden z naj historických fimov, čo som videl - nenudný, vtipný, neplytký, bez zbytočných krávovin. Nejde mu o potešenie oka, hŕbu grafických efektov, ale núti k zamysleniu. Pomáha pochopiť mentalitu vtedajšej doby, myslenia, neuteká sa k odsudzovaniam. Absolútna spokojnosť. ()

zigy

Na velkofilm s tímhle tématem by dneska už nikdo peníze nedal, takže je třeba hodně ocenit, že tenkrát se peníze našly a natočil se opravdu hodnotný historický film. Filosofující dialogy občas nutí k zamyšlení a občas nudí, děj se moc dopředu neposouvá, takže to nad vodou drží dabing Munzar-Adamíra, ale jen tak tak.....příznivec výtvarného umění nejsem, tudíž úvodní 10min. pasáž, která je dokumentem o díle Michelangela, jsem fakt nedal....ale tu pasáž bych schválně pustil dnešním nedočkavým teenagerům v kině, jaká by byla asi jejich reakce? ()

PTuranyi

Monumentálna, veľkolepá freska Michelangelovho mapujúca vznik malieb v Sixtínskej kaplnke vrátane politickej situácie na pápežskom stolci a súkromným vzťahov umelca. Neodpustí si ani 5 minútový dokumentárny úvodný prierez Buonarrotiho tvorbou. Na filme vidieť pečať doby no napriek tomu produkcia obstojí aj v dnešnom meradle. Charlton Heston výborne stvárnil MIchelangela ako tvrdohlavého umelca kráčajúceho za svojou víziou bez ohľadu na názory ostatných, pápeža nevynímajúc. ()

Svadbos

Veľký spektákel o umeleckom súboji Michelangela s pápežom má adekvátne herecké výkony, ktoré sú zatienené pompéznou produkciou. Krátky dokument o umelcovom diele začína zlomkovitú drámu, natočenú podľa úsekov románu Irvinga Stoneho. ()

remotrumpet

"Je tu viac lásky než aká je možná medzi mužom a ženou. Ty si to dokázal." - "Majstrovské dielo sochára, ktorý nechcel maľovať." ()

danodo

10/10 Ďalší skvelý historický film z kategórie tých, pri ktorých si musím klásť otázku: "Prečo sa už v súčasnosti netočia takéto filmy?". Skrátka filmy, tak trochu pompézne, trochu naivné, ale vždy úprimné a sebavedomé, kde herci aj skutočne hrajú. A hrajú naozaj výborne. Až tak, že si pripadáte, že sa v danej historickej dobe naozaj nachádzate... bez použitia zbytočných efektov. Na druhú stranu treba povedať, že ak máte v nejakom filme v hlavnej roli Charltona Hestona, veľa toho pokaziť neviete, pretože to je naozajstný herec, ktorý ma vždy zaujme tým s akou ľahkosťou vie podať svoju rolu, no zároveň je aj vždy presvedčivý a dôrazný, bez výraznejšieho použitia mimiky. Ostatní herci na tom tiež nie sú zle, no sú trochu zameniteľní. Nič to ale nemení na tom, že ak sa chcete dozvedieť niečo viac z histórie (kresťanskej aj umeleckej), týmto filmom určite nič nepokazíte... teda nie, že by všetko bolo historický úplne presné (v porovnaní s wikipediou). EDIT: Po druhom pozretí idem na plné hodnotenie. ()

Sejkorka

Když je víno kyselý, musí se vylít. Tak je to i v umění. Srovnával jsem pak v divadle, když tam ještě sídlila Ypsilonka. Michelangela hrál Václav Helšus. Slušnej výkon a navíc velká sranda. Ale tenhle film, pochopitelně , klasika, jak jinak. ()