Ve službách papeže

Leon Shamroy

Alex North

Scénografie:

John DeCuir

vyše dvojhodinová "ťahanica" medzi Julianom II. a Michelangelom, či o odmenu, alebo o námety. N asvoju dobu dost moderne poňatý spôsob komunikácie medzi najvyššou hlavou cirkvi a umelcom. Veľkofilm dal dostatok priestoru na herecké stvárnenie ako Hestonovi tak aj Harissonovi. Škoda, že sa scenárista nedokázal zblížiť aj s koncom života Michelangela a jeho vzťahu k dielu ktoré namaľoval. Z historického hľadiska som rád, že vďaka práve tomuto dielu sa rozpráva a vie viac o autorovi ako o tom, ktorý to všetko nariadil.(23.3.2014)

"Proto braň, můj milý, mé němé dílo a mou pověst s ním: já nejem malíř a sem nepatřím..." napsal s odstupem let autor fresek na adresu díla, které žádnou obranu nepotřebuje, a ze kterého se v reálu obyčejnému smrtelníkovi zamotá hlava a podlomí kolena. Občas si říkám, jestli ten film není příliš krátký. A jinak: přestože velmi dobře vím, že herec není role, podobu Michelangela mám už přes dvacet let neodmyslitelně spjatou s Charltonem Hestonem.(6.11.2007)

Dokáže zaujať historický epos, ktorý sa namiesto na masové bojové scény, naddimenzované dekorácie s miliónovým davom a exotickými lokáciami všeho druhu sústreďuje predovšetkým na (ne)obyčajnú maľbu stropu? Rozhodne áno. Napätie vytvárané ústrednou dvojicou, je dokonalou náplasťou na absenciu vyššie spomínaných aspektov.(10.5.2014)

Hrdost, pokora, úcta. Tahle tři slova mě napadla po shlédnutí tohoto skvostného filmu. Dvě silné osobnosti, dva světy, dva odlišné názory, které se respektují, ale i doplňují. Herecký koncert Charltona Hestona a Rexe Harrisona. Film jsem viděla jen v českém znění, kde je ale neméně excelentní dabing v podání pánů Munzara a Adamíry.(26.5.2007)

Charlton Heston opět v jednom historickém eposu. Představitel Bena Hura, Cida či Mojžíše, zde stvárnil renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho. Snímek se zaměřuje na vztah mezi papežem Juliem II. a Michelangelem, kterého Julius přinutí vyzdobit strop Sixtýnské kaple proti jeho vůli. Michelangelo zpočátku papežovu rozhodnutí vzdoruje, jelikož se domnívá, že jeho talent se naplno projevuje v sochařství, ale čím déle pracuje na výzdobě stropu, tím více je svým úkolem pohlcen. Díky Michelangelovu perfekcionalismu a onemocnění se však dokončení jeho mistrovského díla odkládá, což znepokojuje papeže, který cítí, že jeho dny jsou sečteny a chce se dožít dokončení svého odkazu budoucnosti. Film si mě získal i věrným vyobrazením atmosféry papežského dvora i jeho nejvyššího představitele. Julius II. byl spíše válečníkem a dobyvatelem než pozemským zástupcem Ježíše Krista na zemi, což potvrzuje i dílo jeho současníka N. Machiavelliho, který ho ve spise Vladař nevyobrazil příliš lichotivě. Film se může pyšnit kvalitní výpravou, o které se může i dnes některým historickým filmům pouze zdát. Skvělý zážitek z filmu navíc podtrhává výborný hudební doprovod.(18.11.2008)

• - Kardinál Giovanni de Medici (ve snímku ho hrál Adolfo Celi) nastoupil na papežský stolec po smrti Julia II. jako Lev X. (liquido26)

• - Vlhká sádra, která kape ze stropu do Michelangelovy pusy, byl ve skutečnosti čokoládový puding. (liquido26)

• - Aj keď je autorom hudby Alex North, pre úvodný dokumentárny prológ zložil hudbu vtedy začínajúci Jerry Goldsmith. (curunir)