• vegetol.mp
  ***

  Kdo rozhoduje o tom, jestli o jednom člověku natočí film Spielberg a o druhém rutinér jako je Chetwynd? To je ve hvězdách, každopádně Varianova válka je nepříliš kreativní film podle skutečné události, který bohužel vypadá zoufale neinvenčně a televizně. A nezmění na tom nic ani solidně hrající herci. Navíc skupina umělců a intelektuálů, které hlavní hrdina ve filmu zachraňuje, je neuvěřitelná sebranka absolutních debilů. Každopádně jako konvenční lekce v historii se to dá vidět.(12.2.2020)

 • m.krudenc
  ***

  Velký televizní film, hezká podívaná až mrazí, šílená doba. Film podle osudů skutečného "nepřítele Říše", Variana Frye (http://en.wikipedia.org/wiki/Varian_Fry). Kdo má rád daný žánr, nemůže být nespokojený. Mrazivá podívaná od začátku až do konce.(24.4.2015)

 • zdeny99
  ***

  Židy nezachraňoval ve 2. světové válce jenom Oskar Schindler, ale i nějaký neznámý redaktor Varian Fry. Vymyslel plán, jak zachránit umělce a intelektuály z okupované Francie. Někteří o to stáli, jiní ne. Zápletka hodná výbornému dramatickému filmu z války. Ve filmu se neválčí, je to z života lidí. Občas jen vidíte, jak nacisti napadli Židy. Na televizní film, který je už 20 let starý, je to poměrně slušné. Přesto k danému námětu je škoda, že to je jen televizní film. Natočit to ve stylu Spielbergova Schindlerového seznamu, film by víc táhl. [141. hodnocení, 8. komentář, 63%](7.5.2019)

 • Gemini
  ****

  Velký televizní film podle osudů skutečného "nepřítele Říše", Variana Frye. Představitelé titulních rolí odvádějí svůj velmi vysoký standard, výprava a reálie jsou na slušné úrovni. Julia Ormond jako obvykle naprosto neodolatelná a herci ve vedlejších rolích, kteří ztvárňují například Marca Chagala, Heinricha Manna nebo Hanu Arendtovou, jsou výteční a reálným předobrazům věrní. Mrazivá podívaná od začátku až do konce, který je ovšem vzhledem k historickým reáliím poměrně předvídatelný. 70%(14.8.2005)

 • Saxos
  **

  I na televizní film velmi nešťastné zpracování z kterého tak maximálně vyzní, že Varian zachránil dva dědečky ve společnosti babiček, kterým zajistil falešné pasy a pak je, po cestě I. třídou vlakem, odvedl lesem k laxní hraniční kontrole na hranici Francie a Španělska. Přitom se mu z okupované Francie, na začátku II. světové války, podařilo Němcům vyfouknou možná až 4000 židů.(14.2.2020)