Tajuplné Mamberamo

(festivalový název)
  • Slovensko Tajomné Mamberamo (více)
všechny plakáty

Irian Jaya je vďaka prírodnej aj politickej nedostupnosti jedným z posledných miest na Zemi, kde sa civilizovaný človek môže dotknúť primitívneho sveta. Žiadnej expedícii sa ešte nepodaril prechod z vnútrozemia k rieke Mamberamo, ktorá skrýva pred bielym svetom svoje tajomstvá. Je to sen mnohých cestovateľov a dobrodruhov. A práve tu vstúpili dvaja priatelia do neznámej džungle na tisíckilometrový pochod. Bojovali s nástrahami pralesa, maláriou, hladom i s vlastnou vôľou, aby napokon našli skutočné klenoty. (oficiální text distributora)

ecceHOMMO

Pavol Barabáš je proste úžasný dokumentarista. Dobrodružstvo v Novej Guinei sa rozhodne vydarilo a to i napriek faktu, že nenatrafili na nič prekvapujúce. ()

rudeboy

Príjemný avšak konvenčne natočený dokument, ktorého najväčšou zbraňou je exotickosť prostredia a jeho nástrah. Ak Vás film oslovil určite siahnite po knížke Ladislava Gulíka s názvom Legenda o poslednom kanibalovi, v ktorej je tiež opísaná cesta skrz Irian Jaya obohatená o množstvo fascinujúcich fotografií. ()

neoBlast

Zajímavý cestopis pouze z obsahového hlediska, vzhledem k obtížným podmínkám natáčení by bylo asi nereálné žádat vyšší produkční hodnoty. Ale jako citově zabarvený videoblog o cestě na druhý konec světa působí Mamberamo celkem spolehlivě. 60 % ()

Midori_Mike

Barabášovo Pururambo se mi líbilo o něco více, nicméně Tajomné Mamberamo je stále dokument na 5*. Troufám si tvrdit, že na takové už dnes téměř nenarazíte. Ta bezprostřednost! Nejvíc se mi líbí, jak je to nekomerční. Žádné uměle vyvolávané dramatické situace, jak jsme zvyklí u moderních dokumentů. Všechno je to čistý, nezkreslený, a přitom velice silný zážitek. O dramatické situace nebylo od začátku až do konce nouze a to vědění, že si tím ti lidé skutečně prošli bez pomoci nějakého štábu a podpory, je pro výsledný dojem naprosto zásadní. Tohle jsou a byli praví dobrodruzi a mají můj věčný obdiv. Díky, že jste se s námi o tento autentický zážitek podělili. ()

Maynard.

Dokument, který téměř vyráží dech. Fascinující podívaná do doposud neprozkoumaných a úřadami zakázaných území na Nové Guinei. Přes doslova mrazivý začátek se dostávéme spolu s touto unikátní expedicí do míst, kam vkročila bledá tvář jen velmi zřídka. No a když už se tam ti misionáři dostali, kázali a napravovali, tak je tamní obyvatelé za odměnu rovnou sežrali :o). Tak přesně do těchto končin se vydala tato partička dobrodruhů. Klobouk dolů před každým, kdo má podobnou odvahu. Navíc jeden z dobrodruhů si s sebou celou cestu nesl malárii a to rovnou dva druhy. Po souši to chlapcům šlo perfektně, ale když se dostali na řeku, tak drželi pádlo jak Vintentů s Oldouchatrným, se pak není čemu divit, že se hnedka cvakli :o). Dobrej je taky jejich pernementně vysmátej dredatej průvodce. Dokument je to kvalitní, hudba podmanivá a komentář příjemný, takže proč nedat plnej počet? Vzhůru za dobrodružstvím, páč i cesta může být cíl! ()

Borec3

back to the roots... materializace neponechala bez dotyku ani tak specifický kout lidského snažení jakým je překonání fyzických schránek duševním úsilím. Každý, pokud chce být tím správným "objevitelem", potřebuje být vybavený nejnovější technologií výroby svrchního materiálu či nejposlednějším modelem lezeckého vybavení. To jsme my. Robocopové uprostřed přírody. Je jedno, jestli si kupujete nejlepší boty pro snadnou cestu lesem nebo nejlepší televizi pro lepší zobrazovací schopnosti. ()

bari68

Azda najlepší Barabášov dokument.Dojem a zážitok tak silný, čo má za príčinu reálnosť a autentičnosť dobrodružstva. ()

I.AM.NOT

Dokument je to krásný stejně jako komentář tvůrce a cesta byla bez debat strastiplná, nicméně stále mám problém kochat se přírodou a v tomto případě i zapomenutými kmeny bez epického zvratu. Závěrem bych dodal jen, že přetěžký je život vegetariána. ()

Matematicka

Je to teprve druhý dokument P. Barabáše, který jsem viděla, takže nemůžu srovnávat. Ale touha tohoto režiséra po nevšedních zážitcích (a potažmo záběrech) je sympatická, i když ji nesdílím. Myslím, že mu ale jde o něco víc, co za tím vším hledá a proč to dělá. Tady ale naráží na limity... své, úředníků na různých místech, druhých lidí, kteří nejsou ochotni vše odhalit. Ale právě tyto limity jsou pro něj další výzvou, a tak se kruh uzavírá a my se můžeme těšit na další kvalitní dokument (v teple obýváku samozřejmě). Zajímavé komentáře: kinej, JANARYBA, T2, tron. ()

Pawlisman

Musím dát pouze 3 hvězdičky. Všechny Barabášovi dokumenty jsou skvělé,ale čím jich vidím víc, tím mi přijde, že jsou na hodně podobné brdo. Bavím se u nich stále méně a už mě toho ani moc nepřekvapí. Myslím si prostě, že kdyby byl toto 1. Barabášův dokument co jsem shlédl, byly by to hvězdičky 4. 7/10 ()

grerar

Neuvěřitelně uvěřitelné. Hmm. Do toho bych nešel ani za nic, a to jsem prošel mnoha skautskými tábory... silné, přesto mi tam něco chybí... 4* ()

ex.it

Už jsem viděla několik dokumentů od Pavola Barabáše a pokaždé unešeně kroutím hlavou a nechápu, kde se v těchto klucích bere taková odvaha. Je až neuvěřitelné, co někteří lidé dokáží pro zážitek a poznání podstoupit. Za to si jich cením a obdivuju je. ()

Gardenboy

Začal som pozerať akýsi western a hlava mi padala dolu únavou. Nuž čo, hovoril som si, pôjdem si ľahnúť, postel láka a po dobrom obede si je fajn zdriemnuť. Film som po dvadsiatich minútach vypol, ale kým som odišiel, ešte som si pustil Tajomné Mamberano, s tým, že pozriem iba úvod a ostatok niekedy inokedy. Nemusím snáď hovoriť ako to dopadlo a že som si vôbec nepospal a taký neoddýchnutý som bežal do práce :D ()

RajAthen

Civilní, a tím i (ne)obyčejné dobrodružství dvou nadšenců. Cesta k oblasti z názvu je strastiplná, dokonce tak, že jí samotné je věnovaná docela překvapivě "dlouhá" stopáž. Na druhou stranu to podtrhuje resumé ze závěru, že není důležitý cíl, ale cesta. Závěrečná hostina tedy stála za to... ()

Jánošík

Tak tento dokument je fakt super...Také malé putovanie za kanibalmi.Nádherná krajina aj kamera. Výborne sa pri ňom pobavý celá rodina... Osobne sa poznám aj s členom výpravy pánom Ladislavom Gulíkom. Je to charizmatický človek. Kvalitu tohto dokumentu dokazuje aj množstvo odcenení. ()

Desmi

Zavádějící název a dokument, který nepřináší nic víc než filozoficky stylizovaný konec. Bohužel se o Mamberanu samotném nedozvíte prakticky nic. Největším dobrodružstvím tedy zůstává bohužel to, zda dokáží přežít všichni až domů. Osobně mi to přijde po všech stránkách průměrné a objevné to zrovna také není. ()

kolly13

Na minimum peněz to je velice slušný dokument. Ale nějak mi na mysli vytanulo, že je to nakonec vlastně nesmyslný projekt. Leč, vidět domorodce, džungli a prožitek malárie zachraňuje čestné tři hvězdy. ()