Říkejte mi pane Tibbsi

They Call Me Mister Tibbs!

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1970, 108 min

Virgil Tibbs (Sidney Poitier) se svojí ženou Valerií (Barbara McNair) a dětmi Andy (George Spell) a Ginger (Wanda Spell) se přestěhovali do San Francisca. Zde Tibbs pracuje v oddělení vražd a mezi kolegy je velmi oblíben. Doma mu však činí potíže syn, který má svoji vlastní tvrdou hlavu. Když je v jednom bytě nalezena zavražděná prostitutka Joy Sturges (Linda Towne), podezřívá anonymní telefonát kazatele Logana Sharpa (Martin Landau), starého Tibbsova přítele... Méně známé pokračování filmu V žáru noci. Černý policajt Virgil Tibbs v podání Sidney Poitiera znovu v akci.(10.7.2005)

Pokračování "Žáru" ztratilo podstatu toho, v čem spočívala síla prvního dílu. Tím je myšleno téma rasismu, zločinu a černého policajta, který je silně persekuován. Říkejte mi pane Tibbsi bylo natočeno tři roky po originálu a po rasismu, jako by se slehla zem. Tím se film přetransformoval do nudné krimi, kde linie s rodinou působila velmi rušivě...(18.5.2020)

Dosť pozerateľná kriminálka a mohla byť ešte lepšia, keby sa do toho celého neplietla tá debilná rovina rodinnej drámy. Ktorá sa do príbehu absolútne nehodila a vo svojej podstate úplne zlyhávala. Jej význam bol asi len v doplnení minút zostávajúcej stopáži. Ku svojmu som si prišiel len vďaka Poitierovi, ktorý si odkrútil len svoj štandard a vďaka dobrej zápletke. No z geniálneho hereckého vystúpenia v 'In the Heat of the Night' si toho veľa nedoniesol. K pomalému tempu sa hodila aj pomalá hudba, našťastie dobre vyberaná, takže neuspávala. Navyše veľké nevyužitie potenciálu záporákov. 60%.(3.7.2008)

Někdo zabije kurvu a jednoho černocha zajímá kdo to udělal, bohužel postupem času je ten černoch asi jedinej koho to ještě zajímá.(23.1.2010)

Pokial bolo In the Heat of the Night z roku 1967 Normana Jewissona nadcasovym kultom, dvojka They Call me Mister Tibbs uz nema na jednicku. Jednak Jewissona vystriedal reziser Gordon Douglas, a ten je menej zrucny nez povodny reziser a jednak chyba Rod Steiger. Sydney Poitier je sice na urovni, ale sam, a bez vyraznejsieho mena nema sancu utiahnut film. Tematicky ide o klasicku kriminalku, ale atmosfera, herecke vykony a tempo In the Heat of the Night su definitivne prec. Skoda, dalsia seria, ktora vycpela, vyhasla a uz nema co ponuknut. 55 %(17.2.2015)