První říjnové pondělí

• slovenský

Prvý pondelok v októbri

Komedie / Drama

USA, 1981, 98 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,480,249Tržby Celosvetovo $-(24.4.2009)

"Nemám nic proti ženám, mám ženy rád. I moje manželka je žena." :-) Film začíná na pohřbu a Walter Matthau v něm pronáší patetický projev, vytahuje se americká vlajka... V prvních minutách jsem propadl panice, jestli je to vůbec komedie. Ale když se Walter uklidnil a začal střílet sarkastické poznámky, už jsem byl taky klidný. První říjnové pondělí je konverzační komedie na věčné téma souboje pohlaví (tentokrát v americkém soudnictví) a chvílemi dosahuje úrovně duelů Spencera Tracyho a Katharine Hepburnové. Navíc marně vzpomínám, jestli se někdy nějaký jiný film celý odehrával v zákulisí Nejvyššího soudu USA. Komedie určitě ne. Ale ze všeho nejvíc se mi líbí, že autoři scénáře (a původně divadelní hry) se neuchýlili k obvyklému klišé a nezatlačili dvě hlavní postavy k žádnému románku. Jejich nevraživost i postupné ústupky od ní jsou čistě principiální (on je liberál, ona konzervativec) a profesní. 70%(26.1.2006)

Bol by som zdržanlivý v charakterizovaní filmu ako komédia, ide skôr o odľahčený pohľad na sudcov Najvyššieho súdu USA. Pochopiteľne, najväčšiu pozornosť púta dvojica hlavných postáv, sudcov opačného pohlavia. Ich vzájomné iskrenie a nezhody patria k tomu najlepšiemu a film je na nich postavený.(17.9.2017)

Len dalsia priemerna komedia s Matthauom, ktoreho rozhodne nemusim. Jaxom pisal, Dzeka Lemmona uznavam podstatne viac. O akciu prakticky nejde, cely film je len spolocenskou konzervackou medzi nim a nou. Dzil Klejburghova tiez hrala hovno. Teda pardon, ja som sa zase preriekol, a chcel som pochopitelne napisat, ze sa nedostatocne vlozila do roly a nepresvedcila ma hereckym vykonom. Sivy sedivy priemer, ktory behom desatroci pravom zapadol a je v polozabudnuti : 51 %(9.9.2017)

• danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - nominace (2) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Jill Clayburgh, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Walter Matthau(25.12.2008)