Společník na dlouhé trati

Longtime Companion

USA, 1989, 95 min

Přestože se jedná o vcelku jednovrstevný příběh, oceňuji prostředí mých oblíbených 80. let a herecké výkony. Film také potvrzuje, že extrémní promiskuita v homosexuální komunitě rozhodně není výmyslem homofobů. Pětapadesátiprocentní zastoupení homosexuálů v počtu evidovaných českých občanů infikovaných virem HIV pak rozhodně nemůže být pouhou náhodou.(19.1.2010)

Úžasně citlivý a nesmírně zajímavý film, který stojí za to vidět, pokud vám nevadí téma homosexuality. Tenhle film vlastně mapuje historii AIDS od první zmínky v amerických novinách, přičemž hlavních postav je zde hned několik a z počátku jsem se v nich jen velmi obtížně dokázal orientovat. Ale film s tím, jak postupuje děj, získává na intenzitě a příběh se dostává do stále smutnějšího tónu, aby pak vygradoval absolutně smutným, ale o to více geniálním a nezapomenutelným koncem. Ano, když už si z tohoto filmu téměř nic nezapamatujete, tak vám určitě utkví v hlavě právě ten závěr, kdy z velkého počtu hlavních hrdinů, které jsme po celou dobu sledovali, zbyli naživu už jen tři poslední lidé a dialog při procházce po pláži, který spolu vedou, je naprosto dojemný, za vše v závěru filmu řečené snad vše poví věta "chtěl bych se dožít chvíle, kdy se najde lék na AIDS". Kdepak, tenhle film není jen obyčejným vyprávěním o několika lidech žijících v homosexuální menšině v New Yorku, tenhle film je totiž nádhernou a dojemnou výpovědí lidí, kteří jen prostě mají strach ze smrti. Herecké výkony jsou zde výborné, ale ze všech herců vyčnívá jedno jméno, a to Bruce Davison. Naprosto perfektní a bezchybné herectví, kdy si tento herec zahrál roli milujícího muže, jehož životní partner postupně umírá na AIDS a on se o něj obětavě stará, mění mu pleny a je mu vším, to vše s velkou trpělivostí, pochopením a hlavně láskou. Tohle je opravdu brilantní herectví ve své nejčistější kráse, a Bruce Davison za to měl dostat Oscara, protože jeho výkon prostě musí utkvět spolu s tím nádherným závěrem v mysli každého diváka, škoda tedy, že zůstalo jen u oscarové nominace. Já jsem s tímhle filmem naprosto spokojený, ale přesto neudělím plný počet, a to z toho důvodu, že těch postav bylo na začátku opravdu moc a vždycky když bylo řečeno, kdo další umřel, tak jsem si nemohl vybavit ani jeho tvář, nebo jen velmi těžko po delším přemýšlení. Kdyby se film zúžil na méně postav, pak by to bylo naprosto ideální, takhle je to "jen" za čtyři hvězdy.(14.5.2010)

Pěkně natočené drama, které časově obsahuje a přibližuje téměř celou dekádu 80. let minulého století, jejíž začátek znamenal mimo jiné i objev dodnes nevyléčitelné nemoci AIDS, která zabijí nemilosrdně jako kterákoli rakovina. Ve filmu je zobrazeno vnímání tohoto faktu z pohledu skupinky gayů, kteří se jednotlivě s nemocí vypořádávají velmi různorodě, nehledě na to, jestli jsou HIV pozitivní či negativní. Nejvíce mě z hereckého obsazení zaujal Bruce Davison a Mary-Louise Parker. Zkrátka sympatický film, který je sice obrazem hořké reality, ale i tak zahřeje u srdce.(30.6.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Herec VR - Bruce Davison(9.4.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,609,953Tržby Celosvetovo $-(3.11.2009)