Výkřik ve tmě

Výkrik do tmy

A Cry in the Dark

• Nový Zéland

Evil Angels

Austrálie / USA, 1988, 120 min (Director's cut: 122 min)

I když se jedná o příběh motivovaný skutečnými událostmi, mě až zase tak moc neoslovil. Ani nevím, proč, prostě to na mě příliš nepůsobilo. Možná proto, že nemám děti, možná proto, že se to celkem natahovalo, možná proto, že justičných omylů je v našem světě nepočítaně, možná... Meryl je vynikající (jak jinak), někdy sem si fakt říkala, že je to bezcitná mrcha! :-) Jestli se tak chovala i skutečná "hrdinka" nevím, já ten proces neznám, ale zahrané to bylo fakt výborně! Přece se nebudu přetvařovat jen proto, že mi někdo nevěří! Ano, i tento názor já zastávám...kašlu na to, co si o mě kdo myslí...upřímnost je u mě velmi důležitá (byť může i zraňovat). Ale pravda přece musí nakocec vždy zvítězit! Nebo, ne? :-)(17.6.2010)

Další z dlouhé řady důkazů o dokonalém herectví Meryl Streep. Hlavně ona táhne tento film, a jestli Linda byla alespoň z poloviny tak divná, jak ji Meryl hraje, tak se ani nedivím, že se z tohoto soudního procesu (a celého případu) stala v Austrálii taková událost. Sam Neil sice nijak nezaostává (i on předvádí skvělý výkon), ale přiznejme si to, bez Meryl na plátně je to celkem nuda. 80 %.(13.7.2011)

Opět jsem se vrhla na film, ve kterém září Meryl. Nebylo tak lehké se k němu dostat, myslím, že Výkřik ve tmě je neprávem opomíjený film Meryl. Není k tomu opomíjení totiž důvod. Máme zde silný příběh podle skutečnosti, což je vždy velké lákadlo. Sice jsem se nehroutila pod návalem emocí a že by mě to vzalo, to spíše ne, ale zajímalo mě to a nutilo dívat se dále. Meryl exceluje a přesně vystihuje polohy Lindy, když jsem se koukala na reálné obrázky rodiny, fotky..., byla jsem až překvapena, jak do detailů se film podobá skutečnosti. Líbilo se mi vyobrazení lynčujícího davu notně podporovaného médii, to bylo až nadčasové. Bylo to takové sušší, trošku retro, ovšem už kvůli Meryl to stálo za to.(19.4.2012)

Skoro bych brečel, když se člověk ponoří do děje, představí si, jaké by to bylo na jejím místě, přichází hrozná tíha zoufalosti. Nádherné je, jak se tu společnost mění, od ochoty pomoc, přes rozdělení na dva tábory, až po skoro jednohlasné ukamenovat. Božská Streep, ale to je spíš samozřejmost - možná jen ty účesy, co jí vyrobily na hlavě, jsou fakt asi až moc naturalistické. Každopádně doporučuji, ale zajímalo by mě, jak ten příběh pokračuje ve skutečnosti...(8.6.2010)

Měla jsem velký problém aspoň trochu sympatizovat s manželi, kteří ve filmu přišli o dítě. Jejich náboženský fanatismus a vskutku zvláštní chování, související s nenahraditelnou ztrátou, mě celou dobu stavěly spíše na stranu žalobců. Taky jsem nedokázala pochopit, proč vozit 9týdenní miminko do divočiny a nechávat je v noci na pospas. Dříve jsem z těchto důvodů nebyla schopna film ani dokoukat. Teď se to povedlo, rozpaky zůstaly a taky sotva průměrné hodnocení (za herecké výkony hlavních představitelů).(13.7.2011)

• - Dva roky po zmizení dítěte soud případ znovu otevřel a ženu, která v té době čekala čtvrté dítě, poslal za vraždu dcerky na doživotí za mříže. Její manžel dostal jako komplic podmíněný trest. Jen shodou náhod se tři roky po tomto verdiktu v nedalekém doupěti psa dinga podařilo nalézt kus oblečení. Znalci ho brzy identifikovali jako kus Azariina kabátku a odsouzená matka se dostala na svobodu. V následujících letech soud případ ještě několikrát otevřel, ale nikdy nedospěl k jasnému závěru. Umrtní list malé Azarie tak až do úterka uváděl neznámou příčinu smrti, až v úterý 12. června 2012 - po dlouhých 32 letech - ji soud definitivně zbavil podezření z vraždy děvčátka. (Dlee)

• - Navzdory popularitě výrazu "Dingo snědlo mé dítě!" ve spojení s tímto film výraz nikdy ve filmu nezazněl. (jezurka42)

• - 15. září 1988, 8 let po zmizení své dcery Azarie, dokázali Lindy a Michael Chamberlainovy svou nevinnu. Odvolací soud severního teritoria je jednomyslně sprostil všech obvinění. (jezurka42)