Třetí skoba pro Kocoura

Rodinný / Dobrodružný / Krimi

Československo, 1983, 78 min

Moc pěkná dobrodružná detektivka z mého mládí. V době ježků v kleci se točilo spousta takových skvělých filmů s detektivní tématikou pro děti a já to miloval. Člověka to naprosto vtáhlo do děje a připadal si jako jedním z hlavních hrdinů. Rád se na něj kdykoli podívám znova, protože je určitě jedním z mnoha vydařených výtvorů tehdejší kinematografie, zabývající se tímto tématem. 85%(21.8.2010)

Díky tomuto příběhu jsem v dětství chtěla také lézt po skalách. Na štěstí mě to brzy přešlo. Láďa Mrkvička byl jako vedoucí toho lezeckého oddílu perfektní. Takového jsme taky měli, když jsme chodily do podobného oddílu. Byl to prostě prima chlap. Pan Moučka, který hrál policejního kapitána. Ten měl pro Kocoura pochopení a jako by mu nahrazoval otce.(26.9.2012)

Velkým kladem filmu je, že se toho autoři nebáli, a frkli do něj pravou, nefalšovanou mrtvolu. To u tehdejší produkce nebylo obvyklé, kolikrát se stávalo, že i krimi film pro dospělé řešil tak maximálně sousedskou krádež králíka. Jinak mi moc nesedl Mrkvička, písničky, pokřik "umí" a představitel hlavní role. Ten měl být o dvě hlavy menší, za á by tak mezi ostatními dětmi nevyčníval a za bé by ty tři skoby nepotřeboval, unesla by ho i jedna.(5.12.2015)

Kluci z turistického oddílu při výpravě do skal najdou mrtvolu muže... Film pro celou rodinu s poměrně nápaditou kriminální zápletkou. Podobné "dětské" filmy z 80. let jsou pro mne mnohem zábavnější, milejší a hlavně bližší než podobná současná díla americké produkce, která jsou mezi dnešní mládeží tak oblíbená. V tomto případě ani není znatelná nějaká agitace, poplatná době. Naopak ta parta dětí na mne působila více jako skautové než typičtí pionýři. Příběh z dob, kdy mládež trávila mnoho času venku - v přírodě a ne u počítačů a kdy přátelství a vzájemná komunikace byla opravdová a ne virtuální a facebooková.(28.9.2012)

"Jestli chceš dostat přes držku, tak si sundej brejle !!" ;) Ale notak, Kocoure, pionýři se přece neperou !! Ani kvůli kočičce - I když ani tady Kuklice opravdu žádná krasavice nebyla !! Ale každý máme jiný vkus, že ?! ;) - Kuklové, která nesympatickému Číčovi Kamila Kouly, který jak se rychle objevil, stejně rychle zmizel ze scény, celý film vesele nadbíhá.. Třetí skoba pro Kocoura však není ničím jiným než typickou cvrčkovinou, která však lehce vybočuje ze soudobé domácí tvorby pro mládež, ne jen tím horolezeckým kroužkem.. Největší ozvláštnění ryze žánrového filmu lze kupodivu spatřit v nesmírně invenčním střihu, ale i volbě lokací.. Takže co jiného čekat než chápavé esenbáky, naopak nechápavé rodiče a uvědomělé dětské hrdiny, které si však vesměs střihla samá nehezká a netalentovaná polena, navíc rozhodně dost iritují také tradiční postsynchrony, vesměs pražští herci v jihomoravském prostředí Mikulova a nejbližšího okolí také působí dost hloupě.. Že nám tvůrci z překrásného Vranovského zámku udělali jakýsi Kotov, ze Sirotčího hrádku Pavoučí jeskyni, to bych ještě snesl, ten neskutečně otravný hudební motiv Harryho Macourka však už nikoliv !! Ne, díky !! Nicméně koukám, že zde znovu nostalgie zafungovala na výbornou.. A že se podobné snímky už dnes netočí ?? Myslím, že na tuhle zbytečnou otázku si Tosim zvládne odpovědět sám.. Já říkám díkybohu.. Jen mě tak napadá, jak by se asi tyhle (s)hitovky dnes jmenovaly ?? Myslím, že na filmy z dávno mrtvého žánru s názvy jako Jak se fotí selfie, Jen si tak trochu šňupnout, Ať žijí emoupíři! či Dvacet minut bez facebooku, opravdu nejsem zvědavý..(19.4.2015)

• - Ve scéně, kdy kapitán Hruška (Jaroslav Moučka) a strážmistr Lebeda (Lubomír Kostelka) odjíždějí od popadaných stromů k místu vraždy, se vystřídají v řízení auta a auto řídí Hruška údajně proto, že Lebeda je velmi pomalý řidič. Ve skutečnosti to bylo řešení toho, že Kostelka narozdíl od Moučky neumí řídit auto a ze záběru by neodjel. (cundak)

• - Vladimír Hrubý (děda Slávek) si dělá z Jaroslava Moučky (kapitán Hruška) legraci, jaký je to mladý „cucák“. Ve skutečnosti však byli herci vrstevníci, dokonce Hrubý byl o několik měsíců mladší. (cundak)

• - Na původním filmovém plakátu je jméno představitele Kocoura (Kamil Koula) zkomoleno jako Kamil Korela. (navabaca)