Třetí skoba pro Kocoura

Rodinný / Dobrodružný / Krimi

Československo, 1983, 78 min

Velkým kladem filmu je, že se toho autoři nebáli, a frkli do něj pravou, nefalšovanou mrtvolu. To u tehdejší produkce nebylo obvyklé, kolikrát se stávalo, že i krimi film pro dospělé řešil tak maximálně sousedskou krádež králíka. Jinak mi moc nesedl Mrkvička, písničky, pokřik "umí" a představitel hlavní role. Ten měl být o dvě hlavy menší, za á by tak mezi ostatními dětmi nevyčníval a za bé by ty tři skoby nepotřeboval, unesla by ho i jedna.(5.12.2015)

• dobytek

Čekal jsem detektivku a dostal jsem film pro děti, kde pořád nějaký pionýři lezou po skále nebo zpívaj. A pionýr Kočička alias Kocour, kterej se snaží případ vyřešit, mi lez na nervy celou dobu. A ty další neherce v rolích pionýrů ani nezmiňuju. Většina z nich byla vyloženě na odstřel. Za povšimnutí stojí snad akorát mladá Kuklová, která byla na svůj věk docela hezká kočička.(21.12.2012)

Nápaditá zápletka, která se svižně odvíjí. Námět: Vojtěch Vacke. Dobovost - pionýři a soudruzi esenbáci - podobně jako ve filmu Leť, ptáku, leť! je potlačena kriminálním příběhem v lindgrenovském stylu Kalle zasahuje - v seriálu Podezřelé prázdniny. Kocourovy představy, jak k činu došlo, dobře zapadají do děje. Střihač toho využil ve scéně, kdy se Lucie (Michaela Kuklová) lísá ke Kocourovi, ten se zvedá. Lucii padá hlava a v tu chvíli je střih do jeskyně, kde padá k zemi jeden z lupičů. Atmosféru příběhu dotvářejí hudba Harryho Macourka a texty Jiřího Oulíka. Zajímavost: Ladislav Mrkvička si zahrál vedoucího pionýrských oddílů ve Třetí skobě pro kocoura i ve snímku Leť, ptáku, leť!(27.7.2008)

Moc pěkná dobrodružná detektivka z mého mládí. V době ježků v kleci se točilo spousta takových skvělých filmů s detektivní tématikou pro děti a já to miloval. Člověka to naprosto vtáhlo do děje a připadal si jako jedním z hlavních hrdinů. Rád se na něj kdykoli podívám znova, protože je určitě jedním z mnoha vydařených výtvorů tehdejší kinematografie, zabývající se tímto tématem. 85%(21.8.2010)

"Jestli chceš dostat přes držku, tak si sundej brejle !!" ;) Ale notak, Kocoure, pionýři se přece neperou !! Ani kvůli kočičce - I když ani tady Kuklice opravdu žádná krasavice nebyla !! Ale každý máme jiný vkus, že ?! ;) - Kuklové, která nesympatickému Číčovi Kamila Kouly, který jak se rychle objevil, stejně rychle zmizel ze scény, celý film vesele nadbíhá.. Třetí skoba pro Kocoura však není ničím jiným než typickou cvrčkovinou, která však lehce vybočuje ze soudobé domácí tvorby pro mládež, ne jen tím horolezeckým kroužkem.. Největší ozvláštnění ryze žánrového filmu lze kupodivu spatřit v nesmírně invenčním střihu, ale i volbě lokací.. Takže co jiného čekat než chápavé esenbáky, naopak nechápavé rodiče a uvědomělé dětské hrdiny, které si však vesměs střihla samá nehezká a netalentovaná polena, navíc rozhodně dost iritují také tradiční postsynchrony, vesměs pražští herci v jihomoravském prostředí Mikulova a nejbližšího okolí také působí dost hloupě.. Že nám tvůrci z překrásného Vranovského zámku udělali jakýsi Kotov, ze Sirotčího hrádku Pavoučí jeskyni, to bych ještě snesl, ten neskutečně otravný hudební motiv Harryho Macourka však už nikoliv !! Ne, díky !! Nicméně koukám, že zde znovu nostalgie zafungovala na výbornou.. A že se podobné snímky už dnes netočí ?? Myslím, že na tuhle zbytečnou otázku si Tosim zvládne odpovědět sám.. Já říkám díkybohu.. Jen mě tak napadá, jak by se asi tyhle (s)hitovky dnes jmenovaly ?? Myslím, že na filmy z dávno mrtvého žánru s názvy jako Jak se fotí selfie, Jen si tak trochu šňupnout, Ať žijí emoupíři! či Dvacet minut bez facebooku, opravdu nejsem zvědavý..(19.4.2015)

• - Kamila Koulu (Kocour) nadaboval Gustav Bubník a Michaelu Kuklovou (Lucie) Ilona Svobodová. (pávek)

• - Filmovalo se na Jižní Moravě v Mikulově, u Tabulové hory u Mikulova, u Klentnice a na Sirotčím hrádku. Bouda horolezeckého oddílu Medvědi se natáčela v Ostravě. (M.B)

• - Na původním filmovém plakátu je jméno představitele Kocoura (Kamil Koula) zkomoleno jako Kamil Korela. (navabaca)