Nemaluj si čerta na zeď

(TV film)

Pohádka o tom, že lakota se nevyplácí. Šikovná, pracovitá a líbezná Vendulka (J. Šulcová) a košíkář Jáchym (J. Satoranský) se mají rádi. Jejich svatbě však brání Vendulčin strýc, lakomý krejčík Michálek (V. Lohniský), který by si pro peníze snad nechal koleno vrtat. A nejen to, klidně by obral Jáchyma o nalezený poklad, kdyby mu v tom pekelné nástrahy nezabránily… (Česká televize)

javlapippi

"Ostatně už proto ji nezdrav, že má lepší muškáty než já!" Podlý lakomec a neschopný krajčír Lohniský odmieta požehnať partnerskému zväzku svojej osirelej netere Šulcovej s chudobným zadĺženým košikárom Satoranským. "No jo, copak já vím, jak vypadá nejnovější móda?!" Na pomoc prichádza diabol elegán Skopeček, ktorý zákulisnými ťahmi s trochou čertovskej mágie všetko na dobré obráti. "Příteli, pročpak berete jméno pekelníkovo nadarmo?" Vynikajúca rozprávka so skvelými hereckými výkonmi s Václavom Lohniským na čele, trochu nárečia, nejaké hlášky, zábava preveliká. Štyri muškáty bez mšic. ()

Jezinka.Jezinka

Peklo počítá se vším, ne však s tím, že poctivý člověk si může být vědom svých práv a krom toho, že si jimi je vědom, ještě na jejich zachování může i trvat. Tento detail udělá elegantnímu pekelníkovi čáru přes rozpočet, ne však takovou, aby s vrozenou grácií nedosáhl svého a spravedlnosti nebylo učiněno zadost. ()

ostravak30

Václav Lohniský, Jaroslav Satoranský a Jan Skopeček, kterému ten oblek sluší - to jsou hlavní plusy pohádky. Jana Šulcová je nevýrazná a vlastně se mi nikdy moc nelíbila. Ač pohádka studiová, interiéry nejsou špatná. Horší to je se zvukem, navíc v kombinaci s hudbou. Hlavně zpočátku tak není postavám moc rozumět. Škoda také, že v roce sedmdesát jedna už nebyla pohádka natočena v barvě. Nicméně celá pohádka dlouhá necelých padesát minut není nudná a dá se na ni i po letech koukat. ()

Schlierkamp

Československá televizní černobílá pohádka, ve které můžeme sledovat, jak lakomý krejčí Michálek brání v lásce a štěstí své neteři Vendulce a jejímu milému chudému košíkáři Jáchymovi. V roli zlého krejčího podal velmi výrazný a strhující výkon pan V. Lohniský, který opět ukázal, o jak velkou, ne zcela doceněnou hereckou osobnost se jednalo. Milenecký pár představoval J. Satoranský a překrásná J. Šulcová. Na scéně se objevuje elegantně převlečený čert v podání J. Skopečka, který věnuje chudému a poněkud natvrdlému Jáchymovi hrnec zlaťáků, a který i jinak pomáhá mladému páru na cestě za jejich štěstím. Tato komorní neznámá pohádka od P. Krause mě velmi mile překvapila, jednak jejím příjemným, jednoduchým příběhem s pěkných interiérech a jednak hereckým výkonem už zmíněného pana Lohniského, jenž kraloval zejména ve scénách, kdy předváděl falešného čerta, aby vymámil na Jáchymovi jeho bohatství, ale i v ostatních scénách je nepřehlédnutelný a jedinečný. Černobílé televizní pohádky jsem až dosud převážně vnímal jako průměrné a nepříliš zajímavé filmové záležitosti, toto dílo je však nejlepším důvodem o nich přemýšlet jinak a motivací k rozšíření obzorů v této oblasti. Stejně tak by stálo zato, prozkoumat tvorbu téměř neznámého režiséra P. Krause s jehož díly mám zatím velmi dobré zkušenosti. ()

fragre

Pan Lohniský si zde zahrál variaci na Lakomce, byť v skromném českém venkovském podání. Pan Skopeček s elegancí nevídanou ztvárnil velkosvětského pekelníka. Stačí s jakým pobavením prohlíží si kresbu chlupatého čerta s vyplazeným jazykem. Vlastně nejslabší jsou zde výkony zamilované dvojice, ale na Janu Šulcovou je hezké pokoukání. Ale pekelník blahovolně pomáhající zamilovaným a trestající chamtivost? Kde to jsme? Postava čerta v české pohádce by si asi zasloužila nějakou kulturní studii. ()