Strašidelné líbánky

Haunted Honeymoon

Horor / Komedie

USA, 1986, 82 min

• Han22

No a takhle to vypadá, když se amíci snaží o anglickou černou a vražednou komedii. Zvenčí je to trefené dokonale a za atmosféru dávám dvě hvězdičky - staré sídlo, spousta mlhy, strašidelná legenda. Zevnitř je to z většiny totálně pitomé. Postavy se pitvoří, blbnou, křičí, ale není to moc vtipné, většina z nich je buď nezajímavá, nebo rovnou na zabití (služka). Korunu tomu dává opravdu příšerný Dom DeLuise v roli tetičky, to obsazení jsem vůbec nepochopil a Zlatá malina šla naprosto zaslouženě. A Gene Wilder je občas celkem vtipný, ale není zrovna můj oblíbený komik, vždycky mi přišel jako taková americká kopie Pierra Richarda. Navíc naprosto pitomý konec a strašidelné to nebylo vůbec.(11.5.2015)

Jde o průměrnou hororovou komedii, která je plná suchého amerického humoru, který místy vypadá dost trapně, ale dokáže i docela pobavit. Herecké výkony sice nepatří mezi nejlepší, ale rozhodně neurazí. Bohužel na hororovou komedii mi tu chybělo více hororové atmosféry, kterou aby tady jeden docela pohledal. 5/10(2.11.2010)

Strašidelné líbánky nejsou filmem, po kterém se budete bát usnout a ani nebudete koukat pod postel, jestli tam náhodou něco nečíhá, co by vás mohlo vyděsit k smrti. Postavy jsou komické, než aby vzbuzovaly hrůzu nebo dokonce odpor. Z toho je jasné, že něco takového nebylo myšleno vážně. Je to prostě béčková chuťovka pro příjemné zpestření nudného pracovního dne, kdy už nudou nevíte kudy kam.(29.7.2009)

• Pitryx

Wildera nemusím a jeho humor také nějak moc ne. Zde však hraje velkou roli mé oblíbené prostředí. Bohužel i zde se musíme prokopat řadou postav, což zabere první půlhodinu. Ovšem pár dobrých výšplechtů zde je, spád to má pak vcelku také, tak těch čtyřicet procent bude až dost. Konec se vůbec nepovedl.(2.11.2017)

Možná u nás Strašidelné líbánky trochu znevýhodňuje neznalost anglosaské tradice rozhlasových horrorových seriálů, které bez uzardění kombinovaly realistické detektivní zápletky se zásahy duchů a vlkodlaků. Film částečně těží z myšlenky, že co v rozhlase bez potíží projde a vyzní autenticky, filmová vizualizace ukáže v nechtěně komickém světle. :-) Gene Wilder si napsal roli herce z takové rozhlasové série. Protože dostane exkluzivnější příležitost a k tomu se má oženit s kolegyní, stihne ho psychický blok ze zodpovědnosti a řešením se ukáže být vytloukání klínu klínem - aby se nebál změn v osobním a profesním životě, je třeba ho vyděsit něčím ještě horším. Na zámku své pratety potkává několik monster, uniká vrahovi a není si jistý před nikým z personálu a příbuzenstva... Výsledkem je něco jako kombinace filmů Tetička (1941), Drahý zesnulý (1973) a Jen ho nechte, ať se bojí! (1978). Dialogy s komorníkem zase nemohou nepřipomenout Vraždu na večeři (1976). Film nabízí pět nebo šest vynikajících komediálních scén a řadu nesmírně efektních obrazů - kamera a výprava bodují na takovou frivolní komedii až nečekaně "gotickou" atmosférou. Vyjukaného Genea Wildera obklopuje hodně nesourodá sestava herců. Paul L. Smith, dvojník Buda Spencera z filmů o Šimonu a Matoušovi, nebo představitel nahluchlého komorníka s děravou pamětí Bryan Pringle překvapují anglickým stoismem, naopak Dom DeLuise v roli Wilderovy pratety selhal na celé čáře a afektuje jako v podřadné travesti show. Nebýt této postavy, která mě nejen nebavila, ale přímo znechutila, šel bych s hodnocením o něco výš. 60%(13.6.2010)

• - Dom DeLuise získala za roli Kate Zlatou Malinu pro nejhorší herečku ve vedlejší roli. (Terva)

• - Představitelka hlavní postavy Vickie Pearle Gilga Radnerová trpěla už běhen natáčení rakovinou vaječníku, které tři roky po skončení natáčení podlehla. (Terva)