Strašidelné líbánky

Prokletá svatební cesta

Haunted Honeymoon

Horor / Komedie

USA, 1986, 82 min

Strašidelné líbánky nejsou filmem, po kterém se budete bát usnout a ani nebudete koukat pod postel, jestli tam náhodou něco nečíhá, co by vás mohlo vyděsit k smrti. Postavy jsou komické, než aby vzbuzovaly hrůzu nebo dokonce odpor. Z toho je jasné, že něco takového nebylo myšleno vážně. Je to prostě béčková chuťovka pro příjemné zpestření nudného pracovního dne, kdy už nudou nevíte kudy kam.(29.7.2009)

• Stocki

První polovina filmu mě téměř pokojně dovedla do stavu hlubokého spánku. Druhou půlku jsem již pozorně a bystře dokoukal, ale kdybych raději usnul úplně, vůbec bych se nezlobil. K zasmání je toho prámalo a k vyděšení už vůbec nic. Podprůměrný snímek, kde stojí za zmínku snad jen vedlejší role Paula L. Smithe, který je nám znám především jako Šimon neboli dvojník Buda Spencera.(27.2.2013)

Jde o průměrnou hororovou komedii, která je plná suchého amerického humoru, který místy vypadá dost trapně, ale dokáže i docela pobavit. Herecké výkony sice nepatří mezi nejlepší, ale rozhodně neurazí. Bohužel na hororovou komedii mi tu chybělo více hororové atmosféry, kterou aby tady jeden docela pohledal. 5/10(2.11.2010)

Možná u nás Strašidelné líbánky trochu znevýhodňuje neznalost anglosaské tradice rozhlasových horrorových seriálů, které bez uzardění kombinovaly realistické detektivní zápletky se zásahy duchů a vlkodlaků. Film částečně těží z myšlenky, že co v rozhlase bez potíží projde a vyzní autenticky, filmová vizualizace ukáže v nechtěně komickém světle. :-) Gene Wilder si napsal roli herce z takové rozhlasové série. Protože dostane exkluzivnější příležitost a k tomu se má oženit s kolegyní, stihne ho psychický blok ze zodpovědnosti a řešením se ukáže být vytloukání klínu klínem - aby se nebál změn v osobním a profesním životě, je třeba ho vyděsit něčím ještě horším. Na zámku své pratety potkává několik monster, uniká vrahovi a není si jistý před nikým z personálu a příbuzenstva... Výsledkem je něco jako kombinace filmů Tetička (1941), Drahý zesnulý (1973) a Jen ho nechte, ať se bojí! (1978). Dialogy s komorníkem zase nemohou nepřipomenout Vraždu na večeři (1976). Film nabízí pět nebo šest vynikajících komediálních scén a řadu nesmírně efektních obrazů - kamera a výprava bodují na takovou frivolní komedii až nečekaně "gotickou" atmosférou. Vyjukaného Genea Wildera obklopuje hodně nesourodá sestava herců. Paul L. Smith, dvojník Buda Spencera z filmů o Šimonu a Matoušovi, nebo představitel nahluchlého komorníka s děravou pamětí Bryan Pringle překvapují anglickým stoismem, naopak Dom DeLuise v roli Wilderovy pratety selhal na celé čáře a afektuje jako v podřadné travesti show. Nebýt této postavy, která mě nejen nebavila, ale přímo znechutila, šel bych s hodnocením o něco výš. 60%(13.6.2010)

• Han22

No a takhle to vypadá, když se amíci snaží o anglickou černou a vražednou komedii. Zvenčí je to trefené dokonale a za atmosféru dávám dvě hvězdičky - staré sídlo, spousta mlhy, strašidelná legenda. Zevnitř je to z většiny totálně pitomé. Postavy se pitvoří, blbnou, křičí, ale není to moc vtipné, většina z nich je buď nezajímavá, nebo rovnou na zabití (služka). Korunu tomu dává opravdu příšerný Dom DeLuise v roli tetičky, to obsazení jsem vůbec nepochopil a Zlatá malina šla naprosto zaslouženě. A Gene Wilder je občas celkem vtipný, ale není zrovna můj oblíbený komik, vždycky mi přišel jako taková americká kopie Pierra Richarda. Navíc naprosto pitomý konec a strašidelné to nebylo vůbec.(11.5.2015)

• - Dom DeLuise získala za roli Kate Zlatou Malinu pro nejhorší herečku ve vedlejší roli. (Terva)

• - Představitelka hlavní postavy Vickie Pearle Gilga Radnerová trpěla už běhen natáčení rakovinou vaječníku, které tři roky po skončení natáčení podlehla. (Terva)