Epizody(13)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (14)

Tajomný ostrov (1984)

Hlavná redakcia vzdelávacích programov uvádza panelákové decká užívajúce si ako Klub Julesa Verna ostrovné prázdniny pod stanom, pri ktorých absolvujú kopu dobrodružstiev, napomôžu trestnému stíhaniu niekoľkých kriminálnikov, osvoja si zručnosti a vedomosti z viacerých odborov. V detských roliach v drvivej väčšine neherci, ktorí si už v dospelosti nezahrali. Navyše často už vo veku, kedy by sa im tento spôsob leta zdal poněkud detinský, ale aj v tomto smere sa k záveru začne čosi črtať. Príbeh je inak dobrodružný, miestami akčný, miestami edukatívny a celú dobu mi evokoval komiksy (v tej dobe zvané kreslené seriály) zo zadnej strany dobových mládežníckych časopisov, ako boli Strážci alebo Modrá pětka. Prekvapivo sa tu nesúdruhuje ani nepionieruje (asi že sú prázdniny), ale zato sa nenápadne propaguje aktívne trávený voľný čas prostredníctvom Zväzarmu. Inak som kvality tohto ukážkovo federálneho dielka (českí scenáristi a režisér, natáčalo sa s prevážne slovenskými hercami pre bratislavskú televíziu mimo iného aj v Prahe) mierne nadhodnotil, reálne by som to videl niekde medzi dvomi a tromi hviezdami. PS: Ešte k hudbe, záverečnú spievanú znelku mohol Ladislav Štaidl radšej dať naspievať niekomu, kto vie, kde sa v slovenčine dávajú dĺžne. A miestami mi dramatická hudba v pozadí veľmi pripomínala melódie z Malého pitavalu z velkého města od rovnakého autora. ()

Objav (1984) (E01)

"Poďme do kina, dávajú verneovku, zoberieme aj kočky!" Nudiaci sa sídliskoví haranti sú magicky priťahovaní do opusteného rozpadávajúceho sa baráku, z okna ktorého v noci bliká morzeovka. Najskôr za tým bude mladík Holec, ktorý sa chce pomstiť potom, ako mu hlukom a explóziou narušili spoločné "štúdium" s Nagyovou. Hodne slabí detskí herci a zatiaľ nič moc príbeh, ale má to isté čaro dobových detských kníh a komiksov. ()

Záhada (1984) (E02)

"Každá správna partia musí mať zástavu." Zatiaľ čo sa novozaložený Klub Žila Verna kochá starou technikou a nadväzuje kontakty so Zväzarmom, odpadlík Kočiš sa potí na tenisovom kurte pod prísnym trénerským dohľadom matky Rapaičovej. Po výhre lokálneho Wimbledonu dôjde ku zmiereniu športovej a vynálezeckej sekcie. A bol to Holec. "Ja som ti od začiatku hovorila, že sa Vlado s dievčatami kamarátiť nebude!" ()

Posolstvo (1984) (E03)

"Vy chcete ovplyvniť stavbu diaľnice?!" Družba so Zväzarmom neprebieha bezproblémovo, zasahovať musia záchranárske zložky. Klubovňa ustupuje diaľnici, nepomáha ani pokus o korupciu stavbyvedúceho. Holec rieši dilemu Arabela alebo klub. "Ty im hovoríš bezva chlapci?! Veď sú to chuligáni!" ()

Do neznáma (1984) (E04)

"Zobral som si vás sedem detí na starosť a na nejaké hry nemám vôbec náladu!" Výprava na tajomný ostrov absenciou zodpovedného dospelého stratí na vedeckej verneovskej organizovanosti a zmení sa na podstatne romantickejšie živelné londonovské premiestňovanie v nákladnom vozni v štýle hoboes. Zodpovedný dospelý Holec sa poseká s mora chtivou Nagyovou. Situáciu spasí Kramár na gazíku. Zatiaľ najdobrodružnejšia časť. ()

Na ostrove (1984) (E05)

"Iba čo nám zašpinia ostrov..." Mládežnícka družina okupuje ostrov a niektorým miestnym to nejde pod fúzy. Hodne plávania, potápania, vztyčovania vlajok a nejaké tajomné náznaky. ()

Stopy (1984) (E06)

"Na ostrove nie sme sami! Musíme sa dozvedieť pravdu!" Dramatické vyhlásenia, záhadné zničenie tábora, mapovanie nebezpečných oblastí ostrova a na záver trochu ilegálnej speleológie. Určite v tom má prsty osamelý tvorca sôch Spišák. ()

Odhalenie (1984) (E07)

"Už som ti raz povedal, že sa s nikým nebudem maznať, kto sa mi postaví do cesty!" Krádež vodného dopravného prostriedku odsúdi našich dobrodruhov k robinsonovskému osudu, konflikty medzi členmi prepuknú obratom a podozrivý umelec Spišák sa o poživeň nepodelí. Dôjde k odhaleniu kriminálnych aktivít dvojice Hryc a Bezouška. Dobrodružstvo a napätie kam sa pozrieš. Nechýba ani mykologické okienko. ()

Poklad (1984) (E08)

"Chystáme sa pestovať šampióny vo veľkom a mohlo by sa stať, že by sa na teba neušlo..." Rybačka, produkcia húb a bonzovanie pytliakov/pracovníkov v gastronómii, to je náplň tejto epizódy. Ako bonus je tu ornitologické okienko a nočné objavovanie pokladov. ()

Rozruch (1984) (E09)

"Aké delenie, veď poklad nepatrí nám!" Objavený poklad zobúdza skryté hamižné sklony, pripravuje ľudí o zdravie a láka na ostrov tajomné maskované osoby. A Spišák obchoduje s kapitalistickou cudzinou, oficiálne s anjelmi na hroby, ale určite tam bude niečo nekalé... ()

Maska (1984) (E10)

"Šampióny rastú, elektráreň funguje." Prenasledovanie a následné odhalenie maskovaných entít. Edukačné okienko o morzeovke a alternatívnych energetických zdrojoch. Romantika na stráži pri pahrebe. Spišák stále podozrivejší. ()

Pohroma (1984) (E11)

"Tak čo kočky, necháme sa poučiť o technike?" Návšteva dámska aj esenbácka, lietanie na rogale, konštrukcia kladky, odovzdanie pokladu. Sochár Spišák aj pytliaci Hryc a Bezouška niečo kujú. ()

Pasca (1984) (E12)

pozor SPOILER "Koniec komédie, pán Mičík!" Holec je po rane šutrom do hlavy odovzdaný do opatery zdravotníctva a omladina pokračuje v pátraní na vlastnú päsť. Sú im síce hádzané polená pod nohy v podobe deštrukcie elekrárne a zasypávania vchodu do jaskyne, kde sa práve nachádzajú, ale nakoniec za asistencie Verejnej bezpečnosti po napínavej naháňačke v motorových člnoch spravodlivosť predsa len zvíťazí a Spišákovi je v scoobydooovskom závere sňatá maska. Those meddling kids sa nespomenú. Spolupáchateľom bol germán z deviatej časti. ()

Lúčenie (1984) (E13)

"Vy ste iní, teraz to viem." Finálne odhalenia a vysvetlenia a potom už len samé pozitíva a sociálne istoty, zavŕšené ohňostrojom. ()