Attila

Attila, the Hun

• Austrálie

Attila, the Hun

Itálie / Francie, 1954, 75 min

,,VIDÍTE AKÉ JE TO JEDNODUCHÉ? STAČÍ TROCHA VÍNA ABY SPLÁCHLO OSUD CELÉHO CISÁRSTVA." __ Dnes už ťažko povedať či v tom mal prsty producent Dino de Laurentiis, no určite v neposlednom rade na Attilovi upúta jeho skromná 76 minútová stopáž. Aj keď takúto dĺžku mnoho ľudí (vrátane mňa) často víta, predĺženie aspoň na obligátnejšiu hodku a pól by filmu v mnohom prospelo. Ten síce obsahuje mnoho rýchlych (celkom slušných) dialógov, tie však dej aj tak načŕtajú len vo veľmi hrubých obrysoch. To, že očakávaná love story medzi Quinnom a Lorenovou tu dohromady zaberie asi dve minúty natoľko nevadí, bol tu však náznak myšlienky, ktorá ostala trestuhodne nedotiahnutá. Quinn svojimi hereckými kreáciami jasne dominuje dobre obsadenému, avšak priemerne hrajúcemu zvyšku osadenstva. (18. hodnotenie, 3. komentár k filmu)(8.9.2011)

Rozpočet $900,000(21.4.2010)

Anthony Quinn je v roli Attily naprosto nepřekonatelný ... žádný vznešený barbar, který chodí oholený a učesaný, ale prostě jenom barbar :-) Na komparzistech a výpravě se rozhodně nešetřilo, ale bohužel tomu chybí působivost. Částečně mi vadily příliš temné a nevýrazné barvy a částečně scénář. V první cca tři čtvrtě hodině se jenom žvaní a pak se najednou všechno semele strašně rychle a je konec. Díky délce sice Attila skončí dřív než začne nudit, ale u historického filmu bych čekal trochu podrobnější rozpracování tématu a třeba delší klíčovou bitvu atd. Císařova sestra Honorie ve skutečnosti Attilovi sňatek nenabídla, pouze mu poslala dopis, který si on špatně vyložil :-) __ Jsem zvědav, jak látku zpracoval americký snímek Sign of Pagan s Jackem Palancem, který byl natočen ve stejném roce.(1.3.2014)

Monumentální film z těch, jež se tak často točily v italsko-francouzské koprodukci celá padesátá léta. Tento nepatří rozhodně mezi ty nízkorozpočtové a nabídne slušnou výpravu, aniž by se štítil práce v exteriérech. Na rozdíl od většiny konkurentů, kde "zářili" herci typu Steva Reevese nebo později Marka Foresta, tu však hlavní roli horkokrevného hunského náčelníka s přehledem ztvárnil Anthony Quinn, což se počítá. (Jen dva roky po Quinnově nejvyvedenější herecké kreaci v Kazanově Viva Zapata!). Honoria Sophii Loren je pak zatím "jenom" na okrasu.(19.6.2005)

• Svadbos

Hlúposť s otrasným scenárom bo Attilovi, pripravenom dobyť Rím.(22.10.2011)