poster

Nejmenší kino na světě

 • Velká Británie

  The Smallest Show on Earth

 • Slovensko

  Najmenšie kino na svete

 • USA

  Big Time Operators

Komedie

Velká Británie, 1957, 80 min

 • dr.Orlok
  ****

  Není to žádná bomba, v podstatě se jedná o docela klišovitý příběh o dědictví ( staré kino ), jehož se noví majitelé,manželský pár, chtějí zbavit. Jejich "Kino Bijou", chce koupit ředitel kina Grand, aby tam mohl postavit parkoviště pro návštěvníky svého kina. Nabízí ovšem velmi málo, a tak ho pár musí přesvědčit o tom, že v zchátralém kině chtějí znovu promítat. Film je ale prodchnut velmi příjemnou, sentimentální atmosférou a několika vtipnými momenty.(23.12.2006)

 • dopitak
  ****

  Dovolím si tvrdit, že český název je poněkud nepřesný, Bijou rozhodně nebylo malé kino. Z anglického názvu je cítit sentiment, který prostupuje celým filmem. Komedie dělaná z láskou, krásná pocta kinematografii, smutný, dojemný i humorný příběh. Peter Sellers rafinovaný, Rutherford se k Oscaru blížící. Každý na světě má své místo, i to kino oprýskané.(2.8.2012)

 • Oskar
  ****

  Virginia McKenna a Bill Travers, stejný manželský a herecký pár, který o pár let později podlehl volání divočiny a ocitl se obklíčen slony, zdědí provinční kino Bijou. Ochota zesnulého majitele vpouštět diváky do sálu za naturálie přivedla Bijou na buben. Tři staří zaměstnanci, kteří v něm žijí jako podivní brouci pod plochým kamenem, se nesmí dozvědět, že noví majitelé chtějí jejich druhý domov prodat konkurenci... Začátek mi připadal jako slabší variace na český film Hotel Modrá hvězda a byl jsem docela překvapen tím, o kolik starším dojmem film z roku 1957 působí. Ale zvyknout si na to bylo otázkou minut a nakonec si myslím, že mu ta antikvární patina dokonce velmi svědčí. Pokladní Margaret Rutherford, promítač-alkoholik Peter Sellers a uvaděč Bernard Miles úspěšně budí dojem, že se v tom promítacím domě hrůzy hemží už desítky let a všichni do jednoho jsou skvělí. Levná, ale s láskou napsaná, natočená i zahraná nostalgická komedie. 80%(25.9.2010)

 • Flego
  ****

  Zábavná milá komédia, akých sa točilo v Britámii v 50-tych rokov neúrekom a mnohé z nich boli aj na vysokej úrovni. Obsadenie je skvelé, trojica zamestnancov kina je excelentná a manželskú dvojicu poznáme z neskorších filmov o levici Else. Príbeh vyvoláva v divákovi štipku nostalgie za starými časmi a skĺbenie humoru s dojemnými scénami je vynikajúce.(14.12.2014)

 • joker2
  ****

  Příjemný film s excelentním Sellersem v roli starého promítače - alkoholika. V hlavní roli herecký pár z Volání divočiny (lvice Elsa). Scény promítání v malém kinečku Bijou jsou naprosto úžasné, do dnešní doby nepřekonané a pro milovníka filmu naprosto zásadní. Návaly diváků do sálů i atmosféra v kině mi v leččems připomínala atmosféru Letní filmové školy, zejména z dřívějších let, kdy občas vypadávala klimatizace - zmrzlinu ale tenkrát nikdo v sále neprodával. Občerstvování v kině se stalo až výsadou kina Aero. Film je čerobílý.(15.12.2006)

 • - V okamžiku, kdy starý Tom (Bernard Miles) vchází do putyky, kde se setká s uvaděčem z konkurenčního kina Grand, je možné vedle vchodu vidět plakát k filmu Normana Wisdoma uvedený sloganem „New Laughter in Store with Norman Wisdom“, který by se dal volně přeložit jako „Nová taškařice v obchodě s Normanem Wisdomem“, odkazující k prvnímu úspěšnému filmu tohoto komika Trouble in Store (1953). Protože plakát není vidět celý, může se jednat o reklamu na filmy One Good Turn (1955), Man of the Moment (1955) či Up in the World (1956). (dopitak)

 • - Peter Sellers hrál svou roli pana Quilla, senilního promítače, v pouhých 32 letech, zatímco jeho kolegům Margaret Rutheford a Bernardu Milesovi bylo 65 a 50 let. (Chegi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace