Starý včelár (TV film)

Československo, 1981, 60 min

Veľmi jednoduchý konflikt vo filme, medzi starou a novou generáciou, ale ten sa mi nezdal ako to hlavné. Láska ku včelám až za hrob, tú si starostlivosť o ne vyžaduje, a je otázkou ich prežitia, či túto starostlivosť má kto zdediť. Dlhé pasáže bez slov, iba ťažká a neustála dedinská práca okolo hospodárstva, zdalo sa mi vo filme na môj vkus trochu málo príbehu.(15.9.2015)

Věčný koloběh života, jaro symbolem nového života, Života v symbióze s přírodou. Těžká dřina a konflikt mezi otcem a synem, starým odcházejícím a novým nastupujícím. Obyčejný příběh hádky o to, jestli koupit koně. Symbolika asi v každém okénku. Vím, co chtěl pan režisér říct. Tak to řekl a je to...70%(21.9.2013)

Skoro ucebnica narodopisu .-). Na zaciatku bolo trocha narocne preckat dlhe obrazy bez slov. K filmu ma prikovaii nadherne obrazy. Symbolika striedania kratkych svetlych scen s nadychom radosti a dlhych ponurych obrazov ilustrujucich tazky zivot. Kto nechce poznat dej, nech dalej necita. Dej je prosty a tiez je plny symboliky. Stary gazda slabne, s nehou sa stara o vcely a zauca vnuka Miska (mimochodom, vykon detskeho herca bol velmi prijemny a prirodzeny, skoda, ze toho nenatocil viac). Synovia chcu na ulahcenie tazkej roboty kupit kona, ich otec je proti. Ked kona kupia, odide z chalupy trucovat k vcelam.Vdaka zime tazko ochorie. Konom ho zvezu do chalupy, ale pomaly chradne a nakoniec ho lpenie na starom morese stoji zivot. Prichadza jar, s vcielkami pokracuje vnuk a zasa je vsetko svetle a ziarive. Okrem maleho Milosa Radosinskeho bola vynikajuca aj malo znama Jana Plichtova.(27.10.2016)

Príbeh o kolobehu prírody. Staré odchádza, aby nové mohlo žiť. A keď že i ľudia sú súčasťou prírody, stará generácia odchádza spolu so svojím spôsobom života a mladá preberá žezlo bytia, s novým pohľadom na svet. Detailná kamera Doda Šimončiča, napr. navreté žily koňa pri oraní, akoby vťahovala diváka hlbšie do príbehu a má pocit, že je jeho súčasťou. Však aj sme súčasťou veľkého príbehu zvaného život.(11.2.2009)

Také hrané Obrazy starého sveta. Nejaký konflikt je tu skôr vo všeobecnejšej rovine, akoby sa niečo dramatické odohrávalo medzi postavami. Najdramatickejšia scéna je snáď tá, kedy včelár odíde od stola, pretože žena nedala najesť koňovi. Tak ma pri tomto a ďalších mnohých filmoch o zániku starého sveta napadlo, že sa jedná skôr o generačný problém každej doby, ako keby sme mali vytýčiť nejakú špecifickú dobu, kedy bola tá zmena najmarkantnejšia. Ale to je asi každému jasné.(29.10.2016)