Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televízny film vznikol na motívy poviedok klasika slovenskej literatúry Jozefa Gregora - Tajovského. Starý včelár prináša sugestívne zamyslenie sa nad čistou dušou statočného prostého človeka, ktorý sa usiluje žiť čestne a nesebecky. Jeho vzťah k poriadku sveta a prírody odráža i jeho vzťah k ľuďom a životnú harmóniu dosahuje svojou schopnosťou žiť v súlade so svojím svedomím a mravnými zásadami. Režisér Miloslav Luther vytvoril na báze krehkej poviedky dramatické dielo plné poézie a nezabudnuteľných obrazov. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

Bernhardiner 

všechny recenze uživatele

Film o starém muži, jenž se řídí svým svědomím. A taky o lidech, kteří o svědomí přišli a pro které je tenhle starý děda jen přítěž v jejich hlouposti. Je vidno, že ke kvalitnímu snímku není třeba mnoho. Stačí vlastně jen kvalitní herci, nějaký ten statek a dobrý příběh. To stačí. Tenhle příběh je tak pravdivý a tak syrový jak slovenské hory samy. Škoda, že se takové malé velké snímky dnes moc netočí, literaturu Slováci kvalitní evidentně mají. Jenže holt je jiná doba, moderní divák chce vidět něco bombastičtějšího. 90% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Také hrané Obrazy starého sveta. Nejaký konflikt je tu skôr vo všeobecnejšej rovine, akoby sa niečo dramatické odohrávalo medzi postavami. Najdramatickejšia scéna je snáď tá, kedy včelár odíde od stola, pretože žena nedala najesť koňovi. Tak ma pri tomto a ďalších mnohých filmoch o zániku starého sveta napadlo, že sa jedná skôr o generačný problém každej doby, ako keby sme mali vytýčiť nejakú špecifickú dobu, kedy bola tá zmena najmarkantnejšia. Ale to je asi každému jasné. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

V osmdesátých letech zachraňovala mnoho režisérů televizní tvorba. Velmi často šlo o zpracování knižní předlohy, téma nesmělo příliš provokovat. Díky tomu vnikla řada středometrážních televizních insenací, které potěšili, ale nedávali příliš prostoru ke svobodné tvorbě. Starý včelár zachycuje kus světa, který už není a asi už nebude. Strašně ráda bych se mýlila. ()

topi80 

všechny recenze uživatele

Co bych chtěl vyzdvihnout jako první, to je vizuální stránka. Každý záběr, který zachycuje těžkou zemědělsku práci na vesnici, tak činí do sebemenšího detailu. Nejen dřinu na rozbahněném poli či dvoře (kde jsem to bláto cítil na nohách i v pohodlí gauče), ale i všechny přípravy. Nebo na začátku, co všechno ještě hospodyně udělala při cestě z chlíva, kde už měla v podstatě hotovo, do světnice. Příběh samotný nijak nosný není. Syn pořídí koně i přes nesouhlas starého otce, který je ale svým postojem překážkou toho, aby se grunt rozvíjel a práce šla synům lépe od ruky. Vlastně je to sobecké s ohledem na to, že on už na poli nepracuje. Jenže divák nedostane nějaké vypjaté emoce, naopak, všechny dialogy jsou zvláštním způsobem zcela odosobněné, dokonce i ty, kdy děda zaučuje vnuka u včel. Snahou tvůrců tak evidentně je důraz na to, co je v jiných filmech až ve druhém až třetím plánu. A co vlastně ani nedokážu popsat. Ten film je zvláštní, ale svou dokonale realistickou vizuální stránkou dokonalý. ()

javlapippi 

všechny recenze uživatele

"Čítať synak vieš, ale rozumu nemáš za grajciar." Dvaja bratia drhnú v pote tváre a po kolená v blate s volským záprahom na poli a zatiaľ, čo flegmatik Bzdúch ešte len kydá bez hnutia brvy hnoj, závistivec Greššo mladší pokukuje na susedovu roľu, kde už gazda disponujúci konskou silou dávno orie. Včely opatrujúci a akejkoľvek zmene sa brániaci vekovitý patriarcha Greššo starší návrhy na zadováženie koňa nekompromisne odmieta a keď je tento napriek tomu synom pokrokárom zakúpený, nastane v rodine rozkol a starý otec idú trucovať na grúň za svojim obľúbeným spoločenským hmyzom, kde ich po uvedomení si, že už dopatriarchovali, počnú opúšťať životné sily. Vynikajúce herecké výkony a dokonale zachytená atmosféra prostého roľníckeho života plného driny, blata, rituálov a potlačovaných emócií. Päť plných úľov. "Proti veku nieto lieku." ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama