Príbeh lekára, ktorý pôsobí v jednej z anglických koloniálnych krajín. Medzi miestnym európskym osadenstvom spoznáva vznešenú a krásnu dámu. Jej neprístupnosť vyvolá v ňom priam záchvaty šialenstva - amok. V jeden deň prichádza neznáma do jeho ordinácie. Zdá sa, že predsa je tu príležitosť zoznámiť sa s ňou. Žena žiada zákrok proti nežiaducemu tehotenstvu. Lekár však ako odmenu žiada priazeň od ženy, ktorú obdivuje. Žena odmieta jeho návrh - lekár odmieta pomoc. V rozhodujúcej chvíli je žena odkázaná na pomoc miestnej felčiarky. Lekár sa stretáva opäť so ženou už iba niekoľko minút pred jej smrťou. Zavolali ho, aby zachránil ženu po nešťastnom zákroku felčiarky. Stihol iba sľúbiť, že sa nikto z blízkych ženy nedozvie o tejto udalosti. Do Európy sa lekár vracia presne tou istou loďou, ktorá vezie pozostatky milovanej ženy. Pred koncom plavby v záchvate šialenstva lekár končí život v mori. (STV)

Autogram

Amok pre jednu chladnú vypočítavú ženu...? Ďalší film, v ktorom sa Ivan Mistrík vyhráža, že sa zastrelí, to už nemôže byť náhoda. No a Božidara tu chorá v posteli vyzerá celkom ako Angelika. Bohužiaľ, film je na môj vkus priveľmi rozvláčny a aj pri tých skvelých hercoch som pri ňom mal dlhú chvíľu. Veľké myšlienky podáva Zweig pomerne nezáživne a to sa mi stalo pri ňom už viackrát. –––– Musí byť lekár spasiteľom a zachrániť celý svet? Len preto, že má po latinsky napísaný diplom, musí zahodiť svoj život a rozriediť si krv vodou, keď príde nejaká...? –––– V prvom rade chcem, aby ste so mnou nehovorili ako s nejakým kramárom, ale ako s človekom! ()

Hombre8

Inscenace stojí a padá s mistrovstvím Mistríka, který ve své typické póze emočně založeného člověka, slabocha, obklopeného světem kde trpí, hraje jakoby sám sebe (alkohol, sebevražda střelnou zbraní...). Samotný příběh ani zpracování za mnoho nestojí, výběr herce do hlavní role je asi to nejlepší, co se režii povedlo. ()

Willy Kufalt

Na Amok jsem se koukl v rámci průzkumu tvorby Martina Hollého. Ač úpřimně, v tomto případě jde daleko víc o součást tvorby cyklu bratislavských televizních pondělků, než součást tvorby konkrétního režiséra. Hollý navzdory svým předchozím filmovým úspěchům zde zrealizoval jen průměrnou inscenaci, kterou mohl udělat za něj kdokoliv jiný a příliš by se ve výsledku nelišila, ba možná by byla od tvůrců zaměřených čistě na studiovou TV tvorbu i lepší. K nejlepším momentům patří ty, ve kterých lékář v zestárlé podobě (Hollého oblíbenec Ivan Mistrík) vede na lodi svůj filosofický monolog o existenci jistých možných hranic v rámci lékářské povinnosti pomáhat pacientům a plnit jejich přání. Říkám si, že právě tohle téma mohlo Hollého nejspíš zaujat, aby si vybral k adaptování zrovna Zweigovu předlohu, k morálním dilematům postavy doktora se totiž ještě později věnoval ve filmu s původním scénářem Mŕtvi učia živých (1983). V Amoku na můj vkus téma zvítězilo nad zpracováním a v rámci ČST tvorby 70. let z bratislavského studia mám rozhodně jiné favority. 60% ()

majo25

Napriek kvalitným hereckým výkonom na čele s Ivanom Mistríkom (zahrá si tu spolu aj so svojim bratom Jánom) sa jedná o nie príliš pútavú drámu o nie dostatočne vysvetlenom záchvate istého lekára. Ten sa správa dosť iracionálne. Kulisy príliš nepripomínajú koloniálnu Indiu, v ktorej sa príbeh odohráva. ()