Rozchod!

• Nový Zéland

• Austrálie

Romantický / Drama / Komedie

USA, 2006, 102 min

Co se dá čekat od romantické komedie, jenž svůj děj jednoduše vlepí do svého názvu a ve které hraje Cole Hauser(tenhle týpek se začíná stávat symbolem slabého průměru)?? Máme co dělat s další klasickou, klišovitou a melancholickou pohádkou s emočním finále a závěrečným happy-endem?? Přiznám se, že jsem nečekal nic jiného a to i přesto, že herec s iniciály VV je šoumen každým coulem a většina jeho filmových postav nenudí. I Jenniffer Aniston je zárukou celkem nenáročné a pohodové zábavy a navíc si podobnou roli vyzkoušela s Jimem Carreym....Nicméně mýliti se je lidské a dopředu říkám, že ačkoliv jsem se hrozil příliš dlouhé(alespoň na žánr romantická komedie) stopáže, film plynul svižně bez jediného výraznějšího zaváhání, nenudil a co víc, působil mnohem reálněji než cokoliv jiného. Po úvodních titulcích následuje dlouhá scéna, kterou možná mnozí muži velmi dobře znají, je suprově zahraná a jediným problémem je to, že titulky nestíhají kulometnou mluvu Vince Vaughna. Laťku, kterou tahle scéna nastavila, ve filmu už nic nepřekoná, a přestože v několika místech má snímek tendenci ke klišovitosti spadat, pořád je to jiné kafe. A je to především tím, jaký vztah si mezi sebou Vince a Jennifer ve filmu vytvořili....Možná Gary Grobowskimu v duchu nadáváte, jaký že to je zabedněnec, ale přemýšlejte - není to alespoň trochu reálné?? Svoji roli zahrál Vince Vaughn velice přesvědčivě, stejně tak Jennifer Aniston. A ačkoliv se to jmenuje Rozchod!, čekáte happy-end?? K určitým nápravám chování dojde, ale není přeci jenom pozdě?? Právě finální pasáž dodává filmu šmrnc a nazvěte mě třeba melancholickým strejdou od vedle, ale stejně vybírám políčko se čtyřmi hvězdami...52 miliónů dolarů(rozpočet)/203 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(31.10.2006)

Vo filme nebolo veľmi veľa okamihov pri ktorých by som sa smial na plné hrdlo, ale dobre sa to pozerá a nie je to nudné. Obsadenie je tiež príjemné(Jennifer Aniston sa pre mňa už asi nikdy nevymaní z kostýmu Rachel s Priateľov, avšak je to veľká sympaťáčka, ďalej komik z Frat Packu Vince Vaughn je taktiež v pohode, a potom je tam veľa rôznych postavičiek napr. buzík v podaní Justina Longa atď.)***a 1/2 s odretými ušami.(7.7.2007)

Vince Vaughn a Jennifer Aniston to na place pěkně rozbalili a jejich společné hádky mě chytli za játra. A to myslím upřímně. Vince háže naprosto geniální hlášky, u kterých jsem se hodně dobře zasmál, a Jennifer mu solidně sekunduje. A přidá jeden dokonalý vyčítavý pohled při závěru pokerové noci - vážně mě úplně zamrazilo. I teď, když o tom píšu. První část je dynamická, vtipná, rázná a jde se vším přímo na stůl. Nebere si servítky a háže jeden suchý gag za druhým. Problém nastává až s příchodem romantické linie. Tam už je vše oproštěno humoru a jde se problému na kost (ono se takové procitnutí do kruté reality jen těžko podává vtipnou cestou). Filmu nakonec srazí vaz až samotný závěr, který postrádá jakékoli emoce. Z první půlky, která emocemi překypovala, tak film neustále ubírá na intenzitě a potažmo i zajímavosti. Škoda. Rozjezd a námět byl hodně povedený. PS: Film je paradoxně spíše určen pro mužské obecenstvo, protože jeho poselstvím víceméně je, že ženské jsou povrchní, sobecké, pomstychtivé ničitelky vztahů, bez nichž se muž v klidu obejde. Čímž si snímek vlastně poštve proti sobě svou hlavní konzumentskou skupinu. Ale co. Hlavně, že je sranda. Tři a půl. [říjen 2006](2.10.2006)

Ako konverzacna komedia pekne. "Why would i would to do dishes?" je asi jedna z menej krkolomnych viet. Rozhodne nedoporucujem ludom co plne potrebuju titulky a pomalsie citaju:-)) Nechala som sa unasat, nepremyslala som (maximalne tak o analogii s mojim zovotom) a skvele som sa bavila. Velke minus za koniec.(2.9.2006)

Rozchod je přesně tím filmem, který by podle mě klidně mohl být vzorem pro romantické komedie. Žádné diblíkovské herecké výkony, žádné začínající herecké hvězdičky, žádný nucený humor, žádná střední škola a žádné fotbalové mužstvo. Tenhle film se pohybuje totiž přesně na hranici mezi komedií a vážným dramatem, přesněji bych Rozchod popsal spíš jako inteligentně a vkusně odlehčené romantické drama. A pokud v něm nenajdete spoustu životních pravd a vztahových pravidel, zkuste to příště radši někde jinde.(4.8.2008)

• - Přestože Jennifer Aniston a Vince Vaughn hráli rozhádaný pár, během natáčení se naopak dali dohromady. Románek jim ale dlouho nevydržel. (xjane)

• - Původní závěr se nelíbil divákům na testovací projekci, a tak herci museli zpět před kameru. Podle zákulisních informací snímek nakonec nekončí příliš odlišně, jen se přepsalo několik scén. (imro)

• - Vince Vaughn musel kvůli roli zhubnout 13 kilogramů. (imro)