Rozchod!

• Nový Zéland

• Austrálie

Romantický / Drama / Komedie

USA, 2006, 102 min

Co se dá čekat od romantické komedie, jenž svůj děj jednoduše vlepí do svého názvu a ve které hraje Cole Hauser(tenhle týpek se začíná stávat symbolem slabého průměru)?? Máme co dělat s další klasickou, klišovitou a melancholickou pohádkou s emočním finále a závěrečným happy-endem?? Přiznám se, že jsem nečekal nic jiného a to i přesto, že herec s iniciály VV je šoumen každým coulem a většina jeho filmových postav nenudí. I Jenniffer Aniston je zárukou celkem nenáročné a pohodové zábavy a navíc si podobnou roli vyzkoušela s Jimem Carreym....Nicméně mýliti se je lidské a dopředu říkám, že ačkoliv jsem se hrozil příliš dlouhé(alespoň na žánr romantická komedie) stopáže, film plynul svižně bez jediného výraznějšího zaváhání, nenudil a co víc, působil mnohem reálněji než cokoliv jiného. Po úvodních titulcích následuje dlouhá scéna, kterou možná mnozí muži velmi dobře znají, je suprově zahraná a jediným problémem je to, že titulky nestíhají kulometnou mluvu Vince Vaughna. Laťku, kterou tahle scéna nastavila, ve filmu už nic nepřekoná, a přestože v několika místech má snímek tendenci ke klišovitosti spadat, pořád je to jiné kafe. A je to především tím, jaký vztah si mezi sebou Vince a Jennifer ve filmu vytvořili....Možná Gary Grobowskimu v duchu nadáváte, jaký že to je zabedněnec, ale přemýšlejte - není to alespoň trochu reálné?? Svoji roli zahrál Vince Vaughn velice přesvědčivě, stejně tak Jennifer Aniston. A ačkoliv se to jmenuje Rozchod!, čekáte happy-end?? K určitým nápravám chování dojde, ale není přeci jenom pozdě?? Právě finální pasáž dodává filmu šmrnc a nazvěte mě třeba melancholickým strejdou od vedle, ale stejně vybírám políčko se čtyřmi hvězdami...52 miliónů dolarů(rozpočet)/203 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(31.10.2006)

Peyton Reed natočil nudnou komedii, dalo se z ní vytěžit mnohem víc, když už romantická linka nestojí za nic, mohlo by být aspoň dostatečné množství vtipů, ale to se nekoná. Hned jedna z prvních scén na zápase s hot – dogama byla trapná, až sem pomalu nevěřil… Vince Vaughn mi v komediích nevadí ba naopak, ale zde to bylo zcela naopak, naproti Jennifer, která hrála v pohodě. Slabých 5/10 – jednou stačilo, víckrát už ne…(7.2.2008)

Jak jsem se toho obával už kvůli různým recenzím a názorů řady lidí, tak jsem byl velmi příjemně překvapen. Vince Vaughn a Jennifer Aniston jsou perfektní dvojka a já doufal, že jim to nakonec vyjde. I když nejsem daleko od pravdy a oni se do sebe zahleděli více než dost a možná že se budou i brát. Film by se mohl srovnávat s Válkou Roseových, ale to by byla velká škoda, protože tento film je tak trochu něco jiného i když na stejné téma. Celkem dobře se na to koukalo a film příjemně a svižně ubíhal. Jsem rád, že se občas urodí celkem slušná komedie od skupiny Frat Pack a je dobře že si Vince k sobě přibrali. I když na to nevypadá je to komediální typ.(21.8.2006)

Tak tohle se mi vážně moc líbilo. Čekal jsem jen další průměrnou šablonovitou pohádku jakých se k nám z Ameriky valí každoročně tucet. Ale přišel vlastně docela smutný snímek, u kterého se sice párkrát zasmějete mnohem víc vás však donutí přemýšlet. Nakonec musím pochválit i perfektní výkony Jennifer Aniston a Vince Vaughna, kterým jejich postavy a city lehce uvěříte. Pokud tedy chcete vidět trochu jinou romantickou komedii neváhejte ani minutu.(21.7.2007)

Rozpačitě vtipné (NENÍ to komedie... tak proč jen Vaughn tak usilovně hláškuje?) a v závěru neuspokojivé. Na spoustě míst ale dokonale výstižné v otázce vztahů a partnerského soužití. Paradoxně hlavně myšlenkou v pozadí, nikoliv do puntíku trefným zpracováním. Film, o kterém se mnohem lépe přemýšlí než se na něj kouká.(9.1.2007)

• - Rozchodová komedie stála Universal 52 milionů, a už během prvních třech dnů promítání (2. – 4. 7. 2006) vydělala na první příčce neočekávaných 39,1 mil. dolarů. Celkový obrat se v USA vyšplhal na 118,7 milionu. (imro)

• - Původní závěr se nelíbil divákům na testovací projekci, a tak herci museli zpět před kameru. Podle zákulisních informací snímek nakonec nekončí příliš odlišně, jen se přepsalo několik scén. (imro)

• - Jennifer Aniston a Vince Vaughn získali na Teen Choice Awards cenu za Nejlepší chemii mezi herci. (imro)