Československý filmový týdeník

• Slovensko Československý filmový týždenník

Aktuální záznamy událostí pro Československý filmový týdeník před padesáti lety jsou dnes již historickým dokumentem. (oficiální text distributora)

gogos

Tyden co tyden jsou tu ty nejzajimavejsi zpravy z domova, ze sveta ci naprosto luxusni okenka kultury nebo fejetony... ()

L_O_U_S

Československý filmový týdeník už řadu let nesleduju, vlastně jsem poslední díl viděl u příležitosti 50. výročí Gottwaldovy smrti. Přesto mi skoro žádný díl neujde, protože když v neděli ráno vyléhávám, slyším z obýváku televizi. Je zajímavé sledovat, jak se forma zpracování mění v průběhu let. Od uřvaných propagandistických reportáží z počátku 50. let, kdy občanům Československa líčil otravně zpěvavý hlas o tom, jak kombajny na južnom Slovensku chrání světový mír, až po vcelku odlehčené reportáže o tom, co se kde postavilo a událo. Musím říct, že bych v dnešní době po příchodu do kina raději sledoval filmový týdeník než trailery na marvelovky a jiné filmy, které mě absolutně nezajímají, ale demokratický režim necítí potřebu propagovat se takovým způsobem. Možná proto nebude Evropanům chybět Evropská unie – protože jim nedokáže a ani se jim nesnaží za pomoci masmédií vtlouct do hlav, že se octli v ráji, ať už to odpovídá skutečnosti nebo ne. (986.) ()

IceQueen

Nehanebne a priehľadne tendenčné "reportáže", ktoré v súčasnosti síce niekedy pôsobia až groteskne, ale v tom období to až taká švanda nebola. Publicistika z čias, keď sa plány plnili aspoň na 150%. ()

cariada

Tak tohle je klasika , tehdejší návštěvy kina. Před každým filmem jsme měli možnost vidět jeden díl. Ted se to už roky reprízuje a ještě dlouhá desitiletí bude. Nechápu proč nedají každý den jeden díl, aby měl člověk možnost to aspoň dokoukat. ()

Aelita

Od úžasu přes smích, překvapení i smutek a radost k zamyšlení se a poznání. Unikátní deník jedné společnosti v dobovém pojetí a podání a s dobovými prožitky, názory a přesvědčením. Okno do minulosti ukazující střípky dějin, které se skládají z viditelných i neviditelných, známých i neznámých lidských životů a lidských činů. Na dobových dokumentárních záběrech nejvíce fascinují právě samotní lidé – jejich tváře, které jsou jiné než tváře našich současníků, ačkoliv je obtížné definovat, v čem ten rozdíl spočívá, existuje-li vůbec. Možná si jen namlouváme, že jsme jiní. Kdybychom se octli v minulých časech, není to tak, že bychom se adaptovali, abychom přežili? ()

Trainspotter

Pozoruhodný pohled do falešné minulosti určitě stojí za zhlednutí aneb na východě jen všechno 'dobré' a na západě včechno 'špatné'. ()

Martrix

Když se poprvé od 1989 vysílal seriál 30 případů majora Zemana, strašně se řešilo, že by vlastně mohlo jít o mystifikaci těch lidí(převážně mladých), kteří neví jak to bylo "doopravdy". Tak se vymyslelo, že bude před každým dílem osvětlující komentář. I tak toto dílko sledovalo 1,8 mil. diváků. Člověk má totiž tendence vytěsňovat to špatné a nostalgicky vzpomínat na "staré dobré časy". A to je tak jediné nebezpečí, které Československý filmový týdeník představuje. Líčení idylických časů za vlády rudé svině, totiž natolik ostře kontrastuje s dnešním děním, že i pamětníci mají pocit, že to: ".....tenkrát nebylo zas tak strašný". Zato dnes... . Neumím si představit, jak vnímají tyto týdeníky dvacetiletí, ale pro ty kteří jsou trochu v obraze, jde o unikátní výpověď o tom, jak se dá s lidmi manipulovat pomocí médií. A proč že se manipulovalo? No aby lidi měli víru. Protože když měli lidi víru, tak byli schopni žít spokojeně i v načančaném lágru zvaném ČSSR. Ale zdaleka ne vše byla mystifikace a s odstupem doby by bylo fér ocenit i tu spoustu velkých a dobrých vvěcí, které se v té době staly. I proto se na tyto týdeníky rád dívám a snažím se je vidět objektivně. Navíc se absurditou některých věcí dobře bavím. Těmi 4**** nehodnotím úroveň týdeníků, ani jejich výběr. Hodnotím snahu chytrých lidí v ČT zpřístupnit nám záznamy z doby, kdy se v médiích lhalo a ničemu se nedalo na 100% věřit. Takže s odstupem máme možnost udělat si vlastní názor na období, které bylo bezesporu z historického hlediska zajímavé. ()

Splasher

I na tomhle začínalo několik budoucích špiček československého filmu. "Vtipná" vložka před filmy (viz glosa pana Svitáčka z hovorů H). ()

sator

Československý filmový týdeník (slovensky Československý filmový týždenník, ČSFT) je československý kinematografický cyklus desetiminutových publicistických krátkých filmů volně navazující na předchozí Československé filmové noviny. Vysílán byl v letech 1954 až 1989. Každý díl byl zkompilován z několika reportáží a vysílán byl před začátkem hlavního filmu. Přibližoval divákům události uplynulého týdne z domova i ze světa. Na pořadu spolupracovali přední českoslovenští dokumentaristé, natočeno bylo 2379 dílů. ()

Cushing

Jeden z nejlepších pořadů ochablé České televize. Před dobrým čtvrtečním filmem tenhle nostalgicko/dávivý dezert, to člověka protáhne. NECHTĚL bych žít před padesáti (ú)lety. Je dobré si to připomínat, a to co nejčastěji. ()

dANo

Celkom sa bavím na spomienkach na to, ako nám pred každým filmom v kine púšťali túto pozitivistickú propagandu o krajšom zajtrajšku... ()

Moogwi

Naivní propaganda, která tehdy naivní zřejmě nebyla, lidi v té době prostě žili a jaksi si to neuvědomovali..s odstupem doby je to opravdu úsměvné, nicméně to, že propaganda dneška se vůbec nezměnila, jenom je více sofistykovanější, je k pláči, ale to opět někteří zjistí zase až za 50 let.. ()