Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Mikkys

Opravdu super pohadka, laskava, jak rika nase babicka. Super hlody a narazky. Libi se nejen detem, ale i dospelym. ()

gagun

Nerad používám klišé kritiků, ale tohle je Svěží vítr do Českého pohádkového bahna, kterému kraloval Hrudní kudrlinka Troška. Je to originální, je to velmi kvalitně odvyprávěné, je to jednoduché pochopit. Vizuálně to není přepálené a hlavně to má dokonalé obsazení a celkové pojetí je prostě Vánočně Vánoční. Najdou si zde dospělí i ti nejmenší. Zlo prohraje dobro zvítězí a na rozdíl od ostatních "pohádek" si ji zapamatujete celou, ne protože se Vám do hlav vryje tupostí, ale protože sami chcete. Kdyby pohádka měla dostat 100%, tak to bude tahle, ale v rámci objektivity jsem někde na 90%. ()

andy60 odpad!

Jednou si takhle říkám - nemám ve své sbírce ani jednu pohádku, a tak jsem si pořídil tu nejvychvalovanější. Byla to ale otrava, ostatně, jako skoro všechny pohádky. ()

pumlic

U Jiřího Stracha nemám strach, že se to nepovede. Má své oblíbené herce, které obsazuje do svých děl, ale u něj mi to nevadí. Pokaždé hrají jinak, takže se mi jejich postavy ani výkony nepletou. Inteligentní, vtipná a krásná pohádka. ()

Megahead

Príjemná a milá rozprávka, ktorá mi roky akosi unikala a videl som ju prvý krát až minulý rok, pritom hneď som si musel pozrieť aj dvojku. Hneď na začiatku ešte podotknem, že nie je to na úplných 5 hviezdičiek, skôr štyri a pol, ale keďže je daný film na stránke dosť podhodnotený a sú tu vysoko ohodnotené niekedy až mega kraviny, dávam mu za plnú. Pozitívne orientovaný príbeh s hlavným hrdinom, mierne popleteným Petronelom a jeho neskôr kamarátom z opačnej strany Uriášom. Petronel po odoslaní na zem najskôr pokazí, čo sa dá, ale ako to býva v rozprávkach, nakoniec dopadne všetko dobre :) ()

jerzy1976

Krásná pohádka se zimní atmosférou, krásné lokace jako Kašperk a Anín, skvělý správce Navrátil... Prostě již vánoční klasika. ()

ferika

Proste fajn! Po vsetkych strankach. Vsetci su na svojich miestach a su perfektni. Az na jednu malickost - Kajnarova bola vo svojej postave privelmi zakriknuta, bolo by byvalo dobre jej postavu prikorenit typom Safrankovej Popelky. ()

Rene.Artois

Jiří Strach si po patnácti letech od uvedení Anděla Páně v rozhovoru pro Reflex stěžoval na dobovou recenzi Tomáše Baldýnského, ve které prý film doslova popravil. Stěžoval si s nadhledem, z pozice vítěze, kterému čas dal za pravdu. Tu recenzi jsem si přečetl, je dosti příkrá, ale ve všech bodech pravdivá. A.P. opravdu není skutečný film, působí velmi televizním dojmem. Výprava je děsivě chudá, třeba vylidněnost knížecího hradu je až strašidelná. Charaktery postav jsou dosti prosté, příběhová linka je taky poměrně slabá, děj člověka nijak nestrhne. Úspěch filmu stojí na hereckých výkonech ústřední dvojice, nebeské scény v naivistickém podání jsou taky vesměs vtipné, ale žádný "biják" to prostě není. ()

horskejvlk

Vzhledem k tomu, co se dnes točí za pohádky, je tahle dobra tj. 3 hvězdičky. Klady pohádky, respektive celou pohádku zachraňují Trojan a Dvořák, no dejme tomu i instrumentální hudba a závěrem příroda, no a to je vše. Scénář je katastrofa, pohádkové poučení nikde. Napravil se anděl Trojan nebo hrabě Švehlík? To, že pohádku Strach namíchal nábožensky prosím, na to má jako “rezižér” právo, v ateistických Čechách stejně nikdo nerozumí katechismu, tak proč by čert neasistoval v nebi u nebeské brány a poslouchal místo knížete pekel, pána na nebesích tj. Pánaboha , abatyše si drze poučuje anděla že do ráje patří, Jidáš v nebi si hraje z Ježíškem no proč ne, ale jako pohádka mi to připadne málo pohádkové spíše náboženský příběh ala Umučení sv.Šebestiána od Zdeňka Trošky. Hraběte bych nakopal a tu husu s děvečku s ním, panna klíčnice je v pojetí Stívínové sado-maso domina. Výslech Kajnarové je ala Kladivo na čarodějnice, Pěkné je pojetí domu na nebesích což Strach pro změnu “vyčoroval” z pohádky “Co poudala bába futeř.” Ovšem, Největší tragédie je, že se od té doby natočily ještě horší paskvily tak, že to je stejné jako s primátorem Prahy Hřibem, zaplať pánbůh za Béhma, tak v pohádce zaplať pánbůh za Stracha. ()

marbes

Mám ráda Strachův chytrý humor a jeho nenásilnou vzdělávací formu ohledně křesťanských tradic. Dětský mozeček je jako houba a věřím, že po shlédnutí pohádky si spousta dětí uvědomí, proč "Svatá Anna, chladna z ráda" a jak, že je to s tou svatou Lucií nebo svatým Martinem. Herecké obsazení sedí, jak pr... na hrnec a dějová linka je také fajn. Po dlouhé době moc vydařená pohádka, která si zaslouží 5 hvězd! ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka