• dopitak

Přes deset let jsem se tomu vyhýbal, protože jsem si nevím proč vsugeroval, že to je hovadina. Teď jsem se zastavil abych předehnal dvojku, která je prý úžasná. A budu spát dál, kdyby se vtip potkal s vtipem, mohlo to být dobré, ale nadhled který mají Bartoška, Dvořák a Trojan, nemá nikdo z ostatních postav a tak si místo přihrávání hrají na moderní pohádku. Tohle se Jirkovi povedlo, mně to ale nesedí. A už prvním obrazem Issová - Geislerová - Žilková bylo všechno zabité, tuhle sestavu ještě s otravným Oldou fakt nemusím (což neplatí o Nádeníčkovi celkově, jenom prostě v janáckých dobách má hrozný postavy).(24.12.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Já jsem Anděl Páně. Já se smrtelníkama nechci mít nic společnýho." Boží nemehlo anděl Petronel mě bavilo, stejně tak čert Uriáš byl skvělý a Ježíšek hrající si s Jidášem taky. Jenže ono to bylo spíše o hříšných pyšnících, tedy vlastně smrtelních, kteří byli strašně nudní a nikomu z nich jsem nepřál nic dobrého, což asi v pohádce není úplně v pořádku. Ve finále navíc nedošlo na řádné zúčtování se správcem, klíčnicí ani rychtářem, což mne vyloženě otrávilo, neboť pár kopanců do zadku, šimrání bičem na pranýři nebo defenestraci mocných bych si jako zástupce chátry rozhodně užil.(24.12.2016)

Mohla to být milá, vánoční pohádka, která by ukázala smysl vánoc, či jaká je křesťanská víra atd. Jenže na můj vkus není vhodná moc pro děti. Je tu dost takového zvláštního násilí či špatného chování jako jsou krádeže či sobectví, které se sem moc nehodilo a tím se z pohádky stává něco temnějšího. Pro příště bych nechal tyhle lidské nešvary stranou a více bych rozvinul pohádkovou stránku.(20.7.2017)

Nato, že se jedná o pohádku, si zaslouží 4 hvězdy. Zprvu jsem se divila, cože jsem si to pustila, jestli jsem se nepsletla, ale v průběhu jsem se čím dál tím víc bavila, ani chvíli jsem se nenudila (obzvlášť při scéně, kdy seděl Petronel u nebeské brány) a můžu shrnout jako zdařilou vánoční pohádku.(16.12.2007)

Už před vánocemi mi známí říkali, že je to nejlepší česká pohádka za dlooouhou dobu. Také, než jsem film viděl, mi bylo sympatické, že Jiří Strach sehnal víc peněz, aby mohl jít film do kin, čímž se dostávám k tomu důležitému - chudičké mi to nepřišlo. Žádná supervýprava, samozřejmě, ale ošizené taky ne. Scénář Lucie Konášové (ta paní mi začíná imponovat čím dál víc!) je plný pěkných narážek na náboženství (ne znevažujících!) a jemného humoru. Spolu s určitým šibalstvím, se kterým na diváka celý snímek pomrkává, dává tohle všechno vzniknout opravdu kvalitní pohádce. Herecké výkony od těch hlavních partů (Trojan, Dvořák, Navrátil), až po "štěky" (Geislerová, Jirásková) jsou opravdu zapamatováníhodné. No, Jiří Strachu, děkuji ti za tvoji podporu (musím touhle veřejnou cestou) a i když se ty příběhy, jak ty sám říkáš, vyprávět teprve učíš, myslím, že to děláš velmi dobře :-)(8.2.2006)

• - V jednu chvíli si malý Ježíšek utře obličej ručníkem a zanechá na něm svůj obtisk. To samé se podle legendy stalo před Ježíšovým ukřižováním, kdy mu svatá Veronika podala roušku, aby si otřel krví zbrocenou tvář. Jeho obličej se pak do látky otiskl. (Franta)

• - Režisér Jiří Strach se při natáčení pohádky na Šumavě seznámil se svou budoucí manželkou Magdalenou Stupkovou. (Anonymka1)

• - Petronel (Ivan Trojan) posílá abatyši Magdalenu do pekla, Uriáš (Jiří Dvořák) jí bere květinu a jde směrem ke stolu. V dalším záběru ji však nemá a není ani nikde okolo. (Pepy)