• Jara.Cimrman.jr

"Já jsem Anděl Páně. Já se smrtelníkama nechci mít nic společnýho." Boží nemehlo anděl Petronel mě bavilo, stejně tak čert Uriáš byl skvělý a Ježíšek hrající si s Jidášem taky. Jenže ono to bylo spíše o hříšných pyšnících, tedy vlastně smrtelních, kteří byli strašně nudní a nikomu z nich jsem nepřál nic dobrého, což asi v pohádce není úplně v pořádku. Ve finále navíc nedošlo na řádné zúčtování se správcem, klíčnicí ani rychtářem, což mne vyloženě otrávilo, neboť pár kopanců do zadku, šimrání bičem na pranýři nebo defenestraci mocných bych si jako zástupce chátry rozhodně užil.(24.12.2016)

Na čistých 5* to sice není (hlavně kvůli ne zrovna 100% výpravě), ale jako motivaci si nejvyšší hodnocení tenhle film zaslouží, protože jde o jednu z nejlepších pohádek co u nás byly natočeny za posledních tak 15 let. Milý příběh, žádné pitvoření a infantilnost jako například u pana Trošky (nic ve zlém O:-)), příjemný humor, skvělí herci, na české poměry velmi povedená hudba (žádné syntezátory ale poctivý orchestr), pěkné Šumavské exteriéry, ... Myslím, že největší ukázkou toho, jak moc se tahle pohádka povedla je fakt, že jsem byla na filmu v téměř vyprodaném kině na festivalu Finále a takové dlouhé a bouřlivé ovace jsem u žádného jiného díla (ani třeba u také velmi dobře přijatého "Štěstí") neslyšela.(9.4.2006)

Jirko, ty lišáku :-) Konečně jsem prohlédl, co všechno se dá ve tvé pohádce najít. V průběhu sledování mě napadla tři slova charakterizující tvé dílko: (1) milý - celý film je velmi milý, mírumilovný, rozpustile hravý (včetně roztomilého nešiky Petronela). Inteligentní křesťanský humor pochopí snad i nevěřící. (2) mentorský - pohádka poučuje, ale v tom dobrém slova smyslu, protože je to jeden ze smyslů pohádek. Pohádky v sobě často ukrývají vysokou teologii a moudrost. I tady se ti, Jirko, povedlo vsunout do děje jasné a konkrétní poučení, aniž by to působilo lacině. Což je veliké plus. Je vidět, že pohádku točil filmař, který věří tomu, co točí. A do třetice (3) pohádkový - konečně pohádková pohádka! A to přece něco znamená - v porovnání s jinými současnými pohádkami. A třešnička na dortu je čert v podání Jiřího Dvořáka, bravo. Ten mi konečně spravil chuť po Troškově "malým, ale šikovným..."(30.12.2014)

..... " Já vím, co mi chceš říct, miluj bližního svého. A víš co já ti na to Maruško odpovím? Blbce ze mě nikdo dělat nebude“ tak pravil Pán Bůh. A já s ním (pro tentokrát) naprosto souhlasím :- ). Hezká vánoční pohádka, ale asi jenom vánoční! Mimo tohle období, je v ní příliš náboženství, i když, podané s víc než vkusným a vtipným nadhledem.(9.2.2006)

Reklama na křesťanskou víru to v žádném případě není. Je to její parodie, což se ovšem u pohádek děje vcelku běžně, takže to není nic mimořádného. Mimořádné je spíše pouze to, jak se zde domýšlí nebeské dění. Herecké výkony (zvláště ten Trojanův) jsou ovšem velmi podařené, což činí z tohoto filmu vcelku příjemnou záležitost...(26.12.2006)

• - V jednu chvíli si malý Ježíšek utře obličej ručníkem a zanechá na něm svůj obtisk. To samé se podle legendy stalo před Ježíšovým ukřižováním, kdy mu svatá Veronika podala roušku, aby si otřel krví zbrocenou tvář. Jeho obličej se pak do látky otiskl. (Franta)

• - V nebi je vidět ještě druhé nebe, což je nesmysl. (Pepy)

• - Petronel jde (Ivan Trojan) do kostela a Uriáš (Jiří Dvořák) stojí před ním řka, že on do kostela nesmí. Později v něm však bez problému je. (Pepy)