Divoké vlny

Frajeri na vlnách

Divoké vlny

Animovaný / Sportovní / Komedie / Rodinný

USA, 2007, 82 min

„Ale o čom teda boli všetky tie heslá o ´nikdy sa nevzdávaj?´a „choď si vlastnou cestou´?!“ – „No tak tom sa vzdal. To je moja cesta.“ Má sa za to, že česť výnimkám (SHREK, ZA PLOTOM) dokáže robiť kvalitné animované filmy už iba Pixar. A má sa za to logicky, pretože naozaj len toto štúdio má neprerušenú čiaru výborných rodinných filmov. Napriek tomu sa občas objaví na horizonte výnimka a DIVOKÉ VLNY sú jednou takou. Snímka (inšpirovaná nedocenenou melodrámou LEGENDY Z DOGTOWNU) je vtipná sama osebe už z princípu, pretože formou dokumentárnej snímky líči život pinguina milujúceho vodné športy. Snímka má svižné dialógy, vtipné scény, ktoré sú predstavte si vtipné, podarené podporné postavičky (trio mini pinguinov, extra pošahaný kohút), animácia je výborná a takí Jeff Bridges a Zooey Deschanelová dokazujú, že sú takí kvalitní herci, že sa nestratia ani vo filme, ktorému prepožičajú „len“ svoje hlasy.(17.2.2008)

Nápad natočit animák jako "reality show" s filmovým štábem na place je výbornej .... Animace výborná (to dnes už ale nikoho nepřekvapí), dabing (původní) skvělý .... Bohužel všechnu snahu stvořit vyjímečný film zabíjí naprosto předvídatelný, obehraný příběh, který jsme v různých obměnách viděli už tisíckrát. Dětem se samozřejmě bude líbit, ale nám starším ročníkům to celé asi stačit nebude.... I když se na to příjemně koukalo, celkový dojem zůstal někde na 70% ... Možná jsem včera neměl vidět Ratatouille :)(26.9.2007)

Moje vrozená nenávist vůči tučňákům opět dočasně umlčena (naposledy se tak stalo u Madagaskaru). Surfovat ti kluci umí a v Sony navíc všem ukázali, že i po letech renderovaných sázek na jistotu lze najít postranní uličky a trochu zatopit pod kotlem. Shiovi už nestačí člověčí holky a loví tučňačky. Ten kluk je k nezastavení. :) (70%)(11.12.2007)

Soundtrack Mychael Danna: 1. Reggae Got Soul - 311 ,2. Drive - Incubus ,3. Stand Tall - Dirty Heads ,4. Lose Myself - Lauryn Hill ,5. Just Say Yes - Ken Andrews ,6. Forrowest - Forro in the Dark ,7. Pocket Full of Stars - Nine Black Alps ,8. Into Yesterday - Sugar Ray ,9. Big Wave - Pearl Jam ,10. Wipe Out - Big Nose ,11. Run Home ,12. What I Like About You - The Romantics ,13. You Get What You Give - New Radicals ,14. Hawaiian War Chant (Ta-Hu-Wa-Hu-Wai) - Wills, Bob & His Texas Playboys,(8.6.2011)

Už tradične animák príbehom a formou určený len deťom, narážkami a parodickými odkazmi zase len dospelým, ale dobre pozerateľný pre obe skupiny. Počítačová animácia je jednoducho nádherná a keďže film nie je závislý na reálnych záberoch, pohľadov na spenené vlny a tyrkysovú morskú vodu si užijete viac než v reportáži z majstrovstiev v surfingu.(9.9.2007)

• - V rámci studia vln a surfařů se animátoři vydali na Malibu Beach v Kalifornii. (HellFire)

• - Zooey Deschanel, která dabuje v originále Lani, musela během nahrávání fyzicky náročných scén nosit pytle s pískem po studiu, aby zněla opravdu zadýchaně. (zigot7)

• - Každý z hrdinů získal svůj charakteristický surfařský styl od skutečných jezdců, Cody od osminásobného mistra světa Kellyho Slatera a Big Z od průkopníka Grega Nolla. (zigot7)