Divoké vlny

Frajeri na vlnách

Divoké vlny

Animovaný / Sportovní / Komedie / Rodinný

USA, 2007, 82 min

zajimavy stylem natoceny animak z prostredi tucnaciho surfingu... Taky si rikate, WTF? Ano je to trochu padle na hlavu, ale v animacich se prece neresi takove drobnosti, tam jde jen o fantazii a zabavu. A te je tady az dost.. A nejlepsi na tom je, ze to neni podano takovym detskym typickym zpusobem, ale docela chytre, vyjimecne a zajimave. Udelat animak stylem dokumentu, ci sportovniho prenosu a vubec animak, ktery ukazuje primo do zakulisi surfingu, byl velmi inovativni napad a ackove obsazeni dabingu jen potvrzuje, ze to nezaujalo jen mne.. Ovsem je to jasne i pro deti, takze se nebojte podivat se i s nimi, nektere akcni sceny, zabavne vtipky ci dialogy vas i je poslou do kolen.. V posledni dobe uz druhy dobry tucnanci animak, to beru.. Jen tenhle je narozdil od Happy Feet diky polidsteni tucnaku jeste vice lidem blizky a nesklouzava tak casto do takove klisovistosi a snahy byt skvely za kazdou cenu..(22.4.2010)

Páni, to sem fakt nečekal, že mě tenhle relativně neznámý filmeček nadchne tak, jak mě dokázal nadchnout. Koukám na boxofficemojo.com na tržby, tak píšou (11. 9. 2008), že film celosvětově vydělal $149,044,513, a to když srovnám s Madagaskarem, který dle mého názoru byl mezi animáky celkem nic moc ($532,680,671), nebo s Wall-E ($289,702,173), který furt běží a vydělává, a u kterého sem dokázal tak trošku usínat, tak bych si asi dovolil vyjádřit názor, že tady to někdo mediálně nezvlád, že tenhle film měl asi na víc. Je to originální, je to vtipné, má to úplně úžasnou grafiku, na tu vodu jedna radost koukat, tak proč "jen" těch 150M? Tenhle film si prostě pozornost zaslouží. Nejlepší animák to sice není, měl bych tu větší oblíbence, ale doporučuji prostě, je to krátké, lepší než koukat na Velmi křehké vstahy :-D(11.9.2008)

Rozpočet $85miliónovTržby USA $58,867,694Tržby Celosvetovo $149,044,513Tržby za predaj DVD v USA $51,096,913 //počet predaných kusov 3,143,695║ Rozprávka kde je mix dobrých nápadov, čo sa týka napríklad dokumentárneho snímania obrazu, zrnitosti pri starších dokrútkach... ale tak trošku chyba nastala v tom že sa vsadilo opäť na tučniakov a to k krátkom časovom slede po úspešnom Oscarovom dokumente Putovanie tučniakov a rovnako tak Oscarovom počítačovo animovanom Happy Feet, suma sumárum, nebola to až taká najlepšia voľba. Nuž samotný základ by nebol až tak zlý(aj keď otravnosť z tučniakmi sa nezaprela), keby v tejto rozprávke neabsentovala aj skutočná vtipnosť scén. Podaktoré postavičky ako že majú byť moc vtipné(bobor, kohúť, malí tučniačkovia) ale je vidieť že ide skôr len o nejaké tvorcovské trápenie, než o niečo blahodárne zábavné alebo príbehovo silné ako je zvykom u mocného nezdolateľného Pixaru. Takže v príbehovej a humornej veci to ostáva len niekde na pol ceste a tak aspoň, že ta slušná úroveň animácie poteší oko. /videl v kine: 60%/(11.8.2007)

Animovaný filmy nemusí pocházet z Pixar studia a nebo z Walt Disneyeho studia, aby byla skvělá animace. Jenže aby film měl nějaký skvělý a zároveň zábavný příběh, tak na to už ty dvě zmíněná studia potřebujeme. Divoké vlny jsou toho příkladem. Tvůrcům se sice podařila prvotřídní animace, ale s příběhem poněkud pokulhávají. Surfování považuji za opravdové umění a krásný sport, který je i nebezpečný, avšak když ho někdo (např. Kelly Slater) umí, tak je to nádherná podíváná. Tímto si tento film u mně jednozačně silně šplhl a to i přes to, že hlavními surfaři jsou tučňáci. Ovšem, to že to bylo natočeno z více než poloviny domumentarně, tak je právě to, co se mi nelíbilo. Navíc vtipných scén je ve filmu velmi málo. A já jsem se snad ani jednou nezasmál. Vhodně byli vybrány hlasy pro animované hrdiny. 3* a víc určitě ne!(29.3.2008)

Dokonalá animace, sympatický nadhled, originální pojetí dokumentu, sem tam hláška, občas nějaký vydařený fórek, odkaz nebo citace, pohoda. Zdálo by se, že tučnáci jsou samý klad, slunce a dokonalá vlna. Platilo by to, kdyby propracovanou formu nehatil ten nejtuctovější a neotřepanější obsah, který film táhne místy až pod hladinu průměru. Nevýrazný hlavní hrdina, jehož přerod není příliš zřetelný, až na kuře jsou vedlejší postavy spíš otravné a hlavní záporák až na občasné srážení dětí z prkýnek nic moc podlého nepředvede. S nadějí jsem čekal na vlnu, která by smetla nudu a alespoň v záveřečném souboji předvedla parádní jízdu, bohužel, jen to tak šplouchlo.(23.10.2011)

• - Biz G alias „The Geek“ je odkazem na dnes již legendární postavu Duda z filmu Big Lebowski. (HellFire)

• - Filmaři sháněli kvůli jistému druhu záběru kameru Sony DXC-M3A. Ta se ale přestala vyrábět v roce 1989. Nakonec ji vydražili na eBay. (zigot7)

• - Spoiler: Big Z ve filmu finguje svou smrt a bere na sebe novou identitu jako Geek. Jedná se o odkaz na film Tenkrát v Americe, kde se stejná věc stala s postavou Jamese Woodse. (HellFire)