Na stromě

• Francie

Sur un arbre perché

• Aggrappato ad un albero, in bilico su un precipizio a strapiombo sul mare

• slovenský

Na strome

Perched on a Tree

Komedie

Francie / Itálie, 1971, 90 min

Bohatý obchodník nedobrovolně naloží dva stopaře, sjede ze silnice a přistane v koruně pínie, rostoucí ze skalní stěny. Prosté a geniální. Zdá se, že z Na stromě nejsou dvakrát Na větvi ani Louisovi nejvěrější příznivci, ale nechápu proč. Je to nedoceněná komedie o tom, jak se vám život může ve vteřině obrátit naruby, a to je vždycky vděčné. K tomu přičtěte, že je to taky napínavé, na francouzský film nezvykle plné černého humoru a Olivier de Funés (v poslední roli) snad poprvé v životě HRAJE! Bonbónkem je Paul Préboist v roli zuřivého reportéra. 80 %(20.2.2003)

V téhle Lousově komedii se absurdno vysktytuje asi tak o dvě stě procent než v jiných jeho snímcích. Kdo tohle nepřijme a nedívá se na ni s pochopením pro tohle všechno, neměl by snad ani hodnotiti. Já se omlouvám a dávám čistých 80%!(23.8.2006)

..skvělé, ta "nadějná" scéna s lodí, to mě vždy dostane.. :-))(1.8.2007)

• MáŠa

Ten film byl divnej. Vtipného v tom nebylo skoro nic (a to co jo, to už bylo viděno jinde lépe). A jako film to bylo dějově nerealistické. Hlavně závěrečná část, kdy se to strašně táhne. Dále by se dalo diskutovat nad hladem, vyměšováním a podobnými věcmi. Nejlepší na tom jsou momenty, kdy v autě sledují v televizi, co si o nich myslí zbytek světa. Ale i z toho by se dalo vyždímat víc.(5.4.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,000,000║ žiadna veľká sláva, posledná polhodinka je utrpením(31.3.2010)

• - Film byl poprvé uveden 14. dubna 1971, ale ani v premiérovém nasazení nepronikl na první místo v návštěvnosti (mimořádný úspěch v té době slavila historická komedie Manželé z roku II s Belmondem). Zejména v Paříži propadl, ale ani celofrancouzské srovnání s jedním a půl miliónem diváků neznamenalo nijak velký úspěch ve srovnání s jinými Funèsovými filmy. O půl roku později nicméně Funès zabodoval s historickou komedií Pošetilost mocných (1971). (argenson)

• - Třetí hlavní roli ztvárnil Louisův syn Olivier de Funès (po několika předešlých filmech natočených s otcem šlo o jeho poslední vystoupení před kamerou). Právě na jeho postavě avantgardního a svobodomyslného mladíka, který je v rozporu s životním postojem bohatého podnikatele, se někteří snaží najít ve filmu satirickou moralitu na stav francouzské společnosti přelomu 60. a 70. let, těžko ale soudit, zda to byla skutečně ambice Serge Korbera coby tvůrce spíše průměrných filmů. (argenson)

• - Když auto sjede ze silnice, padá kolmo ke skále, poté, co děj pokračuje, je vidět, že vůz je, bez viditelného pohybu, bokem souběžně se skálou. (Nocturno culto)