Na stromě

• Francie

Sur un arbre perché

• Aggrappato ad un albero, in bilico su un precipizio a strapiombo sul mare

• slovenský

Na strome

Perched on a Tree

Komedie

Francie / Itálie, 1971, 90 min

6/10. S tímto francouzským filmem mám jediný větší problém. Hraje v něm Geraldine Chaplin. Tedy herečka, kterou opravdu nemusím. Nejenže se mi nikdy příliš nelíbila jako žena, ale taky mě irituje její herecký projev (a je mi jedno, kolik z vás o ní tvrdí, jak výjimečná je to herečka). Kdyby místo ní ve filmu hrála třeba Jacqueline Bisset nebo Ursula Andress, dal bych asi o hvězdičku víc. Jinak povedená hudba a tradičně i výkony mého velkého oblíbence Louise de Funèse a dalšího klasika francouzských komedií Paula Préboista.(4.2.2011)

• Xeelee

Spíš než komedie to je pokus o sociální kritiku. Hlavní (anti)hrdina je takovej Berlusconi nebo Babiš. Pořád se nám snažil ukázat jakej je necita, ale moc to nefunguje. Dialogy mezi postavami jsou plitký a tak jako berlička poslouží sledování přenosný televize, na kterou nikdo než průmyslník nereaguje. Ani na Funèse prakticky nikdo nereaguje. Takovýho zabitýho potenciálu… Spíš jen řeší že nemaj co jíst, pít a jak se dostat ze stromu (živí). Nakonec vymyslí naprosto nerealisticky působící způsob jak dostat k lidem vzkaz v láhvi a od tý doby to začne být opravdu hodně přitažený za vlasy. Přitom absurdní nápad natočit komorní konverzačku na stromě vypadal tak nadějně…(1.1.2015)

Bohužel nejslabší film Louise de Funèse z jeho nejslavnějšího období avšak ne jeho vinou. Jeho postava je opět živelná a cholerická, ale vše se utápí na velice slabém scénáři, který byl údajně během natáčení velice často měněn. Ono to natáčení vůbec doprovázely problémy, což se na snímku prostě muselo projevit. A tak se ve výsledku z příběhu především vytrácí zamýšlená kritika francouzské společnosti ve své době a vliv médií. Máme tu bohatého magnáta, zřejmě socialistického mladíka hledajícího dobrodružství a nevěrnou mladou ženu a tito tři uvíznou na stromě na skále po automobilové nehodě. Sociální rozdíly na jednom stísněném místě bez možnosti uniknout. A k tomu všemu se přidává vliv médií k dané skutečnosti a jejich prezentace stavu událostí, čestná manželka, církev a velká korporace připravená udělat cokoliv v zájmu co největších zisků. Zkrátka syrový realismus v té své nejabsurdnější podobě. Byť byla myšlenka správná a zásadová, nepodařilo se ji zrealizovat podle představ a tak vznikla filmová podivnost, která místy sice nepatrně dokáže vyvolat úsměv, ale spíše bohužel úsměv kyselý až zahořklý. Snad jedinou zajímavostí týkající se tohoto snímku je šestá účast Oliviera de Funèse a také poslední. Je to vinou neúspěchu snímku? Těžko říct. Každopádně s otcem natočil oněch šest filmů kde se v žádném případě neztratil a i tak je toho víc než dost.(26.8.2017)

Z mého pohledu trestuhodně nevyužitá šance, kdy v uzavřeném prostředí (i když bylo zcela zcela otevřený ) jsou tři herci z nich jeden je Fufu. Byla jedinečná možnost, aby si Louis vzal celej námět pro sebe a opět dokázal celýmu světu, že v kategorii obličejová mimika a herecká živelnost je top špička. Bohužel Louis nám v tomhle filmu dokazuje jak moc je milující tatínek, když až příliš často nahrává svýmu synovi, kterej má komediálního talentu asi tolik, co sandály tkaniček. Geraldine je tam pak vyloženě na ozdobu, což by ani tak nevadilo, protože ve svý době byla široko daleko najkrásnější herečkou na planetě, ale přece jen herečka jejího formátu by si zasloužila víc než povalování s Olivierem a jedno sliknutí. Pár vtipných situací si určitě ve filmu najde každej, ale všechno moh to bejt daleko vydařenější chechtací mejdan, kdyby tady nefungovala protekce.(3.8.2014)

Snímek vyniká pěknými snovými/hororovými sekvencemi, vtipnými kvazi-dokumentárními záběry, poetickými záběry na strom. Bohužel se příliš vleče, velmi často postrádá logiku a tím, že Francouzi jsou prostě praštění, bohužel všechno nevysvětlíte. Nesmála jsem se mu před patnácti lety a této "komedii" se nesměji ani teď (můj mylný předpoklad, že jsem to jako četníky odkojené dítě nepochopila, bohužel padá). Nicméně animovaná titulková sekvence a asi půlhodinový úsek někdy v půlce, kdy trojka na stromě sleduje v televizi a objevují se zde zmiňované sekvence, rozhodně stojí za to. Za zbytek bych scenáristům sekala prstíčky...(1.5.2010)

• - Třetí hlavní roli ztvárnil Louisův syn Olivier de Funès (po několika předešlých filmech natočených s otcem šlo o jeho poslední vystoupení před kamerou). Právě na jeho postavě avantgardního a svobodomyslného mladíka, který je v rozporu s životním postojem bohatého podnikatele, se někteří snaží najít ve filmu satirickou moralitu na stav francouzské společnosti přelomu 60. a 70. let, těžko ale soudit, zda to byla skutečně ambice Serge Korbera coby tvůrce spíše průměrných filmů. (argenson)

• - Natáčení probíhalo především v exteriérech u města Cassis na Azurovém pobřeží, ale také v pařížských studiích. (argenson)

• - Poslední film syna Louise De Funése, Olivera, nyní se věnuje letectví. (M.B)