Epizody(13)

Lucy je jedním z nejsilnějších příslušníků rasy „diclonius“, skupinky mutantů, jež se od lidí liší pouze růžovou barvou vlasů a očí a dvěma rohovitými výběžky na hlavě. Ty představují zdroj telekinetické síly dicloniů: vektorů, neviditelných a nadlidsky silných rukou, díky nimž jsou mutanti prakticky nepřemožitelní. Dicloniové chovají nepřekonatelnou nenávist k lidem a neváhají užít svých schopnosti k zabíjení, z toho důvodu je vláda drží ve speciálním vězeňském ústavu, kde jsou zkoumáni a postupně eliminováni. A právě odsud Lucy jedné noci unikne.

Bratranec Kouta a sestřenice Yuka se setkávají poprvé po osmi letech a jejich setkání je okamžitě pokřtěno neobvyklou událostí: na pláži nacházejí nahou dívku s růžovými vlasy, dvěma rohy a vážným zraněním hlavy, které způsobilo její ztrátu paměti, řeči a, řekněme, mírně infantilní chování. Kouta a Yuka se bezbranné Nyu, jak si dívku pracovně pojmenovali podle jediného zvuku, který vydává, ujmou, ovšem brzy zjišťují, že minulost Nyu je velice černá. Nebo by se slušelo říci spíše krvavá?

Japonský animovaný seriál „ELFEN LIED“, který obsahem pokrývá šedesát ze sto sedmi epizod stejnojmenné mangy, je znám a puritány kritizován hlavně pro velké množství nahoty, krve a extrémního fyzického i psychického násilí. Ovšem určitě to nejsou jediné důvody, proč bylo toto dílko, důsledně vyvracející názor, že anime je záležitostí určenou primárně dětskému publiku, svým americkým distributorem označeno za jeden z nejúspěšnějších titulů roku 2005. (kiddo)

Dethecus

Nikdy bych neřekl, že mě chytnou Anime. Vždy jsem jimi jen a jen opovrhoval, ale poté se ke mě dostal seriál ,, Elfen Lied"... Zprva jsem se nechtěl ani kouknout, ale poté co ke mě jednou přišelk můj kamarád a básnil o tom jaké je to dílo, a že by se chtěl kouknout ještě jednou, tak jsem si to s ním pustil. Myslel jsem, že po chvilce nepozorovaně odejdu, ale tento seriál mě začal nehorázně bavit a celý den jsem už jen koukal na Elfen Lied. Je to neskutečně krvavé, trochu erotické, ale hlavně je to prostě nádherné. Strašně jsem litoval, když jsem došel až ke konci a přeji si, aby bylo pokračování.... ()

Arkanoid

Štyri kladné, a zároveň zraniteľné postavy (jedna občas nie) vytvoria rodinnú skupinu presadzujúcu rovnaké hodnoty. Kde je konflikt? Čaká sa len na úspešnosť záporných hrdinov prichádzajúcich k nim z vonkajšieho sveta. Tým jediným sa dá fandiť, pretože táto skupina veľmi rýchlo vyčerpá nápady aj logiku svojho počínania. Lucy nie je ťahúňom, aj keď by mala byť. Jej amnézia nepomáha vykresleniu charakteru a jej pravé ja nie je prepracovaný charakter. Rovnako je to aj s ostatnými postavami, nemajú čo originálne ponúknuť. Ešteže je tu tá brutalita. Bohužiaľ, len občas. ()

Fatanya

Neznášam Mariko, Nyu ma otravovala, zbožňovala som Nanu, ale zaľúbila som sa do Lucy. Snáď ešte nikdy som nebola tak znechutená z ľudskej rasy ako po tomto seriály a nikdy som nemyslela, že budem stáť na strane exterminátorov,ale svet div sa stalo sa. Lucy keby si nebola taká smutnokrásna bola by si iba krásna. ()

Spike23

Jednoznačně patří do nejlepších anime, které jsem kdy viděl. Opravdu nechápu, jak ti Japonci můžou být stále takhle originální. Dosud jsem nepochopil, že je možné, aby někdo stvořil na jednu stranu anime plné roztomilých Japonek s růžovými vlasy a na druhou stranu plné utrhaných končetin a krve, která na mě málem cákala skrze monitor. Opravdu tohle nikdo jiný než Japonci prostě neumí udělat a zakomponovat do toho ještě tak skvělý a hluboký příběh. A proto jsou anime, tak úžasné a tohle je bezmála jedno z nejlepších. Doufám, že se někdy dočkám pokračování, závěr byl docela pochybný :). ()

Torako.chan

Hodnotila jsem toto anime už kdysi dávno, popravdě jsem tehdy viděla pouze 4 díly a poté to na nějakou dobu dropla. Proč už si nepamatuju. Teď to tedy dotáhnu do konce. Zůstávám u 4* i když k tomu mám několik výtek. Začněme u animace, nebyla špatná, ale přišla mi poněkud fádní a našlo se i několik chyb typu: v tomhle záběru celá hlava od krve, v následujícím už ne. Pořád lepší než když někomu chybí oko atd. Příběhově nemůžu říct, že by mě to nudilo. Udrželo si to mou plnou pozornost až do konce a lituji, že jsem zatím nenarazila na oněch dalších 13 speciálů, snad pokračování. Čistá zvědavost, protože by mě zajímalo co by tam tak chtěli ještě narvat, jelikož já bych to už měla za uzavřené. Postavy..já osobně jsem si oblíbila možná tak Mayu a Nana. Lucy neboli Nyuu jako hlavní postava vcelku trapas, labilní cosi a Kouta jednoduchý osel. Yuka..té mi bylo akorát tak líto. Zní to tak, že bych to měla hodnotit tak na 2*, ale...těžko to nazvat zábavou, ovšem něco v tom je. Nějakou tu zprávu či poslání v tom naleznout můžeme. ()

Honza135

„PŘÍŠTÍ ROK CHCI PŘIJET ZNOVA. DOUFÁM, ŽE SE ZASE UVIDÍME.“ „HEJ, KOUTO… TEN PŘÍBUZNÝ ZÍTRA… JE TO KLUK? NEBO DÍVKA? RÁDA BYCH TĚ DOPROVODILA NA NÁDRAŽÍ…“ Kouta se po dlouhé době vrací do Kamakury, kde podal přihlášku na vysokou školu. U strýce má zařízeno bydlení v bývalé restauraci. Na chodníku s výhledem na moře se znovu setká se svojí sestřenicí, kterou neviděl dobrých osm let. Když si zajdou zavzpomínat na pláž, naleznout tu nahou slečnu s růžky na hlavě. Kouta spolu se sestřenicí se rozhodnou, že se o ni postarají. Tím ale na sebe navážou nepříjemnou pozornost... » Co se mi líbilo: 1) Dynamický příběh. Děj je tu vskutku originální. Již v prvních minutách se tu rozjede boj na život a na smrt, kde nelítají vzduchem jen vystřelené kulky ze samopalů, ale i lidské končetiny. Toto nebývale kruté uvítání do děje vás připraví na krvavé lázně, kterých tu nebude pomálu. V kontrastu s nemilosrdností se poté setkáváme s dalšími postavami, které se shledávají ve štěstí a příjemné náladě. Do toho všeho se ještě zamíchají city a bezbřehá melancholie. Ve výsledku se k nám dostává příběh plný nečekaných zvratů, kdy vůbec netušíte, co se stane v příští vteřině. Byl jsem nedočkavý, jak to celé dopadne, a proto jsem se vždy těšil na další epizodu, a také na emoce, které ve mně sledování probouzelo. 2) Lucy/Nyuu. Nemohl jsem si nevšimnout, že si Yuka vynucovala na Koutovi pozornost nepříjemnými otázkami, aby se poté cítil jako viník a snažil si to u ní vyžehlit. Avšak Koutu to přirozeně táhlo k Nyuu, o kterou měl starost a věnoval se jí, jak jen mohl. Což jednoznačně schvaluji; koneckonců, taktéž jsem si jí velmi oblíbil. To utrpení, které se jí dalo vyčíst z očí, se mi vrylo do paměti. Stále jsem si pokládal otázku; čím se ta rohatá slečna trápí? Co jí leží na srdci? 3) Hudba. Muzika tu hrála zásadní roli v budování atmosféry; chvíli byla děsivá, následně zase smutná. Obecně byly veškeré melodie naprosto perfektní. Vypíchnu saint a houslovou verzi openingu Lilium. Jak je u mě známo, nepřeskakuji openingy ani endingy. Vždy je považuji za nedílnou součást kapitoly. Nejinak tomu bylo i u Elfen Lied. Chorálový otvírák jsem vnímal silně emocionálně, kolikrát mi i slzy tekly. Zavírák už byl sladkej pop, ale narovinu, po drsném příběhu je fajn se zacelit dokupy nějakou pozitivní písničkou. Na hudbu si tedy nemůžu vůbec stěžovat. 4) Lehká erotika. Odhalené Lucininy ženské křivky mě neurážely; ba naopak, nekoukalo se na ní vůbec zle. No, co byste taky jiného čekali od chlapa, že? Že by se mi nahá slečna s krásnými ňadry nelíbila? Ale noták… 5) Závěr. Pánové, tak já se vám přiznám. V poslední kapitole jsem emočně bouchl jak kamna. A to jak štěstím, ale i smutkem. Takové bolesti, co si museli všichni projít. Ale stojím si za tím, že to lépe dopadnout ani nemohlo. » Co jsem nemusel: 1) Koutovu sestřenici. Časem se mi Yuka zprotivila natolik, až jsem ji začal nenávidět. Ta její sebestřednost mě hodně vytáčela. Pořád měla kecy, jak se Kouta neustále stará o Nyuu a na ní mu vůbec nezáleží. Pořád ty stejný řeči vyřčené vyčítavým tónem a se zarytým ksichtem do země nebo do stolu. A pokud možno, ještě ho uhodit a prohlásit, jakej je to idiot. Pokud se ale na to dívám správně, tak idiot je tu někdo jiný. Co pro Koutovu přízeň udělala ona? Neumí rozjet vlastní snahu, jen sobecky žárlí a myslí si, že jen ona má na Kouta nárok. To jsi přepískla, holčičko. Takhle to na světě nefunguje! » Shrnutí: Tak silně vtažen do příběhu jsem ještě nikdy nebyl. Ani po dokoukání nedokážu děj dostat z hlavy. A upřímně, ani Lucy ne… Kdo by čekal, že by mohl fungovat gore spolu s romantikou? Byl jsem ohromen. Emoce ve mně doznívají ještě teď, při psaní těchto řádků. Dozajista se k seriálu někdy vrátím, protože se znovu rád projedu po nejprudší emocionální horské dráze, kterou jsem měl čest kdy poznat. Shlédnuto v japonském znění s českými titulky v BD verzi () (méně) (více)

Corpsegrinder

Je to ten typ anime co vyvíjí nátlak jak na diváka, tak na většinu postav. Na diváka zejména proto že od začátku do konce nikdy neni jasný zda vaše oblíbená postava nezařve a neustále máte pocit že se další minutu stane něco zlýho, no a postavy si tady prochází kolotočem fyzickýho i psychickýho násilí kde nechybí znásilnění a rozčtvrcení dětí či umlácení štěněte. Navzdory tomu to nikdy nevyzní uplně lacině, možná až na tu melodramatickou stránku která mi přišla trochu zbytečná a ta postava žárlivý sestřenice tomu nic hodnotnýho nepřidávala. Jinak to spojení ultranásilí a chorálů je něco co se mi vždy líbí, škoda jen nešťastně vybranýho songu pro závěrečný titulky. ()

D.Snake

Jedno z prvních anime, co jsem viděl a doteď rozhodně patří i k těm nejoblíbenějším. Velmi netradiční, velmi drsné a velmi krvavé. Nic pro slabé povahy, o čemž se můžete přesvědčit hned v první scéně. :) Celý seriál se pak nese v tragickém až depresivním duchu. Silný příběh, který si budete ještě dlouho pamatovat. 9.5/10 ()

Darik

Trochu brutálněji udělané anime se spouuustou krve (opravdu potoky) a jednou velmi krásnou melodií (a hlavní hrdinkou samozřejmě). Příběh je sice velmi kvalitní, ale asi mohl být o něco lepší. Přesto je toto anime určitě velmi povedené a příběh propojený (hlavně některé díly coby flashback) a ucelený. Škoda jen, že to má jen 13 dílů - snesl bych klidně mnohem víc (co takhle druhá řada?). Já se jednoznačně bavil a proto 80% (přeci jen tomu něco málo chybělo) ()

Prochy38

Tak jsem se pustil do svého prvního anime seriálu a nemám slov. Elfen Lied je spíše (počtem epizod) taková ochutnávka, ale už teď vím, že to byl moc dobrý tah. Po prvních 4ech dílech jsem naprosto unesený. Anime mám hrozně rád a po těch filmech, které jsou spíše pro mladší diváky si tento seriál nesmírně užívám. Hned první scéna, kdy Lucy uteče z laborky, je dokonalá. Už teď vím, že tohle není můj poslední anime seriál. Jsem totiž nadšený ještě mnohem více, než jsem sám čekal! V tomto jsou Japonci mistři. Dát dohromady dobrý příběh, vymakané prostředí, originalitu, dobrou akci, hororové prvky, násilí a sexy ženy. Super! U mě těžké nadšení. Do Lucy jsem se asi zamiloval :D |||||| Tak Elfen Lied dokoukán a na svém hodnocení trvám! Hodně lidí tu nadává na lehce telenovelistické pojetí, ale mně to spíše vyhovovalo v kontrastu s těmi brutálními scénami. Poslední dvě epizody byly fakt hodně dobré! Děkuji za tak kvalitní premiéru mého sledování anime seriálů... Tak co bude dál? ()

Terezinka198

Klidně by to mohlo mít i druhou sérii, trochu delší příběh, protože tohle anime bylo pro mě jedno z těch startovních a nezapomenutelné. Lucy si mě získala svou jedinečnou osobností - z nemilosrdné mutantky se stala roztomilá dívka. Nahota mi nijak nevadila, za násilí jsem byla i celkem ráda, protože to vyznělo realisticky. Rozhodně doporučuji. ()

Phorbo

Elfí slzy, jak je seriál přeložen, je japonské, šílené, úchylné, krvavé a psycho anime. Otaku určitě seriál znají a ví, o čem mluvím. Hodně výstižná je prní scéna, kdy Lucy AKA Nyu prochází budovou výzkumného komplexu a sračkuje všechny policisty na kusy masa. Ve zkratce Lucy/Nyu je obdařena darem, ve formě neviditelných rukou neskutečné síly (proto taky dokáže sračkovat lidi). Lucy je zlá, miluje násilí, kdežto Nyu (její druhá tvář) je mírumilovná holka. Setkává se se dvěma kamarády Kohtou a Yukou, kteří ji nechají bydlet spolu. Na Lucy je uspořádán hon z výzkumného ústavu. Seriál stojí za to zkouknout, jelikož jinak nezjistíte, jak jsou Japonci úchylní :) ()

Ricky_CZ

Kdo by se do ní nezamiloval, když má takovou postavu...Každopádně je to jen jeden z faktorů, proč si zamilovat celý příběh. Moc příjemné překvapení...Že bych ho zařadil mezi své top? Proč ne :) ()

Frederika

Po shlédnutí prvního dílu, jsem si říkala, proč všechna anime sází na "krev a kozy" styl, ale postupem času mi došlo, že o tomhle Elfen Lied není (i když krve je tam dost). Nyu mě zpočátku štvala, ale pak mi začala připadat docela kawaii a některé scény byly rozhodně roztomile úsměvné. Navíc se mi velmi líbila "kýčovitá" grafická stránka, v Hostinci Pod javorem bych s chutí žila taky :) Vlastně je to příběh o pár dětech, o jejich vztazích, traumatech, životech, touhách... a i ta erotika a nahota je braná poměrně dětským pohledem. Celkově pěkné, ale na Tachikomy to nemá... ()

MedullaO.

Naprosto zbytecne precenovane anime, ktere dejove balancuje nekde mezi infantilnosti a temnymy osudy postav, ktere divak prokoukne prakticky uz po trech prvnich dilech. Ma sve svetle chvilky ale je jich proklate malo..Tri hvezdicky za hudbu a sileneho zabijaka...jo a jeste teda za nahotu, heh :) ()

Mortemiss

Nazvala bych to zvláštním úletem, kdy hlavní postava má téměř neustálou potřebu ukazovat své horní i dolní partie. 3 bodíky za odvahu, zvrácenost a v neposlední řadě za hudbu. ()

KKain

občas až zbytečná brutalita, množství nelogických momentů a neuvěřitelně mnoho náhod sráží toto jinak příjemné anime s rozpracovanou psychologií postav a nadprůměrnou kresbou na 80% ()