Epizody(13)

Lucy je jedním z nejsilnějších příslušníků rasy „diclonius“, skupinky mutantů, jež se od lidí liší pouze růžovou barvou vlasů a očí a dvěma rohovitými výběžky na hlavě. Ty představují zdroj telekinetické síly dicloniů: vektorů, neviditelných a nadlidsky silných rukou, díky nimž jsou mutanti prakticky nepřemožitelní. Dicloniové chovají nepřekonatelnou nenávist k lidem a neváhají užít svých schopnosti k zabíjení, z toho důvodu je vláda drží ve speciálním vězeňském ústavu, kde jsou zkoumáni a postupně eliminováni. A právě odsud Lucy jedné noci unikne.

Bratranec Kouta a sestřenice Yuka se setkávají poprvé po osmi letech a jejich setkání je okamžitě pokřtěno neobvyklou událostí: na pláži nacházejí nahou dívku s růžovými vlasy, dvěma rohy a vážným zraněním hlavy, které způsobilo její ztrátu paměti, řeči a, řekněme, mírně infantilní chování. Kouta a Yuka se bezbranné Nyu, jak si dívku pracovně pojmenovali podle jediného zvuku, který vydává, ujmou, ovšem brzy zjišťují, že minulost Nyu je velice černá. Nebo by se slušelo říci spíše krvavá?

Japonský animovaný seriál „ELFEN LIED“, který obsahem pokrývá šedesát ze sto sedmi epizod stejnojmenné mangy, je znám a puritány kritizován hlavně pro velké množství nahoty, krve a extrémního fyzického i psychického násilí. Ovšem určitě to nejsou jediné důvody, proč bylo toto dílko, důsledně vyvracející názor, že anime je záležitostí určenou primárně dětskému publiku, svým americkým distributorem označeno za jeden z nejúspěšnějších titulů roku 2005. (kiddo)

Secretus

Aneb forma, oblečená v rouše Lucy-ně (zcela nahá jen s kuklou na hlavě), zvítězila nad obsahem. A pak mu utrhala všechny končetiny a nechala ho ležet v tratolišti krve. Animace je dechberoucí, po formální stránce není co vytknout. Ale během sledování musíte vypnout mozek, nesmíte klást žádné otázky, neb na ně nedostanete uspokojivou odpověď, posuň v ději postaven pouze na náhodě, chování postav nelogické, v příběhu se o dicloniech nedozvíte nic relevantního. Postavy mi šli na nervy, místo toho, aby mi přirostli k srdci. Za explecitu má seriál plusové body, ale příběh samotný je hrozný. ()

studo

Asi by som to prirovnal k tým lepším káblovým seriálom - je tu nahota, krv, násilie ale dej je výborný, postavy skvelé, stále sa niečo deje, nie je to umelo predlžované a emócie sa dostavujú okamžite... ()

deepspace101

Dle openingu bych usuzovala na melancholické drama pro dospělé, založené na náznacích a silných emocích, ale navzdory kontroverznímu obsahu jde poznat, že Elfen Lied ještě nevyrostl z dívčích střevíčků. Příběhu a charakterům chybí hloubka a (autorská) vyzrálost. Kromě obav, že Lucy jednou nadělá z obyvatel bývalého hostince sekanou, jsem nepocítila nijak závratné emoce. Dicloniové jsou fascinující stvoření a sami o sobě skvělým nosným nápadem, proto si myslím, že si žádali důkladnější studium s více fakty a významnějším zapojením do lidského světa. Zato pestrobarevným kýčem, afektovaností a (nevhodnou) infantilitou se nešetří. Tohle není kawaii, tohle je na kulku do hlavy (nejlépe do hlavy Nyu). Lucy nemiluji ani jsem jí nepřála smrt, spíš dobrého psychiatra. Z její přítomnosti, z jejího ledového tónu hlasu a pohledu mě mrazilo. Na mém osobním žebříčku děsivosti by dicloniové obsadili druhé místo (po vetřelcích, které považuji za nejďábelštěji vymyšlené tvory ve vesmíru). Nepřišlo mi, že by mě seriál tlačil k tomu, mít ji ráda. Pro lidstvo by jistě bylo obtížné se s existencí dicloniů vyrovnat. Ostatně i jako člověk bez rohů by skončila zavřená v ústavu (paradoxně musí projít "lobotomií", aby dokázala žít v lidském společenství). Ani u holčičky s červenými vlásky a očima přes půl obličeje nemůžeme očekávat, že by se masové vraždy odbyly pokutou. V prostředí Elfen Lied by mě to nepřekvapilo, uvěřitelné chování lidí nepatří k silným stránkám seriálu. Nicméně chytlavostí disponuje obrovskou, hned bych si dala další řadu; s tajným přáním, aby se mu podařilo dospět. ()

papaguy

Elfen Lied zřejmě neuspokojí náročnější diváky. Zážitek kazí hlavně infantilní kresba a prostoduchý děj. Rádoby gore jen podtrhuje jistou prvoplánovost, kterou se seriál nesnaží ani maskovat a servíruje příznivcům plejády subžánrů jedno cukrátko za druhým. Naštěstí má seriál i kladné stránky. Občas zajímavé nápady, nadhled a humor. A v neposlední řadě určitou podvratnou nekorektnost (ta se vidí hned v openingu, i když i to je jen na efekt, se seriálem to nemá společného nic). Ve výsledku to je docela koukatelné, ale zdejší hodnocení je naprosto přehnané. ()

haWranka

Ještě jsem neviděla tolik, abych mohla hodnotit. Na seriály tohodle typu rozhodně taky nejsem odborník. Ale už teď můžu říct, že mě nesmírně potěšila úvodní titulková část, kdy jsou hlavní postavy zakomponované jakoby do obrazů Gustava Klimta, je to krásný:) ()

Nyan

Po prvních třech dílech jsem měl pocit, že sleduju pouze přehlídku bezdůvodného násilí, brutality a nahoty a odložil jsem seriál do temných zákoutí harddisku. Po pár týdnech jsem se k němu vrátil a tato, ehm, naturalistická tragédie, mě vtáhla do svého krutého světa, kde se za zvuku chorálů odehrávají krvavé hrůzy na cestě za hledáním toho býti milován. A jedna hvězda patří skvělé průvodní skladbě Lilium. ()

Sakinose

Přinejmenším brilantní dílo doslova mi nastřelilo laťku kvality tak vysoko,že sem ztratil chuť nějakou dobu koukat na něco jiného.To vše díky své kombinaci mnoha žánrů a dokonale propleteného příběhu.Jediné co mě mrzí je že je to tak krátké 6hodin (i se "14" dílem) neunavující podívané. Jistota v mojí top10. ()

Azog

Tak tohle je pořádnej masakr. Zatím nejbrutálnější anime, co jsem viděl. Ale to je taky jeden z důvodů, proč se mi to zdá tak dobré :-) ()

Lettanea

Ak to porovnám s inými anime, Elfen lied je asi najpreceňovanejšie anime vôbec. Áno, Nyuu je zlatá ale zúfalo nudná, polovicu seriálu sa dokopy nič nedeje ale stále ma to bavilo viac ako druhá polovica kde sa vysvetľuje prečo je Lucy psychopat. 3* Ak ste to pozerali kvôli kozičkám, odporúčam Highschool DxD, to prekonáva elfen lied vo všetkom, hlavne v príbehu ;) ()

boo-boo

Elfen Lied mi tak dokonale zahral na city, tak ma dojal a oslovil, ze nemozem inak ako *****. Mozno ma chyby, ale ja som videl nadherne vyrozpravany pribeh o trapeni a jednu z najkrajsich a najprijemnejsich postav, ktoru som mal moznost sledovat. Toto v kombinacii s nevyslovnou brutalitou, ktorou serial oplyva, mi dalo pocit, ze sledujem nieco "ine", odlisne, co vie nadchnut, chytit za srdce aj dat priestor na rozmyslanie a precitovanie. ()

Alfmen

Něco tak strašně psychicky brutálního, tísnivého a depresivního jsem již dlouho neviděl a doufám, že dalších několik let neuvidím. Je paradoxní, že i když mi z toho bylo do pláče (nejednou), tak jsem nemohl jen tak přestat, zkrátka mě to donutilo, abych se podíval na celou sérii. Fyzické násilí se u mě promítlo až na druhém místě, a i když tam jsou docela brutální scény například s dětmi, psychické rozpoložení tohoto seriálu mě zasáhlo víc než useknuté končetiny a prsty u rukou. Tak moc mě Elfen dostal. Nechci ho smazat, ale doufám, že to několik let neuvidím. ()

Koonix

[] Opening-Ending [] Hmm, čo k tomuto napísať? Snáď len toľko, že tak emočne nabitý balík som zatiaľ nemal, a asi ani tak skoro nebudem mať možnosť vidieť. Aj napriek občasnému podivnému chovaniu postáv, som im veril každý jeden úsmev či slzu... A vyžíval som sa pri pohľade na dicloniov, trhajúcich na kusy všetkých, ktorí im odopreli aj ten najmenší kúsok lásky tým, že ich hneď pri narodení označkovali ako "príšery" a zavreli pred celým svetom, aby na nich mohli páchat ešte väčšie zlo, než to, akého sa už vo svojej zaslepenosti dopustili. Charaktery dicloniov, či už Lucy, alebo Nana-u proste musíte milovať, ináč to jednoducho nejde :) Je to ešte len druhé anime ktoré som zatiaľ videl, ale už teraz môžem povedať, že som si našiel hodne slušnú závislosť na ďaľších pár rokov:) Toto dielko ma v tom utvrdilo. ()

cheonsacz

Tohle anime by nemělo chybu až na jednu scénu. Mám ráda horor, gore a podobné žánry, ale prostě jsem citlivka a nesnesu, když se ubližuje zvířátkům (a dětem a bezbranným/bezmocným, ale to se snáší trochu lépe) - i když jde jen o fikci. To je to jediné co bych vytkla a klidně vypustila, ale bohužel zrovna tahle scéna je podstatná proto, aby jsme pochopili jakým traumatem si hlavní hrdinka prošla. Viděno před 13 lety, ta scéna mě však děsí dodnes a proto nikdy nedošlo na "re-watch". ()

PeterJon odpad!

Detailne krvavé. Brutalita a erotika v seriáli je samoúčelná, celé mi to prišlo dosť úchylné a zvrátené. ()

Pharlap

Dokonalé! Hned od začátku jsem věděl, že nepůjde o nějaké "sranda" anime.. Doslova jsem "zhltnul" všech 13 dílů, tohoto, podle mne kultovního seriálu, který by si rozhodně zasloužil více dílů a tím pádem i pokračování.. Skvělá směsice japonského stylu pro drama, brutalitu, "naivní" sexuality.. ()

Elegnor

Parádní příběh hrající na emoce, k tomu hektolitry krve a spousta volně poletujících končetin dávají dohromady dobrý mix, a z vyváženosti této směsky vzniklo poměrně dobré anime, jedno z nejlepších, které jsem kdy viděl.. ()

Mr.Roman

Minimálne kvôli úvodnej pesničke sa oplatí pozrieť, ostatné klady a zápory sú diskutabilné, kedže mi po zhliadnutí 13-dielnej (resp.14) sérii ostali rozpačité dojmy. Ktoré však viac rozoberať nebudem, chcelo by to totiž ešte raz pozrieť, no až natoľko aby som si to zopakoval ma Elfen Lied nezaujal. ()