Epizody(13)

Lucy je jedním z nejsilnějších příslušníků rasy „diclonius“, skupinky mutantů, jež se od lidí liší pouze růžovou barvou vlasů a očí a dvěma rohovitými výběžky na hlavě. Ty představují zdroj telekinetické síly dicloniů: vektorů, neviditelných a nadlidsky silných rukou, díky nimž jsou mutanti prakticky nepřemožitelní. Dicloniové chovají nepřekonatelnou nenávist k lidem a neváhají užít svých schopnosti k zabíjení, z toho důvodu je vláda drží ve speciálním vězeňském ústavu, kde jsou zkoumáni a postupně eliminováni. A právě odsud Lucy jedné noci unikne.

Bratranec Kouta a sestřenice Yuka se setkávají poprvé po osmi letech a jejich setkání je okamžitě pokřtěno neobvyklou událostí: na pláži nacházejí nahou dívku s růžovými vlasy, dvěma rohy a vážným zraněním hlavy, které způsobilo její ztrátu paměti, řeči a, řekněme, mírně infantilní chování. Kouta a Yuka se bezbranné Nyu, jak si dívku pracovně pojmenovali podle jediného zvuku, který vydává, ujmou, ovšem brzy zjišťují, že minulost Nyu je velice černá. Nebo by se slušelo říci spíše krvavá?

Japonský animovaný seriál „ELFEN LIED“, který obsahem pokrývá šedesát ze sto sedmi epizod stejnojmenné mangy, je znám a puritány kritizován hlavně pro velké množství nahoty, krve a extrémního fyzického i psychického násilí. Ovšem určitě to nejsou jediné důvody, proč bylo toto dílko, důsledně vyvracející názor, že anime je záležitostí určenou primárně dětskému publiku, svým americkým distributorem označeno za jeden z nejúspěšnějších titulů roku 2005. (kiddo)

ikilledjenny

Anime o tom, jak je důležité najít své místo ve světě, které to pojalo brutálně, krvavě, eroticky, emocionálně, romanticky i naivně. Hned úvodní scéna, kde Lucy kráčí nahá a okolo lítají končetiny a gejzíry krve vás donutí koukat dál a dál. Všechny charaktery jsou své a sympatické, dokonce i Lucy nelze nemilovat, i když její druhá polovina je vraždící maniak. Hodně silné scény a ten konec... OP je i ED skvělé, plus animace se mi taky líbila. Nic víc už asi říkat nemusím. Jen ...Nyu nyu nyu. ()

Chicony

Nyu? Naprosto chápu veškerou škálu různorodého hodnocení, neboť nejsem daleko od toho, abych Elfen Lied označil za přihlouplý mladistvý milostný trojúhelník na pozadí smrtelné hrozby, kterou si hlavní postavy neuvědomují - nemůžou, neboť dicloniové jsou zabíjeni dříve, než jsou schopni sami zničit lidstvo. Holčina s růžovým odstínem vlasů tak má sice rohy, které jsou pro zasvěcené jasným znamením, ale pro Koutu a Yuku jen dokreslují roztomilost "bezmocné" Nyu. Příběh je ale postupně vykreslován, jsou nám poskytovány důvody k činům jednotlivých postav. Až nemožná osudovost tak spojí zpátky osoby, které se několik let neviděli. Jelikož je Elfen Lied vmačkán do pouhých 13 epizod, odmítám jej nazvat telenovelou a hodnotit jej záporně. A soundtrack, jehož chorály zní i v průběhu seriálu, je skutečně krásný. --- "All this time, I've lived in hope of telling you how sorry I am, I've fought armies, just to have this chance, but now, there's nothing I can say that's good enough." ()

kirmakX6on

mně tedy vůbec nepřišlo, že by v anime byla nějak výrazná míra brutality (oproti jiným akčním anime s nadpřirozenými bytostmi) ani mi nepřišlo, že by v něm bylo cokoliv erotického. Lucy se sice párkrát nahá objeví, ale to jen když je ve svém do dítěte retardovaném stavu, v kterém neumí ani jíst hůlkama...ani mluvit pořádně. Tyto tradované charakteristiky, které mě osobně dlouho odrazovaly, jsou prostě mimo. Je to hezké anime, Lucy střídá nevinnou roztomilost s chladnokrevným zabijáctvím (z jejího "zlého" já jde fakt strach), romantické části jsou vkusné, bez větších (pro Japonce typických) výlevů. Na druhé straně, příběh je jednoduchý a přímočarý, anime nemá žádnou vážnější rovinu, není ani nijak zvlášť vtipné ani ničím zajímavé., animace je "pouze" dobrá....Lucy samotná to neutáhne všechno. Zbytek je takový...nijaký...nic, co by mě vytrhlo či nějak oslovilo. Tím nechci říct, že by anime bylo nudné nebo pomalé - to ne...jen prostě ani není ničím (kromě Lucy a to je málo) super. Proto jen tři hvězdičky. 60% ()

darthvader77

2,5 Výborný nápad, který je ovšem příšerně proveden. Dokážu být tolerantní člověk speciálně po shlédnutí anime jako Bleach nebo Naruto, ale to množství plotholů od začátku prvního dílu je prostě šílený. Proč nepoužili Nanu, když se Lucy pokusila utéct? Proč všichni odstřelovači očividně navštěvovali Thorovu akademii pro míření na hlavu a k tomu ještě mají doktorát z university Stormtrooperů? Proč Nana nepoužívá tu svoji schopnost vypnout ostatním vektory častěji? Proč Kohta nezavolá policii ihned a jeho jediný důvod později je, protože se bál, že po Lucy někdo jde, což je ještě o důvod víc zavolat policii? Jak se narodili dva Dictoniové (ředitel a jeho syn) a nikdo si ničeho nevšiml? A proč si sakra Kotha nic nepamatuje?!!! Nejoblíbenější postavou byla Nana, která podobně jako Wamuu z Jojo krásně reprezentuje dobrý člověk ve službách špatných věcích. Sympaťák byl také Alucard přestože v tomhle anime teda nedostal moc prostoru. Naopak hlavní milostný trojúhelník Kohta, Yuka nebo Lucy je naprosto na zabití. A i když je ta její rozpůlená osobnost zajímává nemohl jsem se zbavit dojmu, že to občas slouží ke komedii typu předstírá, že je hodný pokaždé když se páníček dívá... Kotha na druhou stranu pěkný kr*tén, kterého nezajímá, že u sebe ubytovává masového vraha své sestry i otce nějákým způsobem na to zapomněl a chová se jako kdyby věděl všechno nejlíp. Žádná katarze, žádný vývoj postav Mauin "to byl jen sen, že Lucy někomu uřízla končetiny" to je také směšné. Na druhou ostranu oceňuji hudbu a nápad jen je opravdu koda, že to nebylo lépe udělané. Hlavní postava by nám musela být lépe představen, nikdy jsme přímo nevěděli, co se samotnou Lucy dělo během jejího zajetí, co by nás s ní mohlo nechat sympatetizovat. A je hodně těžké sympatetizovat s děvčátkem, které zabije otce a sestru chlapce, protože jí lhal. S tím říct, chápu odpůrce i příznivce, přesto se navzdory svému královskému hodnocení kloním spíše k odpůrcům ()

CaladanChmur

Čtu tady některé komentáře a nestačím kroutit hlavou.Mohl by jsem každému z nich napsat svůj názor na ty rádoby chytré úvahy o logice jednání postav,ale to by jsem tu dva dny nedělal nic jiného.Vážení...tohle je prostě japonské ANIME!!! Jestliže v tom nějaké přiblblo hledá nelogické jednání postav či infantilní zvuky a podobně,tak zcela evidentně by neměl sledovat tento typ seriálů a měl by se spokojit s českými večerníčky. Hodnocení tohoto seriálu vůbec není přehnané ( na rozdíl od spousty jiných počinů na tomto webu) a to,že tento seriál na tom není ještě lépe,je zapřičiněno naší odlišnou kulturou (resp vnímáním ostatních).EL je seriál s velmi originálním námětem,velmi brutálním přístupem k akci, a objeví se i věci,o kterých se ve společnosti moc mluvit nechce.Jestliže si chce někdo užít trochu erotiky,tak ji tam najde,ale rozhodně bude zklamaný,protože se nejedná o žádné poloviční porno.Jestli se někdo chce dívat na nonstop akci,bude zklamaný ,protože je tam i dost míst ,kde žádná akce není.Kdo by chtěl super horové ztvárnění,bude zklamaný,protože ačkoliv je to místy opravdu brutální,tak ten styl kresby se nevyžívá v dokonalých detailech vyvržených střev,ale nechává vám vědomí,že je to kreslený seriál.Jestli si někdo přeje roztomilost,tak mu budou zase vadit,ty části,ve kterých je vše,kromě sladkosti momentu.A tak dále aatak dále.A tak nakonec zbydou jen ti,kteří chtějí originální příběh a chápou,že to vše co jsem před chvílí napsal slouží čistě jen k dokreslení atmosféry a příběhu,který je na tomhle to jediné a zásadní.Netvrdím,že jsem nikdy neviděl nic lepšího,ale tvrdím za sebe osobně,že tohle patří právěm takhle vysoko.Jo a egoonan verbal opět nezklamal.(Za trest by jsem ho v pekle nechal psát A4 rozbor každého dílu Ordinace) ()

Lighter

Moje hodnocení se během sledování seriálu neustále vyvíjelo. Asi u pátého dílu jsem to chtěl utnout, ale vydržel jsem a dobře jsem udělal. Konečné díly spolu s propletením událostí výslednému dojmu hodně pomohly. O tom, že tvůrci jsou zřejmě sadističtí pedofilové (a kdo ví, co ještě) není žádných pochyb. Míra brutality je na tento typ seriálu skutečně neúnosná. Přece jen pozorovat trhání na kusy malé holčičky či zabíjení štěněte opravdu není nic jiného než citové vydírání, jak už výše někdo poznamenal (dost mi to připomnělo film Klub sebevrahů, který byl opravdu extrémně debilní). Černobílost postav je taky vcelku zarážející. Proč u jednoho mutanta se rozebírá jeho duševní přerod v zabijáka, když zažil příkoří se dá pochopit, proč se ale ostatní mutanti chovají úplně jinak, když trpěli stejně, to už se nedozvíme. Přesto všechno mě seriál ani chvíli nenudil a musím uznat, že potenciál rozhodně má. Vnitřní rozpolcenost Lucy měla něco do sebe a konec se opravdu povedl. Kdyby tedy tvůrci vystříhaly naprosto zbytečné scény (sahání na prsa), snížili brutalitu (na rozdíl od Berserka, kam naprosto pasovala) a přece jen se více zamýšleli nad jednotlivými scénami než je pustí do světa, bylo by to za 5 *, takhle dávám tomuto nedodělku slabé 4. ()

Johannka

Tady se mi moooc líbil opening. Ale celé mi to připomíná pokémony a podobně (to dělají ty oči, jasně :D). Na to, jak dobrý nápad to byl, to mohlo být ještě vymakanější. :/ ()

sajagi

Lidé, bděte! Pamatujete na pejska s kočičkou, jak dělali dort? Tak ten dort je právě Elfen Lied - Takawo Yoshioka do něj nasypal všechny přísady, na které si vzpomněl - násilí, erotiku, bibli, žvatlání, legraci, spodní prádlo, Klimta, zbraně, kyborgy, tajné organizace, pejsky, lásku, krev, mutanty, sex, středoškoláky, schizofrenii a kdoví co ještě, a očekával, že mu to diváci sežerou. A ono mu to evidentně vyšlo, s pár výjimkami včetně mě. Pro mne je to celé tak nevěrohodné a hloupě poskládané, že nejsem schopný věřit Lucy ani to nyu!. Lhostejnost je patrně nejvhodnější slovo, které bych pro Elfen Lied mohl použít. Proč ztrácet čas koukáním na seriál, ke kterému jste si nenavázali žádný vztah? S bídou dvě hvězdičky, a to jen za pěknou animaci. ()

huhulalka

Líbilo, pokud se Vám příčí romantické ladění těchto anime filmů a uráží Vás, že si postavy neustále vylévají srdce, tak se zaměřte jinam. Zde je krev, násilí, fajn nápad, hromada přecitlivělosti a naštěstí je mimo realitu. ()

3KAVKY

Velmi zdařilá minisérie, která i přes žádné meze ve stvárnění násilí a vyjádření krutosti, si udělala i prostor na prokazování jak otevřené, tak i skryté dobroty lidského (dicloniovského) srdce (až se sypal cukr z obrazovky). V některých pasážích se mi seriál ale zdál lehce naivní a to mi příliš do celého konceptu vyprávění nezapadalo. Ovšem openingsong Lilium v podání operní pěvkyně Kumiko Noma je srdcervoucí a líbezná skladba, ze které mi stále běhá mráz po zádech. ()

Shley

Elfen lied jsem viděl několikrát a stále mě to neomrzelo, je to jedinečný seriál s chytrým a propracovaným příběhem, hezky udělaným prostředím, skvěle psychologicky propracovanými postavami a nádhernou hudbou. Samozřejmě by se dalo seriálu i lecos vyčíst, ale to jsou jen maličkosti jenž nestojí ani za zmínku. Pravda je taková že Mamoru Kanbe stvořil umělecké dílo jenž ukazuje pravé vlastnosti lidské povahy jako jsou krutost, soucit a láska. Elfen lied je jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl. 10/10 ()

Exanimus

Opravdu smutný příběh, ketrý je opravdu zajímavě podanný ve formě růžovlasých mutantů, kteří opravdu nemají rádi lidskou rasu. Myslim že na Nyu a na tu písničku nikdy nezapomenu! ()

ejmyto

Všetky puzzle brutálnosti, nahoty, emócií do seba zapadli. Táto kombinácia vyvrcholila posledným dielom , ktorý bol najviac nabitým emóciami. A práve týmto posledným dielom si vyžehlil Kanbe to, čo miestami zanedbal. Zvrátené, perverzné, dojímavé - takmer dokonalé. ()

muti

za 1 den som pozrel cely elfen lied a musim povedat ze to bolo jednoznacne na 5*, bolo tam vsetko co by som tam chcel vidiet, fakt husta kvalitka. zapletka bola super a v kazdej casti aj nejaka ta nevyriesena zahada. a ako k tomu uz patri, tak aj famozne finale. bolo tam aj par silnych scen kde si clovek prial nejaku tu "spravodlivost". neviem ako je to mozne ale tombac akoby pise o mne, totalne sa s jeho komentom stotoznujem. a btw diky puritanom (vid Obsah hore) za skvely tip, bez nich by som s ak tomuto anime asi tak lahko nedostal ;) btw trochu mi to pripominalo Resident Evil co sa hlavnej hrdinky tyka ()

Lucretat

... aneb vraždění dětí a zvířátek nebylo nikdy tak zábavné. Samozřejmě, že tomuto anime lze vytknout mnoho věcí (zbytná nahota, jednání některých postav...), ale mě to trochu zkazila jiná věc - a to sice, že celý příběh z velké části stojí na velice nepravděpodobných náhodách. SPOILER Např. Lucy se setká s Koutou jako dítě - Lucy uteče - Lucy jako Nyu najde na pláži Kouta - později se (ze všech myslitelných míst) na stejné pláži objevuje Nana, kterou objeví zrovna Mayu a ta ji odvede k Lucy...SPOILER. Nemám u seriálů/filmů/knih zkrátka rád, když jim jako palivo slouží náhoda. Ale to je ke kritice všechno. Námět je více než zajímavý a moc mě bavily příběhy jednotlivých postav (zvláště Mariko a jejího otce). Nyu! ()

Mrs.SMEGhead

Moje první anime, pokud nebudu brát v potaz Pokémony. Díky tomuto kousku mě žánr japonských kreslených seriálů zaujal a tak koukám na další a další. Napínavá zápletka děje přímo přemlouvá k hltání dílu za dílem a nejasné vyuzlení Vás časem donutí všechny díly shlédnout znovu. ()

OzyCox

Potom, co jsem se zmlsal vlastně žánrově blízkým Parasyte, nemohu dát víc než ***. Je to přepálený v každém aspektu, postavy jsou ploché a tak brzo začnou lézt na nervy. Ještě, že to je alespoň v některých aspektech "plnokrevná" podívaná. ()

Drozdo57

Ja naozaj neviem, kam túto "vec" zaradiť. Ako to vôbec hodnotiť. Na jednej strane som to pozrel za dve poobedia a v podstate ma to nenudilo. Na druhej strane je tento seriál totálna kopa sračiek. Od zápletky, cez príbeh, postavy, dialógy až po zbytočnú brutalitu a erotiku. Jednoducho, príbeh začne trochu zaujímať a na konci si divák hovorí: toto je ono? Postavy sú, ako už mnohí napísali, ako z telenovely, s nepochopiteľným jednaním. Dialógy sú otravné. Mnoho vecí nedáva zmysel. Brutalita je úplne zbytočná a samoúčelná a rovnako erotika. Tento seriál podľa mňa nevznikol za účelom povedať príbeh, ale vznikol za účelom zobraziť trhajúce sa údy a nakreslené kozy.. Ja rozumiem, že pre niektorých môže byť frustrujúce, že mnohé anime má pekné slečny, ktoré sa ale "bohužiaľ" neodhaľujú. Elfen Lied nám toto krásne servíruje. A tým je to vlastne úplne nezaujímavé. Kto je na toto zvedavý, nech si pozrie nejaký hentai. Celkovo je to zvláštne. Pretože to dokáže možno aj zaujať, udržať až do konca. Na konci bude ale náročnejší divák znechutený a ostane iba hnev nad premárnenými hodinami života. Ocenia to iba nadržaní pubertiaci a nadržaní incelovia. A ostatní to nepozerajte. Aj ja si prajem, aby som to nevidel. ()