Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Tuniak DF

Veľmi dobre natočený magický psychologický film s nádychom mysteriózna... a konečne film, kde mi na postavách záležalo, a to nie len na dvoch hlavných hercoch (Mikkelsen je úžasný herec), ale aj na ostatných postavách, ktoré sa vyvíjaju spolu s nimi. Film patrí síce do art-sekcie, jazyku nerozumie od nás asi nikto, ale je vceľku ľahko pozerateľný, s úžasným nadhľadom (ked prídu nacisti, hlavný vodca schytá priestrel hrudníka od araba, ale moc ho to netankuje a odíde si po vlastných akoby nič), trocha tragikomickým typom humoru, ale so zaujímavou vcelku štastnou (no, priestrel hlavy :D) pointou. 8,5/10 ()

petite fille

"zastrelil môjho kocúra." "nie, prestaňte s obviňovaním. bol to už starý kocúr a náhodou umrel v tej istej chvíli keď sme strieľali." komédia? dráma?? mysteriózny?!? a teraz skúsim ja: kruto nadnesený elegantne natočený príbeh o premene. päť hviezd je v tomto prípade nie za pointu, ale za ten spôsob, ktorým sa k nej dopracujeme. toho času hlavne americká produkcia chrlí kopy podobne mienených filmov, ktoré málokedy dosiahnu takúto účinnosť. a prečo? adamove jablká sú záležitosťou šikovného konštruktéra motívov a symbolov. jablká, strom, padajúca Biblia, kaziaci sa sporák, vrany, červy, blesky - všetky prvky sa podieľajú na výstavbe príbehu, pričom sú vyvážene a esteticky rozmiestnené do skvele načasovaných scén. už samotné všímanie si a lúštenie je lahôdkou, takže keď sa dostavia záverečné titulky, spokojne vypínam s pocitom zadosťučinenia, že mi opäť raz niekto veľmi šibalsky pripomenul to, čo už dávno viem. ()

Dashiella

Smrť mačky nebola nikdy vtipnejšia:) Milujem Mikkelsena, no trochu sa bojím, že tento film už v určitom zmysle slova trochu zostarol ()

Bounce11

Čím více přemýšlím nad dojmy, které ve mně film vyvolává, tím více ambivalentních pocitů se ve mně hromadí. Rozhodně filmu nelze upřít jeho jedinečnost a originálně pojatý komediální žánr. Skandinávský černý humor prostupující mysteriózní, neklid vyvolávající atmosférou filmu, okořeněný o jakýsi sociální rozměr se vám rozhodně zaryje do paměti a nebude splývat s dalšími komediálními dramaty. Rozpačitost ve mně vyvolává snad jen onen zmiňovaný sociální rozměr, či poučení, které má z filmu vyplynout. Příliš dorůžova vykreslený přerod hlavního "hrdiny" v beránka se svatozáří mě zrovna dvakrát nenadchnul, a tudíž poselství o uvědomění a přeměně osobnosti na mě působí až dětskou naivitou a trochu podceňuje přemýšlivost diváka. Nicméně přesto Adamova jablka (jablko?) považuji za nesmírně sugestivní a zajímavý film. ()

boombang

"Nastav druhou tvář..." Tento film v člověku vyvolá katarzi a touhu být po morální stránce lepším, i když ví, že to je setsakra těžké. Trochu drastické, patetické a tragikomické - ne nadarmo se Bible pořád rozevírá zrovna u Jóba -, ale rozhodně je to působivé. Zázraky se prostě v životě dějí a koláč nakonec přece jen není tak těžké upéct. Tušil jsem, jak to skončí, ale stejně mne ten konec posadil na prdel. Něco takového dokážou natočit jen Evropané, a specielně Dánové. A Mikkelsen je opravdu borec. ()

Karda

Evropská kinematografie je neskutečná. Poslední dobou objevuji německé dokonce italské skvosty.Pak ovšem přijde severní vítr a ten to vždy spolehlivě převálcuje.To se opravdu jen tak nevidí .Opět je zde názorně dokázáno ,že s minimem lze udělat maximum. Zasloužených 5* Btw: Stále jsem přemýšlel ,kde jsem ústřední melodii už slyšel.Kdo schválně uhádnul 25th Hour ( www.csfd.cz/film/5793-25-hodina ) ? ()

Avarga

Co k tomuto snímku dodat -> dokonalé, nesmírně zábavné a smutné zároveň... Byl to opravdu skvělý film, který si pustím kdykoliv budu mít splín =) Opravdu bravo =) ()

MarsVl

Jeden, ze nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Kombinace dramatu a komedie je zde dotáhnuta k naprosté dokonalosti, že jsem se chvílemi smál a chvílemi se mi chtělo brečet. 5* ()

MaxForValue

Bizardný mix čierneho humoru, drámy, sebareflexného nazerania na svet, náboženskej poetiky plnej zázrakov a neuveriteľných udalostí nazeraných skrz prizmu Starého zákona, hlavne knihy Jóbovej. Je to však celé predstavované natoľko nezrozumiteľne, že to zráža celú úroveň filmu o stupienok nižšie. Adams æbler je však aj tak príjemný film, ktorý podobne, ako napríklad Kult hákového kríža speje do svojho, nazvime to, úspešného konca. ()

nula87

Absolutně nekorektní mix černočerné absurdní komedie a dramatu, ve kterém najdeme Boha, Satana, neonacisty, sebevraždu, spoustu zbraní, postižené děti, mozkový nádor a mnohem víc. A to všechno je smícháno naprosto skvělým způsobem, který mě na hodinu a půl naprosto dostal. Některé scény jsou tak absurdní, že u mě kandidují na nejvtipnější momenty za posledních několik let. A k tomu silná dramatická linie. Skvělé 100% ()

Forsetino

Obdivuju tenhle film z prostého důvodu, a to že jsem se u něj dovedl zasmát, i když se po většinu času zaobíral vážným tématem. Je to však vyrobeno s tak krásnou nadsázkou, že se místy smíchu obránit nešlo. Film krásně ukazuje, jak zaslepenost nemusí být nutně na škodu a víra může člověku pomoci. Na druhou stranu je však také slepá víra zobrazena jako negativum, protože se v té slepotě může člověk zaseknout a není schopen se bez impulsu pohnout kupředu. Holt pravda je někde tam venku a ať si každý přebere sám, kde vlastně je. Výborné drama se satirickými prvky, které davá jasné poselství. Ani člověk na totálním dně, balancující na hranici smrti, není mrtvý a může začít opět žít! Závěr filmu je vlastně optimistický, ale zároveň naznačuje, že nikdy nepůjdou všichni po té správné cestě. A která cesta, že to vlastně je?... Poctivé 4 hvězdy. ()

Maica

Já nevím. Nakonec to bylo celé absurdní. Ale v podstatě se mi to líbilo. Rozhodně je znát, že se jedná o severský snímek, jakási depresivnost a šeď. Ale na druhou stranu jsou zde až komediální prvky. Sice je ta komičnost trochu brutální, ale svým způsobem se sem hodí. Navíc se mi líbila tak trochu skrytá dějová linka o tom hledání Boha a jeho naleznutí. Znovu bych film vidět nemusela, ale zážitek to rozhodně byl. ()

Astinas

Začínám být velikým fandou "Severských států", protože mají atmosféru pro mě doslova jedinečnou.Obzvlášť pak Ulrich je doopravdy herec. Ale abych se vrátil k tomuto snímku, začnu tím, že je to taková absurdita a paradox v jednom, do toho myšlenky o Bohu a načínání chyb v náboženství, jako takovém, ovšem jen podprahově, nic není vnucováno a to oceňuji nejvíce, protože je to ten druh filmu, který ti říká udělej si pohled sám. Scénář je dokonalý a děj tudíž je skvělý, kamera je velmi dobrá a režie, jak by smet k tomu herci jsou celkem obstojní a dotahují tak tento snímek hodně vysoko. Je to skvost a je jen škoda, že je málo známým filmem... ()

MyrnaAlec

Fakt divný kousek : má to být náboženská alegorie nebo jen takový pokus o variaci na žádné téma? Za sestřelenou kočku a havrany body dolů. Mads je zde naprostý looser a ostatní postavy vynikají především tělesnou odpudivostí. ()

Blalle

Severský film se nezapře. Po shlédnutí jsem uvažoval, jaké vlastně bylo poselství, bylo-li nějaké míněno. Pastor Ivan by asi řekl, že šlo o milý film o tom, že víra, ať už je jakákoli, je silnější než smrt. Ale popravdě šlo především o ohromnou černou hlínu na biblické motivy. ()

pmusic

Neskutecný príbeh o skutecných lidech.. Mads Mikkelsen me opet presvedcil o svých hereckých kvalitách, které jsou podporeny originálne absurdním scénárem a povedenou Jensenovou rezií. Divák jiste jiz v prubehu filmu (stejne jako já) vymýslí varianty, jakými by mohl snímek koncit, ale verte mi, ze tohle asi nikdo nevymyslí (nejinak to bylo i v mém prípade). ()

Pitryx odpad!

Protože za celých dvacet minut nebyli tvůrci schopni film rozjet, začal jsem přejiždět. To jsem činil až do čtyřicáté minuty, ale protože jsem viděl jen kecy a kecy, nedodíval jsem to do konce. Tohleto opravdu není z mého „ranečku“. Pokud měl film myšlenku tak mi unikla, ale ne že bych ji tam v tom jalovém plácání hledal. 201307034000/8807bts.u. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima