Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

PhillM.

Mno. Tak takhle to vypadá, když se v Dánsku rozhodnou natočit crazy komedii bez Leslieho Nielsena, místo kterého tam nasadí Madse Mikkelsena (on v Dánsku hraje všechno). Ale protože to jsou civilizovaní Dánové, musí to mít přesah, musí to mít v sobě drama, severskou rozervanost a zamyšlenost a na konci taky to srdíčko, že ano. Adamova jablka jsou cynická, brutální pohádka o jednom napraveném náckovi, který se naučil naslouchat bohu a Bee Gees. --- Spoiler: Ve filmu se nehajluje. ()

husokachna

Správně divná a ujetá nekomediální (asi) alegorie, u které jsem se i nahlas zasmál, což se mi normálně nestává. Ale pozor, humor je na Ivanově faře dodáván obzvláště načerno a vysušený (-tys mi zabil kočku -ne, on ji nezabil, byla stará a umřela náhodou, když jsme kolem ní stříleli), hlavně díky standardně úžasnýmu Madsovi, ale i díky zbytku solidně dementně ujetýho obsazení. Co se biblické alegorie, otázky víry a všeho, co si člověk může ve filmu najít na úrovni duchovní týká, radši pomlčím, já se koukal na fajn divné komediální drama a to mi stačilo. Jsou to slabá čtyři Adamova jablíčka. ()

petikacka

Jéžiš, už jsem to viděla taaaaak strašně dávno, ale pořád to ve mě rezonuje. Naprosto geniální dánská černá komedie o boji světlé a temné strany síly a kdo se kam postaví. Ovšem jakým způsobem je film vyprávěný to je prostě fuuuckt neskutečně zábavné. Byly to mé počátky seznamování se s dánskou kinematografií, nikdy jsem nelitovala a pokračuji v tom pořád...Za mě 100% ()

TheSpearCZ

Anders Thomas Jensen, máš můj respekt... takových emocí jsem během filmu snad ještě nezažil. Žánrově nezařaditelné, a přesto jednoduše geniální. Čisté 4* ()

nonick1

Hodně černá komedie, pojatá coby symbolické podobenství souboje Zla a Dobra. Scénárista a režisér je jedna a tatáž osoba..? Hmmm - asi jde o výjimku, potvrzující pravidlo, že to většinou končí průšvihem. ()

from

Moc pěkný osobitý severský humor. Tohle mě dostalo: Zastřelil mého kocoura. Ne, přestaňte s obviňováním. Už to byl starý kocour a náhodou umřel ve stejné chvíli, kdy jsme stříleli. ()

tomashrabek

Nádherné a nenásilné spojenie existenciálnej drámy a tragikomédie. Bizarné postavy zahalené rúškom biblickej alegórie odkrývajú svoje prepletené a komplikované osudy, aby nakoniec predviedli, že nie všetko je až také zlé, a že dokonca aj smrť sa dá brať optimisticky. Veľmi kvalitne natočený a príjemne plynúci film so skvelými hercami ("Len si odskočím na pohotovosť..."). ()

jorgus

scena se strilenim nacku ci vykradanim benzinky je neskutecna...film je to jinak sice spise smutny ale v ramci tragikomedie absolutni spicka co jsem videl:) ()

Rocket

Film, kde svoju úlohu hrá aj prosté zapínanie a vypínania autorádia. Jednoducho taký malý chutný "Danish Pie" :) ()

ypres.bass

Puzzle z kousků Starého i Nového Zákona, magického realismu, psychologického dramatu a Receptáře. Kombinace archetypýlních ztracenců (přestárlý nácek, tlouštík upíjející se sirupem proti kašli, latentně teroristický Arab a budoucí matka pochybných kvalit) a jednoho kněze co všem leze na mozek protože mu už to vlezlo dává vzniknout něčemu co bych si troufal přirovnat k pokusu o znázornění "Zmaru ve filmu". ()

theSaint

Není moc snímků, které by dokázaly to co tento. Příjemný mix dramatu a černého humoru s poselstvím, které je nevtíravé a ani chvíli nenudí, právě naopak. Malý-velký film. Je obrovská škoda, že podobné snímky nejsou zcela doceněny, že jsou vytlačeny (a zapomenuty) filmovými nesmysly do kterých se investují stamiliony dolarů. Tohle je totiž ta pravá filmařina a důvod proč kinematografii miluji. ()

jandula00

Film, který se zcela vymyká snímkům, které na nás chrlí česká nebo americká produkce. Žánrově nezařaditelný, chvílemi vtipný, dojemný, inteligentní pak zas smutný, nenávistný, absurdní, a to vše ve velmi decentní podobě. I přes smíšené pocity, které ve mě film vyvolal, musím dát 5*, protože výsledný dojem je výborný a nějak se mi ne a ne dostat z hlavy. Víc takových! ()

edie sedgwic

Vyborny film, ALE...viem si predstavit, ze by niektore detaily mohli byt dotiahnute do uplneho konca. Viem si predstavit, ze by sa urcite sceny trochu viac rozvinuli a niektorym postavam by sa venovalo viacej pozornosti. Inac som sa vyborne bavila a urcite vsetkym odporucam. ()

KOZEL84

''Kdyby se všichni řídili rozumem svět by byl temné místo.''Sochoking to dokonale vystihl ve čtyřech slovech a i když to vůbec není film pro mě a na dány je až moc fílgud,tak sem si to Take That taky musel pobrukovat.Absurdné!A ako.Ale rozhodně nemám chut' se nad tím nějak rozplývat. ()

Matli

Ta severská kinematografie je prostě zvláštní, a tento film je zvláštní v dobrém slova smyslu. Občas jsem přemejšlel nad pěti hvězdičkama. Člověk od první do poslední minuty neví, co může čekat a navíc je to vtipně absurdní. Mads je samozřejmě super. 79% ()

Endavour

Biblická honba za jablečným koláčem lemována černým humorem. Zřejmě nějak takhle bych popsal tuto bizarní dokonalost. Film absurditou nabitý, nabízí zajímavé rozhovory z počátku zakomplexovaného ultranacisty s ještě podivnějším farářem. Zde musím podotknout, že výběr právě Mads Mikkelsena byl od tvůrců naprosto skvělý tah, jak říká klasik - bull's eye, a vlastně všichni protagonisté zde předvedli to nejlepší. Ono někdy vsadit na herce, které nevidíme každý den se může ukázat jako správná volba, Ulrich Thomsen je toho právě důkazem. Konečný "Katharsis" již dříve zmíněného nácka jako třešnička na dortu. Jablko jako symbol lidskosti, která zvítězí nad rasismem a předsudky. Jedním slovem: Tip-Top snímek! ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima