Agrese

Act of Aggression

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1975, 101 min

• honajz

Takovou sbírku nesympatických postav aby člověk pohledal. Agrese v nás, v něm, v tomhle - ale vlastně ne v motorkářích, jak to na první pohled vypadá a jak to nakonec soudkyně řekne - vlastně motorkáři, i když se chovali taky jako idioti, byli tu nejhodnější a zbytečně se na ně hážou všechna obvinění. Zato otec od rodiny, ten je byl už předtím pěkný nácek a agresor, a ta sestřička je taky pěkně vykutálená, a co teprvá ten scenáristův obětní beránek, ten barman - chudák Brasseur, když takovou ptákovinu musel hrát. Nesympatický film o hnusných lidech, bez nadhledu, bez reálnějšího a objektivnějšího pohledu na svět. Strašné, ale skutečně strašné dialogy a postavy se chovají všechny jak po lobotomii.(8.5.2019)

Třetí hvězdičku zachránil až překvapivý závěr, kdy byl odhalen pravý vrah. Na druhé straně zase poselství, v němž se de facto obhajovalo výtržnictví motorkářů, muselo poněkud zklamat, i když - přiznejme si - samotná povaha Paulova byla dost svérázná a způsob, jakým řešil nebezpečí, které číhalo v okamžiku útoku motorkářů, byl nesmyslný a provokativní, takže si dost zavinil sám. Jinak byl film dost fádní, řada scén byla zbytečně zdlouhavá, ba i zbytečná, zdálo se, že bylo třeba dát dost prostoru umění kaskadéru, ostatně honičky ve francouzském filmu 60. a 70. let byly velmi časté a byly i rysem francouzského filmu té doby. Deneuveovou mám jako herečku rád, ale zde také vyznělo její herectví naprázdno. To snad nejlepší byl onen vrah - Claude Brasseur.(28.11.2017)

• Goldbeater

Agrese není nic jiného než francouzská odpověď na o rok starší americkou klasiku Death Wish, obohacená o vnady Catherine Deneuve a o přihlouplý twist na konci. Ovšem z velké míry ochuzená o atmosféru a o sympatického tahouna v hlavní roli, jakým byl Charlie Bronson. Zpracovává téma, jež bylo na filmové plátno převedeno mnohokrát a mnohdy lépe. Toto provedení značně pokulhává.(27.11.2017)

• Anderton

Film, ktorý sa svoje posolstvo snaží vtĺcť divákovi do hlavy snáď v každej scéne. Každý človek je agresívny, v súčasnosti dominuje násilie a sex. A presne o to tu ide, na každého dôjde, každý dostane tú svoju chvíľku, kedy sa prejaví ako násilník. Bohužiaľ to postavám nedodáva na ambivalentnosti, ale skôr na vykalkulovanosti prezentácie dôležitej témy. Menej by bolo určite v tomto prípade viac.(30.11.2017)

Jsem rád, že díky ČT2 jsem mohl tento filmeček vidět v českém dabingu, protože francouzsky neumím skoro nic a docela jsem se na toto kriminální drama i těšil. Jenže po jeho skončení musím říct, že má očekávání byla tedy mnohem větší. Po velmi slibném rozjezdu totiž přichází na řadu dost velký útlum vyvrcholený hodně přehnaným finále. Pořádná pomsta se nekoná, chvílemi mi to spíš připomínalo nechtěnou komedii a ústřední dvojice mi sem tam lezla i na nervy. Průměrný kousek, který měl každopádně na víc…50%(3.9.2018)