Království potoků

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Původní výpravná pohádka České televize oceněná na 37. dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana. O zkoušené lásce, záhadě medailonů, tajemné princezně a dvou čtverácích, kteří hodně pomohou i popletou. Vládce Království potoků (Ondřej Pavelka) se ve zralém věku hodlá oženit. Rozhoduje se mezi dvěma panovnicemi sousedních království a jak to bývá, netuší v tu chvíli, že jeho volba nadlouho předznamená budoucí děj. Narodí se mu syn (Jakub Prachař), který se později, už jako mladý muž, vydá na cestu za láskou. Nebyla by to ovšem pohádka, kdyby se o vše nemusel zasloužit a kdyby v tom všem, co prožije, nebylo nějaké osudové předurčení. Do děje podstatně zasahují patroni království Potok (Ota Jirák) a Potůček (Vladimír Javorský), kteří doprovázejí prince, radí mu a pomáhají. Někdy ale také věci spíš komplikují. Krásná a osudová je královna (Jana Krausová), půvabná a v žádném případě ne hloupá je princezna Anna (Kristýna Janáčková). A vtipným glosátorem a královým společníkem je šašek Rolnička (Radek Holub). (Česká televize)

TV spot

blackrain

Hudební doprovod chvilkami působil jako by si ho tvůrci vypůjčili z nějakého historického velkofilmu a nebo se jím přinejmenším nechali volně inspirovat. Pohádkový příběh svou přítomností osvěžují tři postavy. Dvě jsou nadpřirozené a ta třetí je šašek Rolnička. Jinak jde o poměrně nudnou a spíše průměrnou pohádku. Škoda, že se Jana Krausová neobjevuje častěji na obrazovce. Patří k neokoukaným herečkám. Tady vypadala tak, že by s ledovým klidem mohla zahrát i zlou královnu ze Sněhurky. Vždycky na mě působila takovým zvláštním dojmem a stále vlastně i působí. Je pro mě taková neprůstřelná. Já prostě nevím jak na ni. Rotvajler je lovecký pes? ()

Lynn

Když se na to tak dívám, jako bychom dnes neuměli natočit krásnou českou pohádku, jako to uměli pánové Frič či Zeman. Možná to bude malým rozpočtem, do očí bijící televizností a nedostatkem nápadů. "Království potoků" je totálně o ničem, malé dítě určitě nebude schopné koukat 78 minut na něco, kde není žádný pořádný děj, souboj dobra a zla, princ a princezna atp. A pro dospělého je to nuda stejná, snad ještě horší, když je tu ta možnost srovnání. ()

wooloong

No teda! Tahle "pohádka" mi kdysi o Vánocích utekla a jak vidno, žádná škoda. Ten umělec, co psal scénář, by si měl uvědomit, jaká pravidla by měla taková pohádka splňovat. Potencionální zlo (představované královnou království Krásy) bylo tak bezzubé, tak nejednoznačné, že nemohlo dát ději potřebnou hybnou sílu. Tři úkoly, které měl princ splnit, byly trapné (u jednoho se dokonce fixlovalo) a jejich plnění postrádalo jakékoli napětí. Potok a Potůček byli podobní Patovi a Matovi a jenom jsem litovala výjimečného talentu Vladimíra Javorského, který tady nemohl být uplatněn. Mezi Jakubem Prachařem a jinak velmi krásnou Kristýnou Janáčkovou to ani jednou nezajiskřilo, takže jsem jim tu lááásku prostě nemohla uvěřit. Ploché, tupé, nevýrazné, nudné. Jednu hvězdičku dostala Jana Krausová - krásná, důstojná, noblesní, elegantní, prostě štramanda, jak říká Potůček. ()

Mates Hradecky

Nemám moc rád filmové pohádky ,většinou mě nudí,krom těch retroklasických. Tahle mě zaujala právě proto,že není klasickou pohádkou, anýbrž více historickým pohádkovým filmem s dokonale padnoucí hudbou, s krásně nasnímanou českou krajinou - především lednického areálu, což mě zcela nahradilo absenci nějakého nosného příběhu. Je pravdou, že hodnocení této pohádce ubralo strategicky nevhodně zvolené časové nasazení premiéry. Není to klasická štědrovečerní pohádka, na kterou jsou svátečně napapaní čeští rodinní příslušníci zvyklí. ()

jajinka

Nebyla to sice klasická předrevoluční pohádka, se skvělou výpravou, ale já se u ní příjemně pobavila... Dvojice Potok a Potůček :-) Nebylo to vyloženě postaveno na klaďácích a záporácích, ale jako milá pohádka ok. Rozhodně lepší než slátanina Z pekla štěstí.. Co jsem tak četla předchozí komentáře, na hlavní vysílací čas o Štědrém večeru to asi není, ale já na to koukala nezávisle v úplně jiném rozpoložení a nemůžu si stěžovat.. ()

• Natáčení probíhalo na zámcích Lednice, Lysice a na hradu Bouzov. (otík)
  • Ve filmu je použita kromě jiných i hudební suita francouzského skladatele Camilla Saint-Saëns – „Karneval zvířat“ (věta VII. Akvárium). Slyšet ji lze např. v čase 9.40, kdy se král (Ondřej Pavelka) rozhodne pro svou nevěstu, nebo v čase 26.15, kdy se královna (Jana Krausová) dívá z balkonu. Stejná skladba je použita také v seriálu Simpsonovi (od r. 1989), v epizodě Akvamanželka (2007), např. když Marge u promítání rodinného filmu vzpomíná na dovolené na ostrově Barnacle Bay. (Kexina)