Síly temna

The Covenant

Súmrak: Sága vyvolených

Akční / Fantasy / Horor

USA, 2006, 93 min

Mě se to moc líbí. Zase je to další film, který se strefuje do mé oblíbené stránky - temná magie a kniha zatracených - má to dost dobrý námět. Na to, že jsem o těchto velmi charismatických hercích dřív neslyšel, tak podávají parádní výkony. Například seznamování a první chvilky Kaleba a Sarah vypadají velmi skutečně. Také se zde nachází pár vydařených efektů a strašidelných scének, které mi opravdu naháněli husí kůži:) Jen to do sebe příliš nezapadalo, proč tam ty scény vlastně byly. A to je právě kámen úrazu, tenhle film má hodně nesouvislý a průhledný děj a vcelku rychlý závěr, kde se nestane nic převratného. Když to hodně shrnu, tak na začátku je to hezký teen romanťák prolnutý pár hukačkama a za druhou půlkou, kdy konečně začíná pár věcí do sebe zapadat to nabere rychlý spád, kde už se nestihne vše vysvětlit. Hodina a půl je na tohle vše prostě málo, ale pravděpodobně by to při větší délce začalo nudit. ‘‘Harry Potter je pěknej sráč!‘‘ …no ono to sice není pravda, ale hláška je to v tu chvíli dobrá:). Myslím, že byli uspokojeni jak muži(sprcha) tak i ženy. Ještě přidám plus za dobrý OST a to je asi tak vše.(15.3.2010)

První polovina filmu je zatraceně cool. Kombinuje příjemně ponurou atmosféru s nadpřirozenými schopnostmi atraktivní čtveřice (no, spíš trojice, protože Toby Hemingway zrovna moc kouzlující není) a vypadá velmi nedějně. Zázrak se však nekoná a druhá polovina připomíná časovanou bombu. Atmosféra je pryč, vizuální stránka ztrácí kouzlo, děj začíná znatelně váznout a zamotávat se sám v sobě, takže nejednou přemýšlíte, proč to ten "záporák" vlastně všechno dělá... Ale rozhodně nemůžu říct, že bych se nebavila. Dobrých scén se dá najít dost (úvodní titulky, noční honička s policií, soubojík v uličce za barem, autonehoda, iluze v dívčině pokoji...) herci jsou sympatičtí, ro(c)ková hudba má grády a před efekty upřímně smekám, neboť filmy tohoto typu na tom bývají - co se triků týče - obvykle hóóóódně špatně.;-)(3.10.2010)

Pro oči zajímavá podívaná, ale pro mysl spíš rána palicí. To je ve světě opravdu tak málo scénaristů, že se musí brát za základ takovýhle brak a snažit se to dohnat zbytkem? Je škoda vidět další film stvořený dle motta: Vizuální kvalita je jediná potřebná kvalita... Za to čím to mohlo být ještě 3*(4.9.2008)

Nad Bradavicemi se začíná smrákat a nastává Stmívání. Aneb Harry Potter meets Twilight. Čtveřice metrosexuálních, "napomádovaných frajerů", z nichž dva jsou se vzhledem Jacoba Blacka a Draca Malfoye, a Taylor Kitsch nehrál náhodou ve Stmívání? To byl asi někdo jiný, že... tak nic:) Chace Crawford byl sympaťák, škoda, že nedostal moc prostoru. Tihle frajeři mají super čarodějnické schopnosti, které dokáží poměrně rozumně využívat. Stojí totiž na straně dobra. Proti nim stojí Bucky Barnes, který tu sice ještě není takový "outstanding bad-ass character," jak se světu představil o mnoho let později, ale disponuje stejnou silou, jako hoši. S tím rozdílem, že on jí chce vládnout ještě více. Samotný příběh a scénář přesně odpovídá cílové skupině, pro niž jsou Síly temna určeny. Teenagerské publikum. Sexy plakátoví MTV hošánci. Steven Strait je fakt fešák a vypadá trochu jako nějaká pre-Tvajlajtovská verze Taylora Lautnera. Ovšem mnohem snesitelnější. Jeho jméno je taktéž až podivně podobné Caleb - Jacob. A šťastný to každý muž, který dostal pusu od Sebastiana Stana:) Obdobně hezká, ale docela nezajímavá dvojka holek. Jednoduché zpracování, jalové postavy, u nichž se o nějakém propracovaném charakteru nedá ani mluvit, povedený vizuál. Atmosféra prvoplánově vysoce ponurá, zamlžená a propršená. Jasné, kde spolu bojují temné síly, dobro a zlo, musí stále pršet, že:) Do tohoto prostředí je zasazena gotická budova akademie a jejích studentských kolejí, jejichž interiéry rozhodně nevypadají útulně, prosvíceně a hemžící se davy studentů, jak byste čekali. Dle filmu to vypadá tak, že v této kolosální, strašidelné budově je obývaný jen pokoj, ve němž přebývají Laura Ramsey a Jessica Lucas. Pokud se jde jedna z nich osprchovat (sama samozřejmě), vezme si s sebou jen ručník, a když se jí ve sprše zdá, že něco zaslechla, obalí si jej kolem mokrého těla a bosky začne zkoumat okolí. Takto oděna jde i po tmavé chodbě, šak proč by si měla obouvat trepky, že:) Poté se s úlekem otočí, když se za ní objeví jeden ze "Synů Ipswiche," který ji poté ochotně doprovodí zpět do koupelny, kde jí sdělí, že tam nikdo není. Snímek obsahuje slušné množství efektních scén (telekinetické vyhrnutí sukénky dívky u baru, rvačka za barem, pavoučci, či závěrečný "klučičí" čarodějnický souboj, jako boj dětí o hračku na písečku:). Nejslabší pro mě byl infantilní taneček v baru, stejně jako plytké pasáže, kde se mluví o tom, kdo koho sbalí a kdo je jak hezký. Pro puberťáky budou Síly temna možná ideální, pro ostatní průměr, ale k oddechovému zhlédnutí a pro pobavení vhodný film, pokud se dokážete povznést nad všechna ta americká klišé a scénář. Síly temna nejsou nijak extra chytrý film, ale není ani úplně hloupý. Rozhodně lepší, než Twilight:) I co se týče mužského osazenstva. Viděno ještě v době, kdy jsem nemohla ani tušit, že o několik let později budu do SebaStana zblázněná.(19.2.2012)

DVD/// Obsazení 5/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +strašidelné s dobrými efekty -zvlášť ke konci nudné s méně známími herci/// Kombinace Stmívání a Higlandera. Ve srovnání se Stmívání je tu více efektů a postavy více využívají svoje schopnosti. S herci je to podobné (až na to, že tu není žádná Kristen), nikdo není extra výrazný a naštěstí nikdo není úplně neschopný. V tomto filmu je to však horší s dialogy, není tu žádná romantika a ke konci mě to už dost nudilo. Škoda, sliboval jsem si víc./// Celkem 55%///(21.4.2009)

• - Filmové kopie, které mířily do kin, byly označeny pod krycím názvem "Full Power". (formelin)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 42. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)