Probuzení

Prebudenie

Awake

Krimi / Thriller

USA, 2007, 84 min

Obsah mluví za vše, těžko víc komentovat bez prozrazení děje. Teutates začátek nazval "postmoderní romantickou sračkou", s tou pasáží jsem problém neměl, čekal jsem co přijde. Spíš později byly chvíle, kdy byl děj pomalejší, jakoby nadbytečný, říkal jsem si slušný nápad, ale na dvacetimunutovou scénku, ne to roztahovat na celý film. Ale neskončilo u toho. Nevím, jak moc byl děj reálný, ale vše do sebe hezky zapadalo. # příběh 8 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 7 | pustil bych si znovu 7(13.8.2011)

Pokud mám tenhle film nějak okecat, nepůjde to bez spoilerů, jestli jste teda na prozrazování děje alergičtí a od "hereckého koncertu" gumáků Haydena Christensena a Jessicy Alby očekáváte životní zážitek, přesuňte své zraky někam jinam. Herecké výkony ústřední dvojice jsem v podstatě zhodnotila, ale už zahráli i hůř a pro Christensena bylo ležení na operačním stole pod zpackanou narkózou životní rolí. Původně jsem si myslela, že přesně o tomhle film bude - o člověku, který si transplantací vlastního srdce projde live, akorát v paralýze, a o následcích tohoto lékařského pochybení (které se bohužel občas opravdu stává - hrozná představa). Přijde však zvrat, mladý miliardář zjistí spoustu zajímavých okolností... a pak přijde další zvrat... a další... a další, až je přezvrat(k)ováno. Ubrat alespoň závěrečné rodinné odhalení, třeba bych popřemýšlela o čtvrté hvězdici, ale tohle už bylo hrubě křečovité, překombinované a lautr zbytečné. Zvedám palec nad zbouráním několika klišé, sympatická je taky stopáž a určité kvality filmu dokumentuje i skutečnost, že jsem neusnula:-). 65%(13.12.2010)

Samozřejmě jsem si opět nepřečetl obsah filmu a tak jsem šel do zcela neznámých vod. V prvních 20 minutách jsem se smířil s faktem že budu sledovat romantickou podívanou a ono se z filmu najednou vyklube po čertech originální thriller. Ve filmu určitě vše stoprocentně nefunguje, ale hodnotím nápad (kriminálka z prostředí operačního sálu) a příjemné tempo. 65%(28.2.2010)

Čekal jsem sice něco více thrillerovějšího (Probuzení pendlovalo spíše mezi dramatem a krimi), přesto se u mě ve výsledku nedostavilo většího zklamání. Film jednoznačně stojí na originálním nápadu, atmosféře (podpořené výbornou hudbou) a dobré délce (tempo nebylo zrovna z nejrychlejších a u delší stopáže by se mohla dostavit nuda, takže palec nahoru za soudnost). Fajn jsou taky herecké výkony, resp. potěšilo mě, že jsem v Haydenovi neviděl Anakina, z čehož před projekcí byly z mé strany obavy a mně osobně krajně nesympatická Jessica nakonec nebyla vůbec od věci. Na druhé straně bohužel stojí jedno velké ALE ohledně reálnosti celé té operace. To pak asi záleží na každém divákovi zlášť, jestli je ochotný hrát s tvůrci jejich nadsazenou hru, nebo se znechuceným výrazem "WTF, tak tohle teda ne" na ni rezignuje. I když si moc dobře uvědomuju, že takhle by to ve skutečnosti těžko probíhalo, překvapivě zaujímám neutrální stanovisko, tj. nevadilo mi to. A jak tak pozoruju reakce ostatních, patřím mezi tu hrtsku, které ten konec v dané podobě nevadil. Hodnotím slabšími 4*, za ten zvláštní uspokojivý pocit po skončení filmu nemůžu a nechci dát jenom průměr.(27.5.2012)

Strhujícím způsobem natočený snímek, jehož intimita a oduševnělá romantika skvěle ladí s výtečně promakaným scénářem a originálním nápadem, který jsem ve světě filmu dost možná ještě neviděl. Poprvé v životě Jessica Alba není jen na okrasu a Hayden Christiansen není pro smích. Už tenhle fakt je natolik raritní, že není možné film nesledovat s nadšením. Přidejme vynikající vedlejší role a minutu co minutu brutální a nekompromisní útok na city, přičemž jak Hayden, tak divák se nestačí divit, jak se to nakonec všechno zvrtne. Závěrečná proměna je těžko uvěřitelná, nicméně koncepčně naprosto v pořádku. Originální a odzbrojujícím způsobem ambientní a procítěný film.(28.11.2008)