Probuzení

Prebudenie

• Belgie

Krimi / Thriller

USA, 2007, 84 min

Jak pravi tagline Awake - Kazdym rokem pres 21 000 000 lidi dostane anestetika, diky kterym drtiva vetsi upadne do klidneho spanku a 100% znecitlivelosti tela, z nasledneho chirurgickeho zakroku si nepamatuji NIC. 30 000 z danych 21 milionu ma smulu, anestetikum nezabere a jsou uvezneni ve stavu anestetickeho uvedomeni. Tato statistika je upravena kvuli komercnimu uspechu filmu, ve skutecnosti se jedna pouze o 1 nestastneho pacienta ze 42 000. Jaka je pravdepodobnost, ze se podobna nightmare prihodi prave vam? Absolutne miziva. Ne vsak pokud zijete v CR, kde nic nefunguje a vsechno je v pici. I kdyz kdovi kdo za temi statistikami stoji a upravuje si je podle potreby. Byl jsem operovan jednou v zivote, maly zakrok, ale stale chirurgie, kdy vas suverene rozriznou. Ocitl jsem se presne v tomhle stavu. Dostal jsem anestetika, vsechno se zdalo byt ok, upadam do bezvedomi s ujistenim, ze az se proberu, tak bude vsechno hotove. Oteviram oci a neco je spatne - klani se nademnou chirurgove v maskach, kouknu dolu a tam jejich rozjeta chirurgicka party, kdy me vesele rozrezavaji a ja to normalne chekuju. WTF? Pribiha ke me vydesena sestricka a pumpuje do me dalsi davky anestetik, no diky, nemohla si mi je dat pred tim? Na druhou stranu mam alespon spravne morbidni zazitek. Diky stejnemu tematu a konceptu mi Awake pochopitelne velmi sedl a ryze prumerny film s prisernym obsazenim se tak vyhoupl na nadprumerne hodnoceni. Je ale fakt, ze ti herci byli vazne tragicti. Puvodne tam mel byt Jared Leto a Kate Bosworth, coz by bylo zlate, protoze Jessica Alba je priserna a Hayden Christensen je slizoun k pohledani. Jediny kdo to tam zachranoval byla tradicne skvela Lena Olin, ktera splnuje vsechny parametry sexy postarsi damy, ktera je mnohem pritazlivejsi nez vetsina mladych girls, prestoze ji je pres 50. Viz zdejsi prima konfrontace s Jessicou Albou, ktera je o 30 let mladsi, ale nesaha ji ani po podvazky. Kdybych si mezi nimi mel vybrat, tak absolutne nevaham a Albu posilam nekam. I kdyz, tu bych poslal nekam, i kdyby to byla jedina girl se mnou na opustenem ostrove. Jeji popularitu vzhledem k nulovemu herectvi a falesnym legendam o udajne krase vazne nechapu. 7/10(24.3.2009)

Kto je Joby Harold... pretože pokiaľ je Awake študentským filmom, hračičkou na jedno použitie, tak potom tu cítim obrovský talent. Ak to mysleli vážne a mali pocit že komponujú strhujúcu mysterióznu drámu na 15 Oscarov, potom pánboh zavaruj... Tak alebo inak, som rád že som nevyštudoval medicínu, asi by ma pri sledovaní porazilo :-D(1.2.2009)

Strhujícím způsobem natočený snímek, jehož intimita a oduševnělá romantika skvěle ladí s výtečně promakaným scénářem a originálním nápadem, který jsem ve světě filmu dost možná ještě neviděl. Poprvé v životě Jessica Alba není jen na okrasu a Hayden Christiansen není pro smích. Už tenhle fakt je natolik raritní, že není možné film nesledovat s nadšením. Přidejme vynikající vedlejší role a minutu co minutu brutální a nekompromisní útok na city, přičemž jak Hayden, tak divák se nestačí divit, jak se to nakonec všechno zvrtne. Závěrečná proměna je těžko uvěřitelná, nicméně koncepčně naprosto v pořádku. Originální a odzbrojujícím způsobem ambientní a procítěný film.(28.11.2008)

Keby som si musel nasadiť "kritické" okuliare a písať trebárs serióznu recenziu, na Awake by sa našli všelijaké chybičky krásy... Ale tá neodolateľne "narkotická" atmosféra mi otupila senzory a závity natoľko, že som sa len tak tichúčko nechal unášať...tou sobotnou nocou, keď váhate, či si pustiť plyn alebo Air...(2.3.2008)

Jessica je veľmi zlá herečka - o tom niet pochýb. Môže fungovať ešte tak v romantickej komédii(viď Good luck Chuck), ale nie v takomto filme a v takej postave. To je snáď najväčší zápor filmu. Výhrady mám ešte k pomalému rozbehu filmu, prvá polhodina je veľká nuda(až kým Hayden neľahne na lôžko, aby mu transplantovali srdce). Potom však film naberie vražedné tempo. Mám rád ten pocit, keď má filmári preľstia a príde zvrat(zvraty), ktoré absolútne nečakám. A to sa im podarilo. Ten najväčší zvrat asi v polovici filmu má donútil nahlas vysloviť otázku Čo?Škoda, že nebola lepšia herečka...Aj tak však ide o nadpriemerný thriller. Pre milovníkov zvratov povinnosť.(27.3.2008)