Probuzení

Prebudenie

Awake

Krimi / Thriller

USA, 2007, 84 min

V pohodě film. Začátek a rozjezd slabý, chladný.. Od chvíle jak šel Clayton na operaci a posléze nastálo při operaci "probuzení" jsem film opravdu žral a nemělo to chybu. Jak film skončil, na jsem chtěl dát v emocích 5*. Tak mě ten film, resp. od zmíněného probuzení bavil... S odstupem času to vidím na krásné 4*.. Líbil se mi zvrat, jak Claytonova "přítelkyně" najednou byla největší mrcha a ne holka, která si chtěla Claytona vzít. Plus maminka Claytona, která v čekárně přišla na kloub a dala své srdce svému synovi, aby ho zachránila. Mezitím v posmrtném životě povyprávěla co se jak stalo a tím se to krásně dozvěděl i divák... Super zažitek.. 80%(13.2.2012)

Čekal jsem sice něco více thrillerovějšího (Probuzení pendlovalo spíše mezi dramatem a krimi), přesto se u mě ve výsledku nedostavilo většího zklamání. Film jednoznačně stojí na originálním nápadu, atmosféře (podpořené výbornou hudbou) a dobré délce (tempo nebylo zrovna z nejrychlejších a u delší stopáže by se mohla dostavit nuda, takže palec nahoru za soudnost). Fajn jsou taky herecké výkony, resp. potěšilo mě, že jsem v Haydenovi neviděl Anakina, z čehož před projekcí byly z mé strany obavy a mně osobně krajně nesympatická Jessica nakonec nebyla vůbec od věci. Na druhé straně bohužel stojí jedno velké ALE ohledně reálnosti celé té operace. To pak asi záleží na každém divákovi zlášť, jestli je ochotný hrát s tvůrci jejich nadsazenou hru, nebo se znechuceným výrazem "WTF, tak tohle teda ne" na ni rezignuje. I když si moc dobře uvědomuju, že takhle by to ve skutečnosti těžko probíhalo, překvapivě zaujímám neutrální stanovisko, tj. nevadilo mi to. A jak tak pozoruju reakce ostatních, patřím mezi tu hrtsku, které ten konec v dané podobě nevadil. Hodnotím slabšími 4*, za ten zvláštní uspokojivý pocit po skončení filmu nemůžu a nechci dát jenom průměr.(27.5.2012)

Těžko najdete sadističtějšího scénáristu než dvojitého debutanta Joby Harolda. Představa, že budete při operaci (srdce) celou dobu při vědomí, je naprosto strašná, ale tím Joby mučení svého hrdiny teprv začíná. Divákovy nervy naštěstí napíná podstatně méně, ale stále slušně a nabízí mu chytré komorní cvičeníčko v odvádění jeho pozornosti. Hayden (uspaný pacient je pro jeho mdlý herecký rejstřík ideální role) i Alba by mu měli líbat nohy zato, že si díky němu mohli do filmografií připsat konečně něco kvalitního.(1.1.2009)

Minimalistický, přesto zajímavý thriller s velice dobrým scénářem, ale taky velice naivní režijí. První polovinu se to ještě dá překousnout, protože film má spád, pořád se něco děje a scénář vše utáhne sám. Problém nastává v půlce druhé, kdy už je vše jasné. Harold neumí na malém prostoru zaujmout a poslední půl hodina je nudná, ukecaná a velice předvídatelná. Přesto vidět Albu, která sice Oskary za nejlepší herečku asi získávat nebude, zato Playmate roku by byla hned a Christensena spolu, je jako splněný sen fanoušků 90210. Probuzení tedy není ztrátou času a na jednu projekci je to solidní filmek, přesto, podruhé už bych si ho nepustil. Jack, grow some fucking balls(30.1.2009)

Awake začína ako zaujímavý atmosférický psycho horor, ktorý sľubuje buď tú psychológiu, alebo nečakané dejové zvraty. Tie nakoniec ponúkne, lenže pri nich vypláva na povrch prekombinovanosť zápletky a celková béčkovosť námetu. Nebyť postavy Leny Olin a jej dilematu, film by nestál za reč. Ale atmosféru má slušnú a kvitujem Christensenovi, že sa snažil po Star Wars hľadať úplne iné herecké polohy.(13.10.2012)