Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

vorel999

Pěkně zpracovaný film z období Mayů. Gibson se vcelku předvedl. Člověk se u filmu ani trochu nenudí, ale pořád tomu chybí nějaký hlubší příběh, který by pořádně nadchl, hlavní hrdinové umírají jak v Hrách o trůny a zůstane jen "Skoro", který se hned na začátku filmu prezentoval jako hajzl. Ale musím uznat, že herecky byl film výborný na to, že většinou ti lidé nejsou herci. Na konci vymýšlí pěkné smrti, ale začátek je pěkně zdlouhavý. A ten konec mi taky prostě nějak nesedl. Dávám 70% ()

Mates Hradecky

Tak to byl nářez! Nechápu, proč Gibson neustále vystupující jako ortodoxní katolík točí taková témata, notabene s tolika brutálními scénami a že už jsem viděl za svůj život nějaké věci. Avšak slamák nutno smeknouti před naprosto bezchybnou filmařinou po obsahové i technické stránce. Ňamka! ()

Xmarc

Nápad, originalita tématu, prostředí, věrohodnost a výprava perfektní, ponechání původního jazyka za mě super! Snaha o podání dobové syrovosti vč. související brutality většinou taky super, v tomto podání to k tomu patří, stejně jako to jistě patřilo k té době. Občas ta brutalita byla ale zbytečně účelová a zejména přehnaně odolný hlavní hrdina několikrát prošpikovaný šípem, tak to bylo trošku přitažené za vlasy - spíš bych to bral ve stylu realistického dokumentu než komixu s nevyčerpatelným superhrdinou. Jinak každý dobrý film nemusí být postavený na vymakaném ději, může klidně upoutat i jinak, což se tady jistě podařilo. ()

prostoreka

Keď chcem hektolitre krvi a nepríjemné zábery, idem na internetové stránky venujúce sa tejto ,,problematike." Toto bol prešľap. ()

kodwin

Můj největší problém byl, že jsem čekal něco jiného. O zániku starobylé říše Mayů to fakt není. Ale jako dobrodružná akční podívaná super. Rozjezd pomalejší, ale pak film nabral tempo, že mi hodina a půl utekla jako nic. Kamera, masky i herecké výkony výborné. Krutost mi nevadila, u těhle "vyspělých" civilizací to byl základní kámen jejich udržení. Strach bylo to, co je drželo tak dlouho pohromadě. Po několika týdnech, kdy se mi film "vrací", musím dát pět hvězdiček. Apocalypto je originální a silný film, přestože se z témata Mayů dalo vytěžit víc. ()

006.Trevelyan

Kritizované Gibosonovo násílí zde má svůj význam, od přepadnutí vesnice po obětování na pyramidě podtrhuje dobu ve které se odehrává. Dříve jsem si pouštěl Apocalypto od druhé poloviny, ta první mi přišla nudná. Nyní považuji obě poloviny za dokonalé. Hned jak se přestanou svačit koule divočáka začíná exkurze po májském městě z pohledu vězně. Tato procházka vede až k pyramidě, kde na nás čeká vypasená májská elita ( že jsou znudění, tomu rozumím, protože k zatmění slunce podle wikiepdie dochází jednou za 360 let ). Toto všechno přivodí tu správnou atmosféru, divák se vžije do doby a situace Jaguáří Tlapy a skutečná hra o přežití můlže začít. ()

pavelpetr

Velmi pekne zpracovany snimek. Videl jsem ho nekolikrat a porad to byla zabava se koukat. Rekl bych, ze Mayove byli ve snimku podani verne. ()

weca

Apocalypto je ukázkovým příkladem totálního vítězství formy nad obsahem. Scénář je prostě primitivní a naivní, ale to se tak nějak dalo čekat. Kulervoucí vizuální stránka tohle částečně vynahrazuje, ale když má film takhle dlouhou stopáž, tak prostě očekáváte alespoň trochu důvtipnej děj. Mel Gibson je prostě o dost lepší režisér než scénárista. Forma vynikající, obsah bohužel pouze dostatečný. Je to škoda. ()

Jeez

Netradiční pohled do fiktivní historie. Na velkém plátně a ve vysoké kvalitě čekejte opravdu filmový zážitek. O nudě nemůže být řeč a patří mezi snímky, které jsem si opravdu dobře zapamatoval. Pokud se přidá koření v podobě interview se samotným režisérem před promítáním, tak se pohled na film tím více vytříbí. ()

Snakefinger

Tohle je nonstop velkolepá a výpravná podívaná ztracené civilizace. Srovnávání s Umučením Krista je naprosto zbytečné, jelikož tady Mel si vzal opět velkolepé téma, nádherné kulisy (ty umělé i opravdové) a nenechá diváka na chvíli vydechnout. Proč čekat nějaké poselství, když jsem byl uchvácen nepřetržitou akcí, kamerou. Poutavý a jednoznačně geniální filmový zážitek. ()

katza

Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale pak jsem si řekla, že ocením fakt, že film nebyl nudně v angličtině. Musím uznat, příběh mě bavil, i když nejsem moc fanda tohohle typu raw násilí. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi smutné, že veškeré civilizace mají potřebu honit se za mamonem a vraždit se mezi sebou.... Nebylo by nám přece jenom líp v pralese v souladu s přírodou? A na závěr... Mele, prosím už se zbav té svojí fixace na Braveheart. Už je to 21 let, je čas jít dál. Opravdu jsem čekala, že u (nápadně povědomé) scény se špalkem ten týpek vykřikne v mayštině: "Svoboda!" ()

xawexi

Perfektní úvod, dobrý průběh, slabší konec. Filmu uškodilo, že nebyl promyšlen do detailu, jinak by to mohl být trhák roku. Hodně drobností nesedělo a závěr při spatření Španělů působil, jako by Melovi došel papír na scénář.. Nicméně příjemně překvapen. ()

Motherlovebone

Dokumentární film o přípravě guatemalského cross-country běžeckého týmu na letní olympiádu. Od náboru sportovců, přes konflikty s bafuňáři, ve filmu uvidíme třeba ještě vyřazování sportovců na centrální pyramidě a mnoho dalších scén ze zákulisí. Zajímavostí je, že původně to chtěl Mel natočit o židech, ale produkce mu to vymluvila ()

GCorsini

Snímek jsem viděl již dvakrát a o kvalitě zpracování není pochyb, na co sáhne Gibson je podpořeno tučnými fondy jeho osobního bohatství. Jediné co mi ale vždy chybí je síla příběhu. Apocalypto dělá z celé Mayské kultury bandu tupých násilníků, pokoušejíc se vše vyřešit usekáním hlav a vyříznutí co nejvíce srdcí. Příběh je hned od začátku naprosto předvídatelný a proroctví malé holčičky tomu nasazuje korunu. Na konci příběhu se náš hlavní hrdina dostává na pláž, kde kotví lodě evropských mořeplavců a přibližujíc se na svých loďkách se zřetelně viditelným křížem není tato scéna pro laika historie indiánů Jižní Ameriky nijak vysvětlena a není k ní ani důvod, krom ponechání hlavního hrdiny svému osudu. Snímek se mi líbí hlavně po stránce vizuálních detailů kostýmů a tetování bojovníků. ()

Monellito

Na začátku jsem si říkal, co je to za kravinu. Ale stačilo 15 minut a děj a okolí mě vtáhly do sebe. Moc pěkná historická podívaná ()

ghoston

Nejlepší film od Gibsona! Jestli Statečné srdce dostalo Oscara, pak Apocalypto by ho mělo dostat tuplovaně. Ale o ceny nejde. V podstatě jde o alegorii a krvavou satiru nás samých. Lidí. Co jsme zač. Ničemové. Parchanti. Padlé bytosti, které si to navzájem dávají sežrat. Je to můj kultovní snímek, který s klidem mohu postavit vedle Blade Runnera. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)