Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

Cushing

Těžko být objektivní, protože Honzu Beneše (Emila Hakla) znám osobně a některé historky z filmu jsem slyšel od něj, taky jsem četl všechny jeho knížky, z nichž O rodičích a dětech je myslím zatím nejlepší. Mně se to líbilo jako máloco z českých filmů, postavit biják jen na rozhovoru dvou procházejících se mužů mi přijde fakt cool. Vždyť lidi už se spolu ani neuměj procházet, proboha! A povídat si. Něco málo mi na snímku vadilo, ale to není nic tragickýho, většinou mi něco vadí úplně na všem a hlavně na sobě samým. Mě ten film potěšil, škoda jen, že nebyl citlivěji sestříhaný; scén z hrdinova dětství tam bylo žalostně málo, naopak výstupy s matkou byly neústrojné, v tomhle chlapském filmu jako by ženské byly nějak navíc... nějaké přilepené... ()

Beky

Opět slušných několik scén, skvělých zejména po výtvarný stránce!! Jinak příběh, který se netýkal procházky mě neskutečně sral, tj. jeho syn a přítelkyně hlavního hrdiny, kteří si to rozadaj při první příležitosti, ona potom musí ukázat prsa, protože na to my češi slyšíme, on vypadá jako pako na začátku a vypadá jako pako i během filmu, jejich chemie je na pokraji třeskutého mrazu a jejich rozhovory jsem pro jistotu vypouštěl z hlavy už po jedné setině, nicméně, kdyby se režisér držel hlavní linie a prolínal vše minipříběhy jak tomu po většinu filmu naštěstí je, nemusel bych potom půlku filmu nudu odhánět. Jednou větou: Michálek je nesporně velmi dobrý rejža, natočit dva lidi jak se prochází a být při tom zajímavý, je velice těžké.....škoda přihlouplýho podpříběhu!! ()

lennyd

Syn s otcem mají takovou tradici, jednou za měsíc se sejdou, a stráví spolu celý den - zajdou na oběd, na pivko, procházejí se po Praze - a probírají a porovnávají své životy. A ač je mezi nimi třicetiletý rozdíl, zjišťují, že jsou takřka stejní ... První půlka filmu mi přišla trochu zajímavější (tak na 4 hvězdičky), druhá zase trochu nudnější (víc se filozovalo - tak 2 hvězdičky), takže zůstanu u zlaté střední cesty. Ale určitě je tento film takové zpestření v zatuchlém českém rybníčku ... ()

Master19

Tahle procházka funguje v podivných sinusoidách. Divák je místy uchlácholen až téměř k nudě, aby pak střih a obrat o 180 stupňů zapůsobily až téměř neuvěřitelně. Nicméně, mám velmi rád filmy, které závěr nepodsouvají, neřkuli nenutí, a nechávají na nás jak to dopadne. Jak chceme, aby to dopadlo. Jak momentálně chceme, aby to dopadlo... "Dialog je iluze, každý mluví jen o tom svém!" ()

Compadre

Vidim to na čistěj průměr..O rodičích a dětech je přehlídka rozhovorů mezi několika lidma - otec a syn (tady mi to chvílema přišlo hodně divný...nic proti otevřenosti, ale kdyby se se mnou otec začal bavit o sexuálním životě, co vedl s matkou a podobný bomby, tak bych nám asi oboum radši zavřel hubu pivem...), synovo ženská a manželův syn..(to už bylo normálnější) a tak vůbec..k hereckým výkonům můžu dodat akorát to, že pokecat si uměli všichni dobře. prostě kecy, kecy, kecy.. ()

VanTom

Procházka s otcem a synem (a zároveň se dvěma brilantními herci!) po pražských perifériích vypoví mnoho o jejich vzájemnosti, povaze, minulosti (rodině, resp. manželce a matce) i přítomnosti. Povětšinou bez problémů zaujme a baví, nicméně k žádné velké pointě či katarzi nedoputuje – vlastně ani nevím, co mi chtěla ve výsledku sdělit (zejména v linii s přítelkyní – krásnou Marianou Kroftovou – a vnukem). Že život recykluje stále stejné chyby? ()

Pražák

"Novýho není na světě nic už 2 miliardy let. Všechno jsou to jenom variace na téma uhlík, vodík, kyslík a dusík." ()

cpt.Lynch

Zajímaví příběh, originální pojetí, které si nebere servítky, fajn atmosféra, příjemné povídání a vzpomínání otce se synem. Flashbacky jsou príma a občas humorné. Hlavní dějová linie se Somrem je super, naopak druhá s Koftovou a Kostelným je o poznání slabší a místy mi vyzněla i dost podivně. Povídaní při procházce o životě a ženských mírně postrádá hloubku. Co film výrazně sráží, jsou herecké výkony, Somr jediný drží nadstandard, Novotný s Kostelným to uhrajou s odřenýma ušima a „výkon“ Kroftové je přímo katastrofální. Na to že je to je její prvotina podala „profesorský“ výkon, který stvořil jen těžko uvěřitelnou karikaturu postavy. Velká škoda. Ale celkově fajn zážitek a tudíž 3,5*. ()

D28

Boli tu momenty, ktoré sa mi veľmi páčili, ba až dojímali, ale kazila to občasná nuda a melancholickosť.Nevyhnem sa porovnávaniu s inými režisérovými filmami, ktoré sa mi páčili viac."Sekal" ma dostal kompletne svojou atmosférou a "Světlo" ľudskosťou.Nechýbali ani tomutu filmu a téma vzťahov,ich zložitosti a absudnosti ma baví vždy, viac však,keď sú mi osobne bližšie než v tejto podobe.Bola to však určite príjemná a nezvyklá filmová prechádzka s pánom Somrom a Novotným.Apropos, nedá mi nevybočiť z pražských uličiek-David Novotný najlepšie dabuje Christiana Balea.Aký koniec čakať od baleheada. ()

Autogram

Priveľmi dlhá prechádzka otca so synom s retrospektívnym rozprávaním. A keď sa na scéne objavuje Kostelný so svojim prehnaným hereckým výkonom, tak film ide s kvalitou ešte o stupeň dole. ()

P1tr

Příjemná procházka otce se synem, která působí velice přirozeně a vedle uvěřitelnosti několikrát také rozesměje. Obzvláště první hodina je povedená a o hlavních postavách a nejen o nich se toho dozvídáme spoustu. Po překlenutí prvních šedesáti minut už snímek začíná dosluhovat a je cítit, že by mu kratší stopáž prospěla, neboť najednou působí roztahaně a unaveně. Pochválit lze lidskost scénáře a především herecké výkony, bez nichž by film rozhodně nefungoval. Obzvláště Josef Somr s filmovým synem Davidem Novotným si vás získají. Na jedno shlédnutí ideální, ovšem napodruhé už moc neláká. ()

jenik71

Zajímavý příběh, vyprávěný zajímavým způsobem. Výborní Josef Somr a David Novotný v této poněkud černé komedii, která vlastně komedií není... Tento film se ovšem nemusí líbit každému. Je totiž nutné jej pochopit. ()

blixadovan

Vladimír Michálek je bezesporu jeden z nejlepších filmových vypravěčů a když si jako námět půjčí vynikající novelu Emila Hakla, kterou do scénaristické řeči převyprávěl Jiří Křižan, tak je na krásný zážitek zaděláno. Mě je již dávno jasné, že je David Novotný nejlepší současný český herec střední generace. Téma snímku je, neorigálně řečeno, nadčasové a viditelně i filmově nosné. Je celkem logické, že se film nestal kasovním trhákem, nutí totiž diváka přemýšlet! ()

Amputace

O rodičích a dětech je ideální příklad filmu, kterému nemám co vytknout, ale sám o sobě mě nebaví a nevyvolává ve mně potřebný divácký zájem. A to i přes naprosto fenomenální herectví hlavní dvojice Novotný-Somr, uvěřitelný lidský příběh plný skvělých dialogů a životních pravd a v neposlední řadě příjemné decentně optimistické vyznění. Příjemný, optimistický a plný naděje, ano, tak bych tento film definoval, ovšem nic hlubšího ve mně nevzbudil. ()

Čtec

Prostě Michálek, co dodat? Visačka kvality. A scénáristická spolupráce s Jiřím Křižanem, úplně jiný žánr než Sekal a přesto to opět funguje. No a herci? Somr ani nepotřebuje komentář. "Jestlipak poznáš, co je to za keř, do kterýho chčijem? ... Patří mezi řešetlákovitý." .. A Davida Novotného mám čím dál radši, sympatickej pohodář co výborně hraje sympatický pohodáře... Taky skvělá Mariana Kroftová, kterou jsem vůbec neznal ... (no není divu, doporučuju mrknout na její curriculum vitae...) ()

fruitbueno

Obrovské překvapení, čekala jsem průměr a dostalo se mi bravurního výkonu Davida Novotného a Josefa Somra, mistrné dialogy (bravo), zkušené režie, příjemné hudby a příběhu tak odkoukaného ze života, že upřímný smích střídalo podivné mrazení v zádech a na konci skoro i slza. Doporučuji vřele všem, kteří mají pocit, že české filmy jsou o ničem a proto na ně raději ani nekoukají! ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr