Tajemství oceánu

• Německo

Deep Blue - Entdecke das Geheimnis der Ozeane

Tajomstvo oceánu

Dokumentární

Velká Británie / Německo, 2003, 91 min (Director's cut: 83 min)

Michael deGruy

George Fenton

Sophokles Tasioulis

Všichni jsme se v poslední době posadili na zadek z Cameronovy Pandory, ale říkám: "Screw you, Cameron!". Tenhle film tě nakopal do zadku šest let před dotočením tvého filmu. Narozdíl od umělé Pandory je skutečný, a když se tak ponoříme do hlubin ke všem těm světélkujícím tvorům, byl to překvapivě zážitek, který m vyrazil dech.(27.4.2010)

Jeden úchvatný podvodný záber [ najviac ma dostali fascinujúce sci-fi kreatúry v temných hĺbkach oceánu kam nepreniká slnečné žiarenie ] strieda ďalší úchvatný nadvodný záber [ napr. brutálny a riskantný útok kosatky na tulene oddychujúce na pobreží ] a v kombinácii s úchvatnou hudbou je to celé....absolútne úchvatné!!(21.4.2009)

I to tajemství nakonec přišlo, i když jsem už nedoufal a já za takové tajemství oceánu považuju unikátní záběry z téměř neprobádaných míst na samotném mořském dně. Je pravda, že se snažíme dobýt vesmír, ale prakticky netušíme, co se děje v těch nejhlubších a nejtemnějších zákoutích naší planety. Když speciální badatelská ponorka sjede podstatně níže a zachytí všechny ty nevýslovně překrásné živočichy, kteří svým tělem prozářili černé dno oceánu, jen těžko někdo uvěří, že se jedná o realitu a ne o sci-fi, takže už jenom proto se určitě vyplatila ta zhruba hodinová plavba "všedními" záběry, abych si mohl vychutnat něco nového, do určité míry dost raritního, něco, co mi vyrazilo dech. A právě toto tajemství dělá z tohoto dokumentu naddokument.(14.12.2011)

Furt se sereme do vesmíru, ale že bychom pořádně prozkoumali nejdřív naší planetu, to ne. Každej rok nacházíme nový druhy zvířat a máme prozkoumáno jen nepatrný procento moří a oceánů. Který si sami ničíme. Moc hezkej dokument s dobře vybranou hudbou a někdy nudnejma, někdy úžasnejma záběrama z podmořskýho světa. Nicméně i tady platí pravidlo "sežrat, nebo být sežrán".(28.2.2010)

Je to krásnej dokument. Vůbec se nedivím, že ten věděc, kterýmu to ukázali zůstal stát s otevřenou pusou a tvrdil, že to musí být počítačová animace. Po takové hodině filmu si začnete říkat, kolik proboha má modrá barva odstínů? Kolik ryb tam ještě je? Jaké úžasné barvy a tvary ještě mají? Některý záběry jsou opravdu nádherný, jako kdyby vypadly přímo z nějakýho animačního studia (například rej kladivounů, rej delfínů, korálové útesy obklopené červenými rybkami, finální rej všech možných zvířat včetně žraloků, delfínů a albatrosů spousta dalšího). Jenže to bohužel není dokument, ze kterýho by se divák něco dozvěděl. Jako kdybych byl při sledování hluchý a neuměl ani číst titulky a jen viděl děj. Michael Gambon má příjemnej hlas, ale to co říká není výklad k dokumentu, protože neřekl víc jak dvěstě vět, z nichž většina je buď obecně známých nebo popisujících děj filmu. Hodně mi tam chybělo říct, co to vlastně vidím, protože žádnej odborník na podmořskej život nejsem a koukat devadesát minut na něco, o čem se ani nikdy nedozvím, jak se jmenuje, to je ztráta času. Ale co zase bylo úžasný je hudba George Fentona, ze začátku mi připomínala Statečný srdce, pro každou větší skupinu zvířat byl vlastní hudební motiv. Pro delfíny tak nádherně hravá, že jsem už jen při poslechu viděl, jak dovádí a poskakují. Některé okamžiky mi zase připomínala Donnerova Supermana, prostě nádhera. Akorát ten nedostatek faktů o zvířatech mi vadil.(19.5.2006)