Tajemství oceánu

• Německo

Deep Blue - Entdecke das Geheimnis der Ozeane

Tajomstvo oceánu

Dokumentární

Velká Británie / Německo, 2003, 91 min (Director's cut: 83 min)

George Fenton

Sophokles Tasioulis

Martin Elsbury

Symfonie oceánu. Oceán v obrazech. Epická orchestrální hudba doprovází dokument, který si neklade jiný než estetický cíl. Tím se, i když komentovaný, řadí po bok třeba "Mikrokosmu" nebo "Ptačího světa". Motivy jsou řazeny poměrně volně, přesto při rozlehlosti oceánu trochu zamrzí některé jejich opakování (na sardinkách se hoduje celkem 3x), stejně jako místy snad až příliš patetická hudba, nebo závěrečný, naprosto zbytečný dovětek. Ale to jsou jen malé výtky v porovnání s tím, co za úchvatné podmořské představení film nabízí. Ono také chtít propracovanější scénář, když na některé záběry čekáte měsíce... Mimochodem u mě to vyhráli krabi a kladivouni.(28.3.2007)

Prostě geniální hudební zpracování... V tom Mariánským příkopu jsem měla pocit, jakobych se dívala na nějaký sci-fi. Opravdu kvalitní záběry, lepší to snad ani být nemůže. Zanechalo to ve mně takovej pocit, jakože jsem začala zase přemýšlet o fyzikálních otázkách a prostě to ve mně vzudilo zájem o oceán. Hrozně ráda si fotím mořský rybky s barevnýma korálama, ale ty svítící obludy byly fakt neskutečný. Ostatní bylo taky působivé. Kdo nechce ztratit iluze o životě v oceánu, ať se nekouká :D(19.9.2008)

Veľmi pekný dokument, krásny, farebný, živočíšne rozmanitý. Pekná hudba a neuveriteľná kamera. Kopec krásnych záberov pod hladinou mora je úžasných, ale postupom času, ku koncu už začínal mierne nudiť. V mori to predsa nie je až také zaujímavé aby som dokázal čučať do TV tak dlho. Tam rybička, tu rybička aaaa už bolo tých rybičiek dosť. Na Vojnu termitov alebo Putovanie vtákov to nemá, ale stojí to za zhliadnutie. 80%(1.11.2008)

Úchvatný dokument, na kterém zamrzí snad jen absence bonusů ve výbavě DVD disku, protože já osobně bych uvítal nějaký ten film o filmu, jak se tohle všechno natáčelo, protože ty záběry? Tak jasné, čisté, barevné a klidné - zajímalo by mne, jak byly kamerou pořízeny... Díky nim vás to totiž do děje vtáhne natolik, že máte pocit, že to vy jste právě teď tím rejnokem, co si při dně oceánu hledá svojí kořist nebo ta malá rybka, co se za noci krčí v poslední skulině korálu, aby zde našla útočiště, než se zase hladinou protáhnou první sluneční paprsky... Prostě se jenom kocháte a v hlavě se nevyhnete filozofické myšlence, že příroda si stejně všechno zařídila po svém už dávno a nejlépe - ať jde o uzpůsobení živočichů danému prostředí (od nejchladnějších koutů po ty nejhlubší) nebo o věčný koloběh potravního řetězce... Společně s hudebním doprovodem se stává z tohoto dílka skutečně pohádková podívaná... P.S. Mariánský příkop vypadá jako hotová brána do pekel... :)(5.8.2010)

I dokument Tajemství oceánu je naplněn úchvatnými pohledy na zatím rukou člověka nezdecimované kolonie podmořských tvorů, ryb a některých dalších živočichů, které oceán živí. Měl-li bych ho však srovnat s jinými dokumenty novějšího data vydání, shodné živočichy se jim povedlo zachytit působivěji. Jedná se především o tučňáka císařského - Putování tučňáků a ledního medvěda - Planeta země. Další skupinu tvoří notoricky známý živočichové, které nám oprášily znalosti z vlastivědy. I přesto, že by dokument mohl být pojat poněkud více exotičtěji, spatřit obří kosatku lovící tuleně a vyhazující je do 15-ti metrové výšky má své neopakovatelné kouzlo. Nejvýše bych z dokumentu však vyzdvihnul část zaměřenou na živočichy žijící na dně oceánu, spatřit je jako bych se procházel po stezce neuvěřitelného fantasy světa plného těch nejneuvěřitelnějších tvarů a barevných kombinací. V jednom ohledu však Tajemství oceánu předčilo všechny, hlubinami s námi proplouvá působivá impozantní hudba přesně pasující k vizuálnímu dění. ║15.8.2009║(15.8.2009)