poster

Tajemství oceánu

 • Velká Británie

  Deep Blue

 • Německo

  Deep Blue - Entdecke das Geheimnis der Ozeane

 • Slovensko

  Tajomstvo oceánu

Dokumentární

Velká Británie / Německo, 2003, 91 min (Director's cut: 83 min)

Kamera:

Michael deGruy

Hudba:

George Fenton

Producenti:

Sophokles Tasioulis
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • berg.12
  ****

  Symfonie oceánu. Oceán v obrazech. Epická orchestrální hudba doprovází dokument, který si neklade jiný než estetický cíl. Tím se, i když komentovaný, řadí po bok třeba "Mikrokosmu" nebo "Ptačího světa". Motivy jsou řazeny poměrně volně, přesto při rozlehlosti oceánu trochu zamrzí některé jejich opakování (na sardinkách se hoduje celkem 3x), stejně jako místy snad až příliš patetická hudba, nebo závěrečný, naprosto zbytečný dovětek. Ale to jsou jen malé výtky v porovnání s tím, co za úchvatné podmořské představení film nabízí. Ono také chtít propracovanější scénář, když na některé záběry čekáte měsíce... Mimochodem u mě to vyhráli krabi a kladivouni.(28.3.2007)

 • sportovec
  *****

  Nezávisle na tom, co bylo získáno sestřihy a co podvodními kamerami, je zřejmé, že se tato báseň v obrazech nad obyčej vydařila. Symfonie barev, unikátní detailní záběry na rejnočí hlavu, plovoucího plejtváka, vlnící se hejno hlavonožců, bižuterie života v mořských hlubinách i tučňáčí trampský jihopolární balet odškodní za mnohé. Slova o kompilaci nejsou přesná; zdroje jsou s pedantskou podrobností uvedeny v závěrečných titulcích a není divu. Pokud by se mělo pracovat s originály, nebylo by možné natočit tento film; stal by se prostě nezaplatitelným a jeho realizace by byla - ani ne tak kvůli potřebným penězům - letitá. V žádném případě nejde o sestříhání,ale naopak o vytvoření původního pohledu, jehož hlavním nosným prvkem je poetizace vodních kontinentů a jejich obyvatel. Vzdáleně lze takovýto přístup přirovnat k práci režiséra hraného filmu, který ve střižně selektuje natočený materiál nebo hudebníka aranžujícího nově notoricky známou skladbu. To první je ovšem více výstižné. Autoři filmu hodili rukavici všem, jimž jde o víc, než je strohý přírodovědecký popis. To není kritika, to je konstatování legitimnosti odlišných přístupů při prezentaci druhé, rozsáhlejší a pestřejší části bioty této planety, o níž stále víme míň než méně.(15.7.2008)

 • FeiNike
  *****

  Jeden úchvatný podvodný záber [ najviac ma dostali fascinujúce sci-fi kreatúry v temných hĺbkach oceánu kam nepreniká slnečné žiarenie ] strieda ďalší úchvatný nadvodný záber [ napr. brutálny a riskantný útok kosatky na tulene oddychujúce na pobreží ] a v kombinácii s úchvatnou hudbou je to celé....absolútne úchvatné!!(21.4.2009)

 • Damiel
  ****

  Moc hezký dokument (pro česká kina s průvodním hlasem Michaela Gambona) s úžasnou hudbou, která přesně koreluje s tím co sledujete na plátně, od provzdušněných vln a skákajících delfínů, přes drsné zákony přežití až po ty nejtemnější hlubiny s bytostmi, pro něž snad ani nemáme jména. Na průvodním slovu se mi líbí, že jen lehce doplňuje, nezahlcuje tunami faktů a člověk se může plně ponořit do té příjemné vizuální "relaxace"...(30.5.2006)

 • mrx.friend
  *****

  Úchvatný dokument, na kterém zamrzí snad jen absence bonusů ve výbavě DVD disku, protože já osobně bych uvítal nějaký ten film o filmu, jak se tohle všechno natáčelo, protože ty záběry? Tak jasné, čisté, barevné a klidné - zajímalo by mne, jak byly kamerou pořízeny... Díky nim vás to totiž do děje vtáhne natolik, že máte pocit, že to vy jste právě teď tím rejnokem, co si při dně oceánu hledá svojí kořist nebo ta malá rybka, co se za noci krčí v poslední skulině korálu, aby zde našla útočiště, než se zase hladinou protáhnou první sluneční paprsky... Prostě se jenom kocháte a v hlavě se nevyhnete filozofické myšlence, že příroda si stejně všechno zařídila po svém už dávno a nejlépe - ať jde o uzpůsobení živočichů danému prostředí (od nejchladnějších koutů po ty nejhlubší) nebo o věčný koloběh potravního řetězce... Společně s hudebním doprovodem se stává z tohoto dílka skutečně pohádková podívaná... P.S. Mariánský příkop vypadá jako hotová brána do pekel... :)(5.8.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace