Bílá masajka

• Německo Die weisse Massai (více)

Na konci dovolené v Keni se Carola (Nina Hoss) setká s Lemalianem (Jacky Ido), válečníkem z kmene Samburu, který se svými zbraněmi a v tradičním kmenovém obleku působí strhujícím dojmem. Fascinovaná Carola se do něj bláznivě zamiluje, což má fatální důsledky. Impulzivně zruší zpáteční let a svého přítele (Janek Rieke) pošle domů samotného. V Keni se pak pustí do hledání Lemaliana. Po zničující cestě africkou divočinou potká v Maralalu Elisabeth (Katja Flint), s níž se spřátelí. Ve městě pak konečně najde také svého Lemaliana a následuje jej do jeho vesnice Barsaloi. Carola se rozhodne zapomenout na svůj předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky odlišné civilizace a začít v Africe nový život. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení - v dobrodružství mezi nebem a peklem, v jehož průběhu si sáhne až na dno sil. Film Bílá Masajka režisérky Hermine Huntgeburth (Das Trio) podle stejnojmenného bestselleru Corinne Hofmann vznikal přímo v keňských reáliích. Snímek vypráví skutečný příběh mladé ženy, která se snaží zdolat bezpočet překážek zvláštní a neznámé kultury, aby mohla dát průchod své životní lásce.

Dobrodružství, které Bílou Masajku provedlo rájem i peklem, trvalo čtyři roky. Odvážná a rozhodná žena, hrdý válečník a nádherný milostný příběh, odehrávající se ve strhujícím africkém prostředí - to byly ingredience, které knize napomohly k jejímu mezinárodnímu úspěchu. Byla přeložena do 16 jazyků a prodalo se jí více než 4 miliony výtisků. V České republice se kniha stala také velmi úspěšnou a prodalo se 20 000 výtisků. Film Bílá Masajka bude promítán také v rámci MFF v Karlových Varech, za účasti JACKY IDO, který hrál Lemaliana. (oficiální text distributora)

Leila75

Nepochopitelný příběh,musela to být strašně naivní žena,která se rozhodla žít s Masajem mezi Masaji,dvě tak rozdílné kultury,které spojuje jen to ,že žíjí na Zemi.Konec jasný od začátku,nepřipouštěla jen ona. ()

Stagy

Docela zajímavý film, chvílemi sice dle mého názoru postrádá dynamičnost, ale rozhodně stojí za schlédnutí. ()

morasten

Vskutku ač mě tenhle film nijak zvlášť neoslovil po umělecké stránce, jsem ráda že jsem ho viděla. Postava Caroly mě občas neskutečně vytáčela, a to proto, že si jako zástupce "kulturně vyspělejších" evropanů myslela že se jen tak provdá do divočiny a začne měnit tamní zvyky a tradice, nerespektovala rady místního faráře a vůbec co si myslela, že zmůže jako žena, navíc cizinka a ke všemu bílá. Místy mě to nutilo nadávat, že je to prostě blbá blondýna. Souhlasím s Reinišem, že film jel jen tak po povrchu, místo aby nás zavedl do hlubin duší obou stran a trochu rozebral psychické pochody hlavních i vedlejších postav. Moje absurdní představivost "co by, kdyby" mi říká, že by to dopadlo třeba úplně jinak, kdyby se Carola nechovala tak sobecky, trochu potlačila evropskou hrdost a přizpůsobila se "novému domovu". Ale o tom nemá cenu přemýšlet. Chování Caroly neovlivňuje kvalitu filmu, ačkoli mě iritovalo. Dalo by se z toho udělat vynikající zpracování o střetu odlišných kultur, takže: Dobrý námět ale to povrchní zpracování to kazí a není to zas tak kýčové jak by být mohlo - *** ()

HRom99

Pre niekoho to bolo možno neuveriteľné, že sa mladá švajčiarka dokáže na prvý pohľad zaľúbiť do masaja a hneď je ochotná za ním ísť aj na kraj svetra. Ale mne to až tak bizarné nepripadá. Nakoniec je to podľa skutočného príbehu a ja osobne tiež poznám podobný príbeh, akurát, že miestom spoločného života nebola keňská buš, ale mongolská jurta. Pozrel som si to napriek tomu, že upútavky na film vlastne skoro všetko vopred rozkecali a nenudil som sa. Bolo to celkom zaujímavé a poučné, aj dobre scénaristicky zvládnuté. Možno trochu rozťahané. ()

MATO13a31

Velmi silný příběh dvou lidí, jenž by do sebe nádherně zapadli - ale jejich jiná kultura je naprosto rozrazila. Postupné vyhrocení a opravdovost prostředí ne mne hluboce zapůsobilo. ()

golf78

Film sám o sobě není žáné velké dílo. Nese ale velké poselství pro všechny ženy, které se domnívají, že vdát se za muže ze zcela odlišné kultury není zase až tak romantika.... Proto to hodnocení. Ten film chápu spíše jako výchovný. ()

HankMoody

Červená knihovna podle skutečné události, v které bylo pár zajímavých scén. Jen jsem nepochopil, proč má docela pěkná "žena" zapotřebí učit lásce a sexu nějakého masaje ?! Samozřejmě herci vypadají úplně jinak než skutečné postavy příběhu. Reálnost příběhu pochopíte, jen když uvidíte fotografii skutečné postavy, "krasavici" Corinne Hofmann a "fešáka" Masaímanninuma Lketinga :o))) PS: stačí vyhledat v googlu v obrázcích "Masaímanninum" ()

meatfly

Film je o proti knize plitký, nezáživný a zmatený. Myslim si, že tento příběh by zasloužil více režisérského umu a bohužel nepomohlo ani to, že na natáčení dohlížela sama Hofmannová. ()

Bubugirl

Na začátek říci, že kniha obohacena o autentické fotky je mnohem pestřejší a barvitější než film ( tak to i bývá ). Film je až příliš idealizovaný. Nemusela se ani popuzdit uzda fantazii. Lemalian je až moc hodný, nesmírně urážlivý, no prostě africký ňouma ( poté co si ostříhal vlasy už vypadal fakt blbě ). Průměrné drama co by si zasloužilo více ( ale i tak vydělali mnoho) . Ale facka od hlavní hrdinky ta sedla :) . Stačilo doplnit o rituály či určitý moment více zdramatizovat a hned by bylo lépe. Čekala jsem víc. ()

Carolka

Naštěstí jsem filmek viděla před přečtením knihy , takže jsem byla spokojena! Všechny tři části témeř jedním dechem jsem pak přelouskala a hodnocení nezměním, stejně by se do filmu všechno nevešlo. ()

lenka26

Obdivuji Corinne Hofmann k tak radikálnímu kroku a to, že nebyla do měsíce zpátky ve Švýcarsku, o to víc je to zajímavý a skoro až neuvěřitelný film. Kdyby to nebylo podle skutečné události, tak těžko tomu uvěřit. No myslím, že když se podívají na tento fim muži, tak si někteří o nás ženách musí myslet všelicos....No co, prostě se to stát může..... ()

nikcawow

Velice zajímavé téma, které člověka přiměje k přemýšlení. Zobrazení dvou odlišných kultur se vcelku vyvedlo pro mě dost šokujícím způsobem, co se některých scén týče. Kdybych nevěděla, že je film založen na skutečné události snad příběhu ani nevěřím. Na film už se asi nikdy nepodívám ale i přes to dávám 4*. ()

Tobias_Sin

Film z prostředí Afriky o střetu dvou naprosto odlišných kultur byl pro mě jednoznačný tahák. Bohužel jsem sáhl vedle a to dost. Herci nevýrazní, hudba nezajímavá.. ()

jeekha

Tvůrci bohužel brutálně "vyjebali" se Štefanem. I toto nešetrné zacházení s postavami a naprostý přebytek filmových klišé sráží mé hodnocení do podprůměru. Hvězdičku navíc za několik nezapomutelných scén. ()

Martazoe

Nevím, proč se někdo udivuje nad tím, že nějaká žena vzplane k "divochovi" , vášeň a emoce se někdy nedají ovládnout rozumem a tohle se dělo a dít se bude. Tento příběh je o to silnější, že hlavní ženská postava má odvahu hodit za hlavu všechno, co znala a přestěhovat se do chatrče s žít v drsných podmínkách, odkud by většina Evropanů po měsíci utekla. Je to vlastně obdivuhodný příběh o velké odvaze jít za svou láskou a obětovat všechno s nejistotou jak to dopadne. Film, který mě hodně oslovil, i když konec je smutný. ()

andy60

Film, kde nejsou žádní kladní ani záporní hrdinové a jak zde bylo mnohokrát zmíněno - nějak jsem tomu nemohl uvěřit, aby se švýcarská dívka dobrovolně a plně při smyslech rozhodla odejít z pohodlí civilizace do nějakých hliněných chýší. Vím, láska je mocná čarodějka, ale přece jen... ()