Bílá masajka

• Německo Die weisse Massai (více)

Na konci dovolené v Keni se Carola (Nina Hoss) setká s Lemalianem (Jacky Ido), válečníkem z kmene Samburu, který se svými zbraněmi a v tradičním kmenovém obleku působí strhujícím dojmem. Fascinovaná Carola se do něj bláznivě zamiluje, což má fatální důsledky. Impulzivně zruší zpáteční let a svého přítele (Janek Rieke) pošle domů samotného. V Keni se pak pustí do hledání Lemaliana. Po zničující cestě africkou divočinou potká v Maralalu Elisabeth (Katja Flint), s níž se spřátelí. Ve městě pak konečně najde také svého Lemaliana a následuje jej do jeho vesnice Barsaloi. Carola se rozhodne zapomenout na svůj předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky odlišné civilizace a začít v Africe nový život. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení - v dobrodružství mezi nebem a peklem, v jehož průběhu si sáhne až na dno sil. Film Bílá Masajka režisérky Hermine Huntgeburth (Das Trio) podle stejnojmenného bestselleru Corinne Hofmann vznikal přímo v keňských reáliích. Snímek vypráví skutečný příběh mladé ženy, která se snaží zdolat bezpočet překážek zvláštní a neznámé kultury, aby mohla dát průchod své životní lásce.

Dobrodružství, které Bílou Masajku provedlo rájem i peklem, trvalo čtyři roky. Odvážná a rozhodná žena, hrdý válečník a nádherný milostný příběh, odehrávající se ve strhujícím africkém prostředí - to byly ingredience, které knize napomohly k jejímu mezinárodnímu úspěchu. Byla přeložena do 16 jazyků a prodalo se jí více než 4 miliony výtisků. V České republice se kniha stala také velmi úspěšnou a prodalo se 20 000 výtisků. Film Bílá Masajka bude promítán také v rámci MFF v Karlových Varech, za účasti JACKY IDO, který hrál Lemaliana. (oficiální text distributora)

Pavlínka9

Pro mě dost zajímavý film, ale zároveň nějak nedokážu úplně říct, co si o něm myslím. Chápu, že si prostě holka řekla, že chce udělat změnu - a udělala opravdu radikální - ukázání rozdílnosti světů a hlavně to - že opravdu šla do úplně jiného světa, kde prostě existují jiná pravidla - bylo to pro mě náročné k pochopení a hlavně k uchopení. Jako filmový zážitek to není - spíš mi to umožnilo podívat se na svět jiným pohledem a zhodnotit si co mám a nemám já. Není to vysloveně béčkový film, herecké výkony jdou a mě se tedy nejvíc líbilo téma. ()

lumiros

Velice silný příběh ženy, která se zamilovala "na první pohled" do opravdu nesprávného muže na konci dovolené v Keni se svým přítelem, který se vrátil zpět do Švýcarska sám a ona až po několika letech s holčičkou, kterou měla právě s tímto "domorodcem". ()

Brandon

Jednoho dne potkáte osudového partnera, partnerku, zblbnete, opustíte dosavadní život, přítele a třeba i kontinent. Kupodivu Carola neměla ani tak problém s kulturní odlišností masajů, jako se vztahem takovým. Je jedno, jestli je to právník, dělník nebo samburský černočerný válečník, všude je to stejné. Nedostatek porozumění, žárlivost. Sympatické tři hvězdy. ()

Lentia

Film se nedá porovnat s knihou, pár momentů se přibližuje knize, ale jinak jde o naprosto odlišný příběh. Film mě celkem zklamal. ()

shantim

Jde o docela dobře zpracovaný příběh dívky, která se vdá za Masaje, jež žije tradičním způsobem života, tedy života minimálné zasaženého západní civilizací a jejími hodnotami. 70% hvězdiček ()

EvaM

Je neuvěřitelné, že tento film je natočen podle skutečné události. Nemohu pochopit jak civilizovaná dívka dokáže všechno zahodit a jít bezhlavě do neznámého a velmi odlišného prostředí za mužem , kterého vůbec nezná a který o ni zpočátku ani nestojí. ()

Autogram

Červená knižnica z kategórie black-on-blonde ako vyšitá, ale s pridanou hodnotou. Silné scény a myšlienky prichádzajú znenazdajky a netreba si ich nechať ujsť. Je to nielen stret rozdielnych kultúr, ale takmer stret rôznych planét. Napriek tomu je blonďatá Švajčiarka odhodlaná vzdať sa aj sprchy a vymeniť ju za prírodný kúpeľ no aspoň so svojim obľúbeným šampónom. Prináša do džungle aj biznis a nečakal som, že akurát na tom začne vzťah zlyhávať. Naznačené sú aj jedny z najhorších problémov Afriky ako ženská obriezka a ťažké pôrody bez lekárskej starostlivosti, miestny misionár sa v tomto zahrá na pštrosa. –––– Pomaly som začala chápať', že sú veci ťažšie ako bozky. –––– Pravidlo číslo jedna: Tu sa nedá nič vynútiť. ()

jenik71

Tak tohle je jasně zvednutý ukazováček s varováním všem ženám, které občas zatouží po nějaké té exotické romanci. Jelikož je to podle skutečné události, nezbývá než konstatovat, že ta ženská snad musela mít v hlavě piliny, pravděpodobně z nějaké keňské dřeviny, z které si Masajové staví svoje chýše. Jak si jenom ta holka mohla myslet, že jí čeká nějaké štěstí uprostřed afrického kmene ? Evropská kultura je tak odlišná, zvyky a životní styl jsou tak rozdílné, že si myslím, že Carola dopadla ještě sakramentsky dobře. A chce se mi věřit, že jí matka ve Švýcarsku alespoň pořádně profackovala. Určitě by si to zasloužila. Masajka si u mě vysloužila 60%. ()

adamulefa

Niekedy sa pýtam sám seba: " Hej, Adam, čo to do pekla pozeráš za film?! " Väčšinou sa za to na seba hnevám a hovorím si, aká nehorázna strata času to bola. To však nie je prípad Bielej masajky. Po tomto filme som siahol iba pretože som mal momentálne (v poslednom čase sa mi to stáva často) plné zuby akejkoľvek reklamy. Jednoduchý príbeh ukazujúci úskalia lásky na prvý pohľad v celkovo efektne natočenej africkej prírode za vhodne zvolenej hudby - to je čo dostanete. Či vám priamočiara hlavná dejová línia bude pripadať nudná, konanie hlavnej predstaviteľky presvedčivé, Lemalian sympatický, dĺžka filmu primeraná závisí len a len na vašom uhle pohľadu. Mne to prišlo ako v pohode odsýpajúca nuda, keď by som však musel, skôr by som tento film odporučil ženskému publiku, ktoré tam zrejme nájde iste viac ako ja. ()

BMAJTZ

Lidé jsou různí, mají různé názory a představy, ale Carola je v mých očích děsně naivní. Zcestovalá Švýcarka se na první pohled zamiluje do Massaie a rozhodne se bydlet v chatrči na hliněné podlaze. Po 4 letech se pak diví, že je africká kultura a způsob života s jejím prakticky neslučitelný. Je to podle reálného námětu, takže takoví lidé evidentně existují, i když mi to hlava nebere. Když pominu nosnou linku můžu říci, že je to filmařsky docela dobře vystavěné drama, jenom ta délka je dost na pováženou. Zase takové drama, aby to člověka udrželo přes dvě hodiny ve střehu to není, mít to o 30 minut méně bylo by to rozhodně snesitelnější. ()

NICOX

Film o tom co dokáže láska. Silný příběh. Carola se sice chová tupě (jak sem tu několikrát v komentářích četla), ale má obrovskou odvahu. A je to zase trochu něco jiného, takže mě to docela zaujalo (hlavně když je to podle skutečnosti). 70 % ()

Yasmin

Vydat se sama na cestu po Africe, pátrat po jednom válečníkovi z kmene Samburu a pak s ním žít uprostřed neznámé Barsaloi, s neznámými vesničany a přizpůsobit se jeho životu, chce notnou dávku odvahy. Carola ji měla. A za to jí patří můj velký obdiv. Bylo zajímavé sledovat, jak se pomalu adaptuje, jak začíná žít úplně odlišný život od předchozího ve Švýcarsku. Nemá to vůbec jednoduché, potýká se spoustou problémů a její válečník Lemalian ji v tom moc nepomáhá. Spíše naopak. Film podle skutečné události, který mě dokázal zaujmout. Proto díky za tento film. ()

Sajuska1991

Přes dvě hodiny má tenhle film, řekla bych že nebýt toho, že jsem věděla, že to je podle skutečné události a nečíst tu knihu, tak bych se ale asi nudila. Jop, pár scén bylo dobrých, se musí nechat ... Stále ale prostě NEPOCHOPÍM tu ženu ! ne a ne a NE ! Jak si sakra holka mohla myslet, že to bude vůbec kdy fungovat?! A jak mohla udělat tak riskatní a absolutně spontální krok ?!? Nevěděla o tom pořádně nic !!! Měla si to promyslet, lépe ho poznat a co j ávím, něco VÍC si přečíst o jejich kultuře ! Měla vítr v hlavě - ale co - život naučí. Btw. - průměrně natočeno, sympatičtí herci, nic moc se tam nepřehnalo. Zlatej střed veškeré průměrnosti. ()

dopita

Film podle skutečné události. Carola na vejletě v Africe potkala Masaje, prohodila s ním pár vět a asi se do něj zamilovala nebo co (za tak krátkou dobu?!!) protože v Afice zůstala a začla ho hledat a bohužel pro ni (i pro diváka) ho našla. Carola zkrátka udělala rozhodnutí, který nechápu. Asi by řekla, že se rozhodovala srdcem, (možná spíš rozkrokem) nicméně to nic nemění na tom, že byla buď naivní nebo blbá, možná obojí. Čtyři roky ji trvalo než ji došlo, co je zřejmý po deseti minutách filmu. Film samotnej je navíc hodně nepovednej, koukat na to bylo utrpení. Kdyby to režisérka Huntgeburthová nepojala tak podlejzavě a líbivě, tak by možná tenhle příběh vyzněl aspoň trochu pravděpodobně. Samý líbivý obrázky, líbivá hudba, jenže k tomu šeď a nuda. Ale ne nuda co nudí, ale co votravuje. ()

Haymar

Naivita a blbost hlavní hrdinky je tak velká, že divák žasne! Nemyslím ani tak onen hlavní katalyzátor celého příběhu (šílené vzplanutí citů), jako spíš její neustálou snahu všechno a všechny kolem sebe měnit dle svých představ. Hlavní problém filmu je zejména v nehorázně přemrštěné stopáži v kombinaci s ukrutně nudnou režií a víceméně dokumentárním stylem vyprávěním! Na druhou stranu, na německou produkci to nebylo tak špatný (vč. herců). K tomu připočtěme fascinující keňské reálie, zajímavou sondu do života tamnějších křováků a dva zásadní poznatky: že lidé jsou všude stejní (bez ohledu na barvu, vyznání, vzdělání, postavení a národnost) a že láska je kurva! ()

Mikeowka

Začátek nenadchl a pokud bych nevěděla, jak bude příběh pokračovat a že se bude odehrávat v Keni, nesledovala bych dále. Ale jsem ráda, že tomu tak nebylo. Konaly se kýčovité momenty (které vykouzlily úsměv na kousíčku mé romantické duše, sic se tváří, že neexistuje...), ale i ty drsnější, na které jsem tolik čekala. Knihu jsem nečetla, takže nemůžu příliš reflektovat... Film je dle mého natočen velmi vkusně, herci skvělí, hudba velmi hodící se... Dovolím si však zareagovat na něco jiného než samotný film - > jak si tak čtu komentáře, nemůžu souhlasit. Já tu ženu chápu. Možná proto, že mám v hlavě spoustu idejí týkajících se zemí Afriky, Blízkého či Dálného východu - tedy toho, čím jsem svým způsobem fascinována. A nemyslím si, že by šlo o to, že měla mozek v kalhotkách nebo že snad četla průzkumy o tom, jak jsou na tom muži na světě s velikostí nařádí. Kořeny jsou někde hlouběji - třeba tam, že společnost, ve které žila, ji nebavila. Snad ji nebavilo hnát se za penězi v obchodě a hrabat, aby měla "krásný" život. Snad chtěla zkusit žít jiným způsobem a snad i věřila, že ve jménu lásky. A hlavně věřila, že něco změní. Že všecko změní. Naivní? Možná, ale proč ne? Proč něco nezkusit, když se nám zdá, že to za to stojí a když tím nikomu až tak moc neublížíme (leda sami sobě)? Chápu ji možná víc, než bych měla. A ta ženská byla slon. Silný, tvrdohlavý slon. Přesto nekonečně pokorný. A není to přece jen krásná povahová kombinace? ------------------------------ Zajímavé komentáře: Radek99 ()