Bílá masajka

• Německo Die weisse Massai (více)

Na konci dovolené v Keni se Carola (Nina Hoss) setká s Lemalianem (Jacky Ido), válečníkem z kmene Samburu, který se svými zbraněmi a v tradičním kmenovém obleku působí strhujícím dojmem. Fascinovaná Carola se do něj bláznivě zamiluje, což má fatální důsledky. Impulzivně zruší zpáteční let a svého přítele (Janek Rieke) pošle domů samotného. V Keni se pak pustí do hledání Lemaliana. Po zničující cestě africkou divočinou potká v Maralalu Elisabeth (Katja Flint), s níž se spřátelí. Ve městě pak konečně najde také svého Lemaliana a následuje jej do jeho vesnice Barsaloi. Carola se rozhodne zapomenout na svůj předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky odlišné civilizace a začít v Africe nový život. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení - v dobrodružství mezi nebem a peklem, v jehož průběhu si sáhne až na dno sil. Film Bílá Masajka režisérky Hermine Huntgeburth (Das Trio) podle stejnojmenného bestselleru Corinne Hofmann vznikal přímo v keňských reáliích. Snímek vypráví skutečný příběh mladé ženy, která se snaží zdolat bezpočet překážek zvláštní a neznámé kultury, aby mohla dát průchod své životní lásce.

Dobrodružství, které Bílou Masajku provedlo rájem i peklem, trvalo čtyři roky. Odvážná a rozhodná žena, hrdý válečník a nádherný milostný příběh, odehrávající se ve strhujícím africkém prostředí - to byly ingredience, které knize napomohly k jejímu mezinárodnímu úspěchu. Byla přeložena do 16 jazyků a prodalo se jí více než 4 miliony výtisků. V České republice se kniha stala také velmi úspěšnou a prodalo se 20 000 výtisků. Film Bílá Masajka bude promítán také v rámci MFF v Karlových Varech, za účasti JACKY IDO, který hrál Lemaliana. (oficiální text distributora)

markotter

Zajímavé téma, krásné pohledy na divokou Keňu a mumraj v ulicích Nairobi, hudba. To jsou plusy. Mínusy byly pro mě nedostatek emocí ať už záporných nebo kladných. Nějak jsem nevěřil filmové postavě její zbláznění do Masaje ani jsem neměl pocit nějakého příkoří, které ji donutilo po takových letech opustit Keňu. Myslím, že ve skutečnosti by dostala od afrického muže daleko tvrdší lekci a možná to tak opravdu bylo, akorát to tvůrci nedokázali přenést na plátno. ()

Arequipa

Filmu pomáhá, že byl natočen podle autobiografické knižní předlohy (nečetl jsem). Má několik silných scén, ale hlavní hrdince jsem nedokázal od začátku fandit. Naproti tomu ke konci jsem ani neříkal "máš, cos chtěla". Nebýt toho, že to bylo natočeno podle skutečného příběhu, byl by to méně než průměrný film. ()

Tyna31

Musím opakovat to, co už napsali ostatní. Je absolutně neuvěřitelné, že je to podle skutečné události. Málokdo by se zachoval jako Carola, i když člověk někdy neví, kam ho zrovna srdce potáhne:) Ale i já jsem si chvílema říkala, co ta blbá holka vlastně čekala. Vlastně si myslím, že mohla být ráda za to, jak se její Lemalian zachoval. Podobný námět jako Bez dcerky neodejdu. ()

Jonatána

První polovina: nechápala jsem, co to ta ženská vyvádí a čím myslí. Druhá polovina: najednou jsem ji začala obdivovat a Lemalian se mi začal líbit, seděla jsem u televize jako přilepená. Takže asi tak. ()

Petulka88

Na to, že se film o multi-kulti vztahu švýcarské obchodnice s oblečením a masajského bojovníka pyšní titulem ,,podle skutečné události", je docela těžko uvěřitelný. Očekával jsem drama o rozdílnosti dvou světů, prokládané záběry krásné africké přírody. Ne, že by se to nekonalo, ale naprosto vše přebíjí do nebe volající debilita hlavní hrdinky. Její myšlenkové pochody bych popsal asi takto: Jééé, ten masaj je ale pěknej! Hmmm, to se asi rozejdu se svým přítelem, zůstanu v Africe a budu žít jak masajka. Asi mají jinou kulturu, provádí ženskou obřízku a vůbec se k ženám chovají hůř než ke kozám. Jééé, oni to asi nebudou Evropani! Děs běs, můj lustr je inteligentnější než tahle naivní blbka. Díky tomuto faktu je to někdy nechtěně vtipné. Konec je přece jen o něco málo povedenější. Proto taky ty 3*, ale bylo to jen tak tak. ()

m4xp4yn3

Příběh je ok, potěší absence happy endu, ale jako film to nefunguje. Scény by si zasloužily sestříhat, ve stávající podobě se neskutečně vlečou. Stejně tak bych vypíchl absenci nějakého většího napětí, herci jakoby vůbec nebyli režírování, zkrátka si odemelou svoje a konec, žádných výraznějších emocí se od nich nedočkáme. ()

Sophia

Myslím, že tento film je lepší než jeho hodnocení... Mě se moc líbil... Především proto, že je založen na skutečném příběhu... Tak radikální rozhodnutí, které Carole i Lemalianovi změní celý život je zarážející - ale na druhou stranu, zdali věříte na lásku na první pohled, tak proč ne. Změna je přece život... Myslím si, že city člověka jsou mnohdy až příliš ovládány hlavou a to v některých případech nemusí být vůbec dobře (avšak platí to i naopak)... ()

bono22vox

Dramatický námět zpracován v krotkém duchu televizních seriálů o lvici Else. Za celé dvě hodiny film bohužel neukáže nic, co bychom o Africe nevěděli už dříve... ()

Kritik.

Tu je škoda i recenziu písať - hlavná postava je hlúpa naivka, ktorá sa vo všetkom rozhoduje nesprávne a dej nikam nespeje. ()

bearmeedek

„Bílá masajka“ je dneska možná v Německu trezorovým filmem. V současné době by tam ani takový film nedovolili natočit, protože by to byla negativní propaganda. Ale proběhlo to před léty. Příběh je podle pravdy, a ačkoliv jsem knihu nečetl, myslím si, že realita musela být o moc víc drsná, než je ve filmu. Mezi mírně dramatickými „neshodami“ je pořád hodně barvité romantiky. Ale stojí za vidění jak krajina, tak ten nikoliv překvapivý kolorit. Byla místa, kde jsem zřejmě měl být udiven, ale já se musel usmívat, protože se to dalo logicky čekat, něco jsem i předvídal. Prostě ta ženská byla neuvěřitelná Mušle. ()

mira.l

No, Carola byla asi trošku švihlá, ale mně se to celkově líbilo řekl bych lehce nad zdejších 64%. Neznaje knižní předlohy (asi bude dobré to napravit), dávám za čtyři. Po doplnění znalostí o knižní předlohu možná upravím směrem dolů nebo taky třeba směrem vzhůru, kdo ví... Je pravda, že jisté části příběhu jsou dosti zkratkovité. Ovšem zase na druhou stranu ... Nina Hoss... ona je zkrátka výborná snad ve všem. ()

mistvan

Myslím, že i když samotný námět je zajímavý, byl i výborně zpracován. Děj mě tak vtáhnul, že mi vůbec nepřišlo, že by film trval přes 2 hodiny. Herecký výkon Jackyho Ida byl excelentní, takže jsem mu prominul, že není zcela zřetelně Masajem (asi jako kdyby Ital hrál Švéda). Samozřejmě, že hlavni hrdinka se chová trochu nelogicky, ale tak už to v životě dost často chodí. ()

Doomer

O zmatene slepici ktera se zamiluje do cernocha ovsem zjisti ze to neni tak idealni jak si myslela. Nevim co se takovym blbkam honi hlavou kdyz si hledaji araby ci cernochy a mysli si ze maji stejnou mentalitu. A jelikoz ani tento film mi nepomohl najit odpoved tak myslim ze to nevedi ani ony samy. Film byl hodne romanticky za coz jsem musel odecist hvezdicky ()

Lobotommy

Jedna paní se rozhodla, že hodí za hlavu veškerou civilizaci a společenské výdobytky. Vsadila na to, že zůstane do konce života s chlápkem, který vlastně nemá vůbec nic; akorát tradice, které z ní udělají méně, než je on sám. No a hle! Změna prostředí ji udělala dobře. Cítila se šťastná. A myslela si, že to přece jen může fungovat. No a houby... ___Záběry polopouští, lehká dokumentarita, střet kultur, podle skutečnosti - všechno to nahrávalo tomu, že je to skvělý film. A asi by i byl, kdyby to mělo trochu větší spád. Už jsem navyklý na trochu svižnější tempo a tady byly některé pasáže sakra utahané a bezdůvodně. Zápletka ale skvělá a stálo to za to kvůli ní dokoukat. ()

Hank

Dle skutečné události...hlavní důvod proč se na to dívat a proč vydržet (hlavně ze začátku) dosti naivní příběh vyšperkovaný uhozenými situacemi a dialogy. Úžasná je visuální stránka a nádherné scenérie, ať už přírody nebo života ve městě. Každopádně je dobré sledovat kulturní a společenské odlišnosti, které patrně byly ve filmu ještě v soft verzi, obávám se, že realita keňských měst je daleko drsnější. Tři hvězdičky za film a čtyři za přírodu a lidi. ()

bubu25

Čítal som aj knihu. Dosť presne kopíroval film knihu. Ja som už počas čítania nechápal, ako toto môže urobiť žena z civilizovaného sveta. Ona tam totiž byvala v tej chatrči zo svojím "bojovníkom" dosť dlho, kým si otvorili ten obchod. Záver - Carola asi nemala všetkých pohromade. ()

jafuska

pro mě jako ženu je tento příběh velmi silný, emotivní, a ani se nedivím, že se zakoukala do tak krásného Samburajce, co je na tom, že byl z buše? ano souhlasím s jedním komentářem, každý by podlehl aspon jednou tomuto krásnému a tajuplnému muži, ano byla neskutečně hloupá, ale co je na tom? láska je mocná čarodějka a zamilovanost nezná hranice, takže jsem se plně vcítila do jejich pocitů až na samé dno zoufalství, které musela prožít. Pro mě velmi emotivní film. ()

joelly01

My jsme byli v Keni a vsechny zenske u bazenu cetly knihu "Bila masajka" :D Tak jsem si ji hned musela poridit taky a musim rict, ze se mi docela libila. FIlm zu takova hitparada nebyl, ale co uz. Corinnu (ve filmu Carola) vubec, ale vubec nechapu. Asi ta Laska musi byt OPRAVDU silna carodejka. My jsme v ramci jakehosi vyletu vlezli do jedne masajske chyse a hmyzem se tam hybala podlaha. No vyletela jsem odtamtud jak claymorova mina. Zit v necem takovem, to bych se asi radeji obesila, otravila, podrezala a hodila se do rodinne hrobky. ()

Tichoza

Pan Hermine se tady měl vyprdnout na film, udělat z toho 6ti dílný seriál, a všichni by byli spokojeni. Prostě moc dějovejch zápletek a informací na plus mínus dvou hodinách. Sem tam se něco odflálkne, sem tam něco přeskočí a výsledek? U mně jsou to hodně užmoulané tři hvězdy. ()