Reklama

Reklama

Královna

Trailer 4

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (429)

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Nemít někoho rád, je lidské (obzvlášť, pokud jste hlava státu a ten někdo se nechová podle vašich představ). To, že k sobě Královna s Princeznou chovaly vzájemné antipatie, není nic nového. Důvodů k nim bylo na obou stranách hned několik (viz některé výborné dokumenty), a proto mi není jasné, proč se Stephen Fears rozhodl pro tak jednostranný pohled, jehož výsledkem je prapodivná óda na Princeznu Dianu a Tonyho Blaira (výborný Michael Sheen). ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Aj napriek skvelému spracovaniu danej témy a dobrému obsadeniu je film podľa môjho názoru precenený, možno hlavne kvôli jeho značnému významu pre britské publikum, ale určite by som netypovala, že dostane toľko nominácií. Zápletke chýba akási šťava a scény sú miestami rozvláčne. Film síce bazíruje na realite, no medzery medzi skutočnými udalosťami sú vyplnené vymyslenými rozhovormi, s ktorých niektoré znejú vcelku vierohodne, iné zas menej. V tomto prípade naozaj hrá rolu záujem o danú tému a ak tam je, aj film je zaujímavý a má zmysel ho vidieť. ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Konečně film, který dokáže v kostce vysvětlit, že Diana byla rebelujícím prvkem královské rodiny a neustála roli, která jí byla svěřena, zatímco Alžběta udržela stoleté tradice a důstojnost navzdory všem. Poutavá exkurze do života královny v těžškých dobách smrti princezny z Walesu, s důstojnou Helen Mirren v hlavní roli. Docela mě zamrzelo, že u nás nemáme takovou majestátní instituci, která by svou velikostí přesahovala politický populismus vládních čtyřletek. ()

Ernia 

všechny recenze uživatele

Necelých sto minut vlády Helen Mirren, která si mě naprosto získala. Akorát teď po skončení toho filmu si musim jít zjišťovat jak to všechno tenkrát bylo, protože sama si to nepamatuju (v tý době mi bylo asi 7 a o takovéhle věci jsem se vůbec nezajímala), takže vedlejším účinkem tothoto filmu na mě je, že mě donutil se zase o trochu víc vzdělat ()

imf 

všechny recenze uživatele

Na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Pro Anglii mám slabost a Frearsův pohled pod pokličku navazuje na tradici těch nejlepších britských inscenací. Michael Sheen pro mě zářil ještě o chlup víc než Helen Mirren, všechno bylo usazené na svém místě. Napínák i pro ty, kdo v roce 1997 byli "při tom" a hltali každý novinový titulek. (70%) ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • Alexandre Desplat nahradil jiného hudebníka na postu skladatele soundtracku, neboť původní hudba se režiséru Stephenu Frearsovi nezdála vhodná pro film. Desplat svou práci zvládl za tři týdny. (imro)
  • Snímek získal šest nominací na Oscara, například za nejlepší film, režii či scénář. Nakonec si zlatou sošku odnesla za svůj výkon jen Helen Mirren. Herečka rovněž získala také Zlatý globus, který si odnesl i scénárista Peter Morgan. (imro)
  • Film měl premiéru na festivalu v Benátkách, kde Helen Mirren za svůj výkon od diváků obdržela pětiminutové ovace vestoje. (Siriuss)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama