Most do země Terabithia

• USA Bridge to Terabithia (více)

Film je adaptací stejnojmenného celosvětově úspěšného bestselleru Katherine Patersonové koprodukovaný dvěma předními filmovými studii Walt Disney Pictures a Walden Media, která se nedávno podepsala pod kinohitem Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Dva hlavní představitelé, Jess a Leslie, vytvoří imaginární království Terabithia, plné kouzelných bytostí, v kterém se stanou králem a královnou. (SPI Film)

KT_2011

Průměrná režie. Levná výprava - je z toho spíš televizní film a ještě ne moc zábavný. Mluvit v souvislosti s efekty od Weta Digital je směšné, protože je ve filmu musíte hledat jako jehlu v kupce sena. Na dnešní dobu nenápaditý příběh s koncem vycucaným z prstu. Jediný klad je na 13-14 let dost neuvěřitelně dobrá AnnaSophia Robb. ()

Flatron

Od tohto filmu som čakal asi niečo iné, ako to čo som aj reálne dostal. Taká troška iná fantasy vec, zo začiatku detinské, ale za to hravé, navyše miestami sa tu ukáže vážnejšia téma šikany. Zlom vo filme u mna nastal po "odchode" jednej hl. postavy, kde sa mi film potom paradoxne páčil viac. Každopádne to má veľmi pekné prostredie a záverečný soundtrack bol perfektným záverom. 3*. ()

Jirkacek

Rodinný film Most do země Terabithia z roku 2007 jsem si pár let po jeho natočení koupil na DVD a podívala se na něj celá rodina kromě mne. Chtěl jsem se na něj podívat už dávno, ale vždycky mi do toho něco vlezlo, ale jedno ráno jsem se kvůli kočkám vzbudil dřív a tak jsem se rozhodl pustit si nějaký film. Po několikaminutovém vybírání moje volba padla právě na Most do země Terabithia a když se hodině a půl objevily závěrečné titulky, svého rozhodnutí jsem nelitoval. Dokonce jsem musel zatlačit slzu, což jsem vysvětloval tím, že jsem právě zíval z únavy. Jenže opravdu mne film dojal a já jsem vůbec nečekal, že bude tak smutný. Myslel jsem si, že půjde o nějakou obyčejnou hranou fantasy pro větší děti, ale zmýlil jsem, neboť film přinesl i jedno velké moudro, které by mohlo znít jako - když můžeš něco udělat, tak udělej hned a nepřemýšlej o tom a poslouchej své instinkty. Ve filmu Most do země Terabithia byl hlavním hrdinou dospívající Jess Aaron, který žil se svými rodiči (Robert Patrick a Kate Butler) a sestrami v domě, kde měl kvůli nedostatku peněz řadu domácích povinností. Navíc musel snášet neustálé šarvátky se svými dvěma staršími sestrami, které se rády vyhýbaly práci a pořád jen koukali na televizi. Nejlépe vycházel se svou malou sestřičkou MayBelle (Bailee Madison), se kterou jezdil každé ráno školním autobusem. Zrovna skončily prázdniny a do třídy přišla nová žákyně Leslie Burkeová (AnnaSophia Robb), která se dokonce stala jeho novou sousedkou, když se s rodiči (Latham Gaines a Judy McIntosh) nastěhovala do vedlejšího domu. Zpočátku jí Jess nevěnoval příliš pozornosti, když postupně zjistil, že je Leslie jiná než ostatní dívky. Byla mnohem rozumnější, přes vzhled andílka ráda vymýšlela lumpárny, nosila kalhoty a nakrátko ostříhané vlasy a dokonce ani neměli doma televizi. Kvůli tomu ji ostatní děti nepřijali do svého společenství a také Jess byl zpočátku nedůvěřivý. Také Lesliina rodina byla úplně jiná, než jakou měl Jess. Rodiče se na venkov odstěhovali, aby tu napsali svou novou knihu, měli dostatek peněz, nehádali se a to bylo to, po čem toužil i Jess. Chlapec celé prázdniny trénoval běh, aby porazil svého největšího soupeře ve škole. Chlapci totiž konali vždy v hodině tělocviku soutěž v tom, kdo z nich je nejrychlejší. Jess si byl jistý vítězstvím, jenže jej porazila Leslie. Nemohl snést prohru od holky, proto předstíral, že ji nenávidí. I přes tuto porážku se z obou dětí stali přátelé. Trávili spolu mnoho času doma i ve škole, kde měli nejraději hodiny hudební výchovy, které vedla mladá učitelka Edmundsová (Zooey Deschanel), do které se Jess zamiloval. Jesse paní učitelka podporovala v malování, což byla záliba, kterou před ostatními tajil. Ve škole byla jejich hlavním nepřítelem Janice Averyová (Lauren Clinton), sedmačka, která šikanovala mladší žáky. Jednoho dne tato dívka sebrala čokoládové tyčinky MayBelle, proto ji chtěli Jess spolu s Leslie pomstít. Napsali proto Janice milostné psaníčko od jejího spolužáka, kterého tajně milovala, a tak ji ztrapnili před celou školou. Leslie se stala svědkem, jak tato dívka pláče, proto se ji snažila utěšit a Janice díky Lesliině podpoře přemohla svůj smutek. Obě děti měli velkou fantazii. Jednoho dne si usmysleli, že si vymyslí svou vlastní zemi jménem Terabithie, která by měla být podobná Narnii. A oni by byli jejím vládci. Do této země se dostávali díky lanu zavěšenému na stromě, což byla jediná cesta přes potok na druhou stranu. Tam je nemohl nikdo najít, bylo to ideální místo pro Terabithii. Postavili si zde svůj hrad, četli zde knížky a vymýšleli příběhy plné dobrodružství a pevně se spřátelili. Do této země je provázel také Princ Terrien, malý psík, kterého dal Jess své kamarádce jako vánoční dárek. Na jaře přišlo tání sněhu a tak se v potoce zvedla hladina vody, přesto stále navštěvovali Terabithii. Jednoho dne mu zavolala paní učitelka Edmundsová, jestli by s ní nechtěl jet na výlet do Washingtonu. Pro něj to byl obrovský zážitek, protože v tomto městě ještě nikdy nebyl. Když se vrátil z tohoto úžasného výletu domů, dozvěděl se, že je Jess mrtvá. Snažila se dostat do Terabithie, lano se ale přetrhlo a ona narazila hlavou o kámen, kvůli čemuž se utopila. Jess odmítl uvěřit tomu, že přišel o svou nejlepší kamarádku. Vyčítal si, že jí nepozval na výlet. Začal se dokonce chovat, jako by se nic nestalo, což velmi udivilo jeho rodinu. Až při návštěvě Lesliiných rodičů pochopil, že je skutečně mrtvá. Cítil se jako ztroskotanec, dokonce ze vzteku uhodil surově MayBelle a ve zlosti také vyhodil barvy, které dostal do Leslie, do potoka. Pak se rozhodl, že se ještě jednou podívá do Terabithie. Přes potok ležela spadlá větev, přes kterou přešel na druhý břeh. Nevšiml si ale, že ho tajně následovala May Belle. Ta se ale uprostřed větve lekla vody pod sebou a neví, co dál. Jess jí pomohl a uvědomí si, že šla za ním, protože se o něj bála a protože nechtěla, aby mu bylo smutno. Lesliini rodiče se odstěhovali a vzali si sebou i Prince Terriena. Jess ale na Leslie nikdy nezapomněl. To ona ho totiž odvedla do Terabithie, to ona z něj udělala něco víc, protože dřív byl jen obyčejný hloupý kluk. Poskytla mu sílu a fantazii. Jess také změnil své chování k mladší sestřičce. Přes potok postavil most a převedl přes něj May Bell. Učinil z ní královnu Terabithie podobně, jako z něj udělala Leslie krále této země. A byl konec. byl jsem dojatý, což se mi už dlouho nestalo. Lesllie mi bylo fakt líto. A přestože Jesse hrál mně nesympatický Josh Hutcherson, bylo mi ho líto také. Fakt mne tento film hodně překvapil. Suma sumárum, snímek Most do země Terabithia ode mne získal čtyři mostní hvězdy ****. () (méně) (více)

Jack.Lev

Nechápu, jak se mi tento film vyhnul v dětství, protože sledovat to když jsem byl stejně velkej jako samotné postavy ve filmu... Patřil by mezi mé TOP filmy. Takže jsem ho zhlédnul až nedávno, když jsem se o něm dozvěděl na jedné stránce. Start je možná trochu pomalejší a ukazuje na typickou rodinu, která to nemá rozhodně snadné. Ale vše je spíše naznačeno, než že bychom si procházeli strastmi této rodiny... Vše se mění, co se spřátelí hlavní postavy filmu, které si najdou vlastní místo/svět, kde platí kouzelná pravidla. Ale nenechte se zmást. Film toho nabídne mnohem více než obyčejné fantasy. A protože nechci nic spoilovat, tak jenom řeknu, že samostatný konec (který je docela dlouhý, ale rozhodně ne špatný) mě opravdu dostal. Musím říct, že mladí herci zahráli skvěle, i když rozpočet nebyl tak velký, jak by si tento film zasloužil, a udělali z něho možná i menší legendu. Najdeme tu takové ty menší filmové fauly, například jak malé dítě vytvoří most, za který by se nestyděli ani v Ikei, ale tohle filmu odpustíme - není to pro film vůbec podstatné. Rozhodně všem doporučuji! ()

Sejkorka

Úplně mě to ohromilo. Žádný vyumělkovaný nadpřirozený blbosti, země kde rostou neznámé druhy ovoce atd. Vše je jen fantazie. A té mají Leslie s Jesiem na rozdávání. Leslie nakonec zemře, příběh skončí smutně, žádnej hepyš. Nečekané. zaujme učitelka hudby v podání Zooey Deschanel (500 dní se Summer), Jo, a Anna Sophia Robb to je ta holčička, co Karlíkovi dělá žvýkačkové bubliny. ... ()

MaxBodycount

Spoluobčania, ktorí by mali radšej tíško a nebadane trpieť v ústraní dostali v Moste do ... prehodnotený návrat do detstva stráveného striedavo vo vlastnej hlave a na konci päste alfa spolužiaka, čo je asi tak všetko čo vám zostáva, keď na sebe nosíte Hutchersonov zamračený ksicht večného panica. Prežúvanie Del Torovho neamerického outputu však nedosahuje ani chabého kúzla originálu a v predpokladateľnom citovom vydieraní zbytočne kopíruje smrť detskej postavy. Momentom filmového blaha a čiastočnou spásou filmu je potom prirodzený herecký talent Bailee Madison v úlohe malej sestry May Belle, ktorá pripomenie Drew Barrymoore v E.T. a prepožičiava tak šarm Mostu, ktorý je lepšie spáliť skôr, ako ním prejdete. ()

teekanee

Do filmu jsem šel naprosto na slepo. Posledních šest let jsem ho měl v hlavě zafixovaný jako fantasy, který jednou určitě hodlám shlédnout. Trochu jsem se bál jisté dětskosti, možná proto mi to trvalo tak dlouho. O to větším překvapením pro mě bylo to, že se v podstatě o fantasy ani tak moc nejedná. Místo toho se mi dostalo perfektní dětský drama, který ve mě opravdu hodně zanechalo. Hutchersona mám rád už od dob remaku Cesty do středu Země a ani v dospělosti mě v Hunger games nebo Furute man vůbec nezklamal a to samý se dá říct tady. Hlavní hvězdou filmu je ale AnnaSophia Robb, kterou sem do tý doby znal pouze jako arogantní borůvku z Karlíkovy továrny na čokoládu. Tohle možná bude znít trochu dementně, ale každá scéna s ní je naprosto výborná. Opravdu mi stačilo, aby se pousmála a moje srdce plesalo blahem. Vidět tento film jako dítě, asi bych se solidně zamiloval. To ale teoreticky můžu i teď, jelikož herečka je o pár let starší :). Celkovej feel filmu je neuvěřitelně pozitivní a přijemněj melancholickej i přes zničující závěr u kterýho sem ronil slzy. Fakt nechápu, jak jsem se mohl takto kouzelnému filmu, takovou dobu vyhýbat. 92% ()

Ivett.Motion

Tento snímek úspěšně odboural stereotyp dobrých konců u dětských filmů. Cesta do Terabithie je barevný milý film, vyobrazující dětskou fantazii. ()

TylerD.

Jiné než čekáte z obsahu nebo dokonce z obalu. A je to dobře. Pěkný, dojemný ale v jednom místě hodně smutný příběh. A hraje tam Terminátor! Nečekal jsem, že dám čtyřhvězdových 70 %. Mimochodem už dlouho pozoruju, že se při výběru filmu dá velmi dobře řídit hodnocením i komentářem jednoho místního hororového znalce. A to tak, že si to převedete na pravý opak. Sice to u těch bezmozkových kravin jde někdy těžko ale s hodnocením je to snadná matika na prstech jedné zdravé ruky. Buď to dělá schávlně aby poutal pozornost (můj tip) a nebo je vážně divnej. To nemyslím ve zlém, vkus má každý jiný. Každopádně u mě, a většiny ostatních, se s železnou přesností obvykle trefuje na opačný konec hvězdného spektra. ()

Falanx

78%. Kouzelný  dětský film. Plný barvitosti a emocí. Skutečná říše fantazie, která v závěru krutě narazí na realitu. ()

mach333

Film, kde se hezky prolíná fantasy se skutečným lidským světem. Je mi to mnohem bližší, než třeba Tolkienova díla nebo Avatar. Dětští hrdinové jsou sympaťáci. Jen mi vadil dospělý dabing hlavního hrdiny. ()

Dominik44

Tenhle film je asi pro specifické publikum. Pro některé může být málo fantasy, pro jiné málo akční. Dílo si ale s divákem hraje a je schopné v něm zanechat opravdu výraznou stopu, která v něm zůstane ještě dlouho po shlédnutí filmu. Za mě výborný. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

04.03.2012

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007