Most do země Terabithia

Scénografie:

Robert Gillies

Kostýmy:

Barbara Darragh

Opravdu velice nešťastný výběr dabérů pro hlavní dvojici… A to je Filip Švarc mým oblíbeným, ale sem se ten hlas nehodil, vždyť v tom filmu to jsou děti!!! Ale podle toho samozřejmě nebudu hodnotit. Jinak celkový dojem dosti smíšený, první půlka filmu byla podle mě dost prázdná. Celkově to byla taková pohádka neslaná nemastná, vůbec se mi tam nehodil ten závěr. A nakonec bych ještě podotkl, že je to celkem podobné filmu Moje první láska.(4.8.2011)

Mno, na to, že jsem po tomhle kousku šáhl hlavně, jako po "filmu se Zooey" bych měl být daleko víc zklamaný. A to nejsem. Na druhou stranu nejsem ani nijak zvlášť nadšený. Téma dětského světa fantazie se okoukat snad ani nemůže (alespoň ne mě), spíš mi přišlo že se v tomhle ohledu klidně mohlo přitlačit na pilu. Největší problém jsem měl s hodně roztěkanou náladou filmu, včetně několika scén, které do něj skoro nepatřily (Leslieino "waltdisneyhovské" dovádění s rodiči) a koncem, který byl přes snahu o hřejivost prázdňoučký a zanechal celý filmu balancovat na hranici instantní zapomenutelnosti. Naopak naprosto nejstabilnějším pilířem byl výkon malého klučiny, Joshe Hutchersona, kterému tímhle přeju zdar v budoucích rolích. Když k tomu přidáme o něco slabší, ale stále obdivuhodný výkon AnnySophie, mátě najednou slušný důvod tenhle nenáročný, dětský filmek zkouknout. Rozhodně neublíží. 60%(28.5.2008)

Moc příjemný a hlavně přirozený portrét dětství.. jehož předlohou se stala velice populární kniha Katherine Peterson. Dva školáčci na venkově platí za outsidery, takže je logické, že si vytvoří vlastní tajný kouzelný svět. Ten je izoluje na jedné straně od života jedináčka s volnomyšlenkářskými umělci/rodiči, na té druhé od sociálně nechvalné situace v rodině s pěti hladovými dětmi. Provaz nad lesním potokem se tak stává vstupenkou do fantazijního světa. Velké plus tkví v mladých hercích, zejména svérázná AnnaSophia Robb dokazuje, že hororová Krvavá sklizeň nebo Burtonův Karlík nebyly náhodnými filmovými zastaveními. Já si jí zamiloval od prvních okamžiků. Laskavý pohled na svět dětí má tak výrazný emocionální dopad, tedy pokud vás už definitivně nesežral pesimismus a neumřely ve vás dětské fantazie. Potěší i fakt, že budapešťský objev Gabor Csupo nedělá z dětí úplné blbce (to s přehledem zařídily bezzubé Letopisy Narnie), mít nějakého potomka, s návštěvou kina neotálím. Zároveň je férové přiznat, že si tenhle rodinný film (ač je jakkoliv pestrý) pohrává s dosti otřepanými tématy jako jsou nepevné rodinné vazby, přátelství, případně smrt blízkého člověka. Atmosférická sedmdesátka (%), co pohladí a má obrovskou šanci oslovit nejen dětského diváka.(6.7.2008)

Soundtrack Aaron Zigman: 1. I Learned From You - Miley Cyrus [3:24] ,2. Try - Hayden Panettiere [3:19] ,3. Keep Your Mind Wide Open - AnnaSophia Robb [3:36] ,4. A Place For Us - Leigh Nash/ Tyler James [4:01] ,5. Another Layer - Jon McLaughlin [3:30] ,6. Shine - The Skies of America [3:52] ,7. Look Thorugh My Eyes - Everlife [3:11] ,8. Right Here - Jeremy Camp [4:13] ,9. When You Love Someone - Bethany Dillon [3:30] ,10. Seeing Terabithia [1:07] ,11. Into the Forest [5:59] ,12. The Battle [6:12] ,13. Jesse's Bridge [1:34],(17.5.2011)

Tak tohle je přesně jeden z těch filmů, který mi připomněl křehký svět dětské duše... a jak krutá umí být realita. Dva přátelé si k sobě najdou cestu skrze svou fantazii - není to jen "hra", ale je to útěk do lepšího světa... tam, kde se spolužáci neposmívají, kde se nepřipomíná, kolik co stojí, kde je možné úplně všechno. Přestože to není běžné fantasy plné skřetů a víl, má Most do země Terabithia své nezaměnitelné kouzlo - na reálném podkladě nás zavádí do světa dětské představivosti, tedy přesně tam, kde se "později" člověk dostane už jedině skrze filmové plátno... Gabor Csupo vytvořil zajímavý a laskavý snímek, který mě pohladil.(13.5.2008)

• - Netradiční dětská fantasy od Disneyho se v průběhu prvního víkendu promítání (16. – 18. 2. 2007) umístila na druhé příčce žebříčku návštěvnosti s obratem 22,5 mil. dolarů. Celkový obrat nakonec překročil 80 milionů. (imro)

• - Sestra Jesse (Josh Hutcherson) sleduje seriál Hannah Montana (od r. 2006). (HellFire)

• - Snímek je založený na stejnojmenné dětské knize Katherine Peterson, která se už objevila i ve slovenském překladu. Poprvé vyšla v roce 1977 a autorku k ní inspirovala tragická smrt kamarádky jejího syna Davida. Mimochodem David Peterson spolupracoval na scénáři a produkci filmu. (imro)