Most do země Terabithia

Scénografie:

Robert Gillies

Kostýmy:

Barbara Darragh

Príbeh dvoch detí – chlapca zo sociálne slabšej rodiny ktorí má tri sestry a dievčaťa jedináčika ktorého rodičia sa práve prisťahovali, si za riekou neďaleko domu v lese vytvoria vlastný rozprávkový svet len vďaka svojej fantázie, kde každý deň po bežných strastiach života ako sú neprajný spolužiaci zo školy, prísny učitelia a sociálne problémy vlastných rodičov vrátane súrodencov pre ktorých ste len otravou prežívajú dobrodružstvá ako z nejakej fantasy. Kto prežil v detstve podobné problémy, toho musí tento film dojať k slzám. Dôkaz že k sfilmovaniu dobrej fantasy, nie je potrebný 150mil. rozpočet ale dobrý herci a režisér ktorí vás svojou odovzdanosťou vtiahnu do príbehu. Stačí si len otvoriť myseľ, nechať sa unášať detskou fantáziou a hneď vám ich dobrodružstvá nadväzujúce na ich každodenné problémy prídu rovnako dôležité a napínavé ako sú aj v reálnom svete ... a smutný záver na viac dodáva filmu dôležitú výpovednú hodnotu :,-)(8.2.2008)

Plakát značně mate tělem - dává tušit velkolepou pohádkovou podívanou, přitom jsou na něm veškeré fantasy výjevy filmu do jednoho shrnuté. Nevadí. Most do země Terabithia je rozhodně nadprůměrným dramatem pro celou rodinu, vezoucím se na kouzelné vizuální stránce (nejen ona má určité konexe s Hledáním Země Nezemě) a sympatických dětských hrdinech. Dějově nepřináší sice nic nového, jen klasické otázky dětských radostí a strastí, obdivuhodná je však přirozenost, s jakou to dělá. Už v momentě, kdy titulní dvojka může nazvat zkomoleným jménem svého nepřítele fiktivní nepřátelská zvířata (nebo cokoliv negativního), nelze nevzpomínat na ten hřejivý pocit zadostiučinění, který dokázal zahnat malé dětské nenávisti, vznikající z malých hloupých sporů. Svět fantastických koutků, kde se děcka ukrývají před velkým zlým světem, je vykreslen nádherně. Morální nauka o vztazích v rodině, ve škole i kdekoliv jinde není nijak složitá, ba dokonce dosti kýčovitá, ale musím přiznat, že zásadní zvrat přišel právě v momentě, kdy už jsem rezignovaně čekal uslzené finále plné úsměvů a bratříčkování se každého s každým. Uslzené to bylo, ale úplně jinak... A navíc - je to pořád film hlavně pro děti. Jako takovému by mu neškodila ani ta pátá hvězdička. P.S.: Z AnnaSophie Robb roste krásná ženská a Zooey Deschanel, která mi byla tak protivná ve Stalo se, je v roli hrající a zpívající učitelky tak strašlivě šukedeli... ehm, kdybych něco takového zažil za svých školních let, moje hormony by dostaly slušnou nakládačku.(4.11.2008)

Pripajam sa k uzivatelovi menom Pumiiix, suhlasim s jeho kazdym slovom, ktore napisal do komentara. Aj ja sa priznavam, ze som bol na mäkko, pretoze som vobec netusil, ako sa bude tento pribeh uberat. Vsetci herci podali skvely vykon, aj samotny Robert Patrick, ktoreho vzdy budem spajat s ulohou T-1000 z TERMINATORA 2 (1991). Pre zaujimavost: Pri scene, kde budu Jess s Leslie stavat maly domcek na strome bezi prijemna hudba plna pozitivnej energie a stastneho priatelstva a az v Making of som sa dozvedel, ze pesnicku naspievala samotna detska herecka AnnaSophia Robb, ktora si zahrala Leslie. Je to krasny pribeh, ako uz mnohi pisu naozaj nielen pre deti, ale k piatej hviezdicke mi chyba velmi malinko. Mozno som mal ocakavanie, ze to bude film plny trikov (bolo ich tu sice malo, ale v tomto filme to nepovazujem za negativum) ako napriklad vo fantasy KRONIKA RODU SPIDERWICKU (2008)... 14.09.2008 ______ Josh Hutcherson - (Jess Aarons) +++ AnnaSophia Robb - (Leslie Burke) +++ Robert Patrick - (Jack Aarons) +++ Zooey Deschanel - (pani Edmundsová) +++ Bailee Madison - (May Belle Aarons) +++ Hudba: Aaron Zigman +++(14.9.2008)

Moc příjemný a hlavně přirozený portrét dětství.. jehož předlohou se stala velice populární kniha Katherine Peterson. Dva školáčci na venkově platí za outsidery, takže je logické, že si vytvoří vlastní tajný kouzelný svět. Ten je izoluje na jedné straně od života jedináčka s volnomyšlenkářskými umělci/rodiči, na té druhé od sociálně nechvalné situace v rodině s pěti hladovými dětmi. Provaz nad lesním potokem se tak stává vstupenkou do fantazijního světa. Velké plus tkví v mladých hercích, zejména svérázná AnnaSophia Robb dokazuje, že hororová Krvavá sklizeň nebo Burtonův Karlík nebyly náhodnými filmovými zastaveními. Já si jí zamiloval od prvních okamžiků. Laskavý pohled na svět dětí má tak výrazný emocionální dopad, tedy pokud vás už definitivně nesežral pesimismus a neumřely ve vás dětské fantazie. Potěší i fakt, že budapešťský objev Gabor Csupo nedělá z dětí úplné blbce (to s přehledem zařídily bezzubé Letopisy Narnie), mít nějakého potomka, s návštěvou kina neotálím. Zároveň je férové přiznat, že si tenhle rodinný film (ač je jakkoliv pestrý) pohrává s dosti otřepanými tématy jako jsou nepevné rodinné vazby, přátelství, případně smrt blízkého člověka. Atmosférická sedmdesátka (%), co pohladí a má obrovskou šanci oslovit nejen dětského diváka.(6.7.2008)

Pokud očekáváte, že se před Vámi po cestě přes Most do země Terabithia rozprostře vizuálně vymakaný kouzelný svět s okouzlujícími efekty a všemožnými pohádkovými bytostmi, mohli byste být velmi překvapeni a někteří možná i zklamáni. Snímek neobsahuje ani zdaleka tolik fantastický formát, jak by se mohlo dle popisu zdát. Zpracovává především význam přátelství, rodiny a hlavně nezměrnou dětskou fantazii pramenící z pocitu odlišnosti od ostatních, osamocenosti či zklamání. Jess a Leslie se brzy spřátelí a začnou spolu navštěvovat nedaleký les, kde se začnou ukrývat před svými starostmi, a s touhou objevovat věci nepoznané. Největší triková exploze Vás čeká v samotném závěru a řekla bych, že se na ni i vyplatí počkat, pokud by Vám už nějaké ty trikové excesy chyběly:) Z obsazení bych vyzdvihla půvabnou Zooey Deschanel coby slečnu učitelku, které to s kytarou a milým zpěvným hláskem nehorázně sluší či přísného Roberta Patricka v roli Jesseho otce.(13.4.2012)

• - Kvůli tragickému vyznění příběhu je původní text často trnem v oku cenzorům a v žebříčku Americké asociace knihoven patří na přední příčky knih, jejichž půjčování je omezované. I tak se Most do země Terabithia stal předmětem studia na školách v Austrálii, Kanadě a USA. (imro)

• - Sestra Jesse (Josh Hutcherson) sleduje seriál Hannah Montana (od r. 2006). (HellFire)

• - Netradiční dětská fantasy od Disneyho se v průběhu prvního víkendu promítání (16. – 18. 2. 2007) umístila na druhé příčce žebříčku návštěvnosti s obratem 22,5 mil. dolarů. Celkový obrat nakonec překročil 80 milionů. (imro)