Most do země Terabithia

Scénografie:

Robert Gillies

Kostýmy:

Barbara Darragh

Verze pro ty, co neviděli (beze spoilerů): krásný a poetický film o radostech a strastech dětství, navrch s výbornými hereckými výkony představitelů hlavních dětských rolí (AnnaSophia je nesmírný talent). Verze pro ty, co viděli (je tu něco jako spoiler!!!!!).....................................................................: že jsem nebyl sám, kdo na konci tak strašlivě brečel? Ufff, ještě teď mám na krajíčku... Edit.: podruhé už to bylo lepší, ale stejně jsem se jim neubránil...(2.12.2007)

Čekal jsem od toho něco trošku jiného a byl jsem příjemně překvapen. Neuvěřitelně mě zaujala AnnaSophia Robb, která hrála Leslie Burke, která se právě přestěhovala....společně s Jeesem ( Josh Hutcherson ) si vymýšlí kouzelnou zemi Terabithia....stačí mít jen mysl otevřenou a oči zavřené. Konec mě opravdu překvapil. Jinak AnnaSophia Robb mi trošičku připomíná gesty Keiru a už teď vím, že ta se prodře z dětské hvězdičky a budeme se moci kochat jak hraje v jiných dospělejších filmech.(10.10.2007)

Zavři oči, ale nechej svou mysl široce otevřenou. Škoda, že jsem tuhle radu nedostal před filmem, rozhodně bych to zkusil už v jeho průběhu. Představovat si věci ve filmu o hrdinech, kteří si představují věci, které nejsou, by bylo docela zajimavé, nemyslíte. Dobře, je to nesmysl, tenhle film asi chtěl tématem ukázat, že i přes všechny ty věci, které lidem vše ulehčují a ti pak nemusí skoro nad ničím přemýšlet (jak často tohle platí u filmů, no), aby nenechali svoji fantazii upadnout úplně. A že se jim to povedlo. Csupa a samozřejmě taky paní spisovatelku díky Terabithii budu navždy milovat, to, jaký jsem měl z tohoto filmu požitek, nejde slovy popsat. A samozřejmě hlavně kvůli nádherné, oslnující, perfektně hrající, a strašně roztomilé AnněSophii Robb. Po tomhle jsem se do ní úplný blázen. Její herecký výkon je něco úžasného, dokáže naprosto zlepšit náladu a nachvíli spolu s ní zavzpomínat na dětství. Hutcherson odvádí výkon klasický, ale tentokrát jsem mu roli opravdu záviděl. Jak bych chtěl po Terabithii pobíhat s ní. No dobře, to by bylo k mým pocitům k hlavní postavě. Celý příběh pak krásně ubíhá až do půlhodiny před závěrem. Za tohle budu režiséra a spisovatelku zase nenávidět. Ach, něco tak dojemné se vidí málokdy a úpřimně jsem si u toho krásně zabulil (lil lil) :-). co se týče technických věcí, intro je jedno z nejlepších začátků vůbec, soundtrack (score) je perfektní, trochu mně zamrzelo, že písnička, kterou zpívá Robb, tam vlastně skoro vůbec není, ale nějaká Montana hyzdí závěrečné titulky. Režie je zručná, kamera v pohodě, někdy dokonce výborná, ale triky dost úbohé a v některých scenách mizerné. Což by u fantasy mělo na jednu stranu dost vadit, na druhou stranu tohle není ani trochu klasické fantasy, takže to odpustíme. Prostě 100% a taky děkuji za Deschanel - další výborný aspekt filmu, takové hodiny hudebky bych chtěl mít(20.10.2010)

Příběh je pokusem o přiblížení fantazie dětí ve věku, kdy fantazie dochází vrcholu a pod kamenem najdete poklad obrovských rozměrů a stejně jako poklad se pod vámi ukáže i stín jeho obrovského ochránce, před kterým budete muset utíkat, přes celý les až k vodě, kterou jen tak tak přeskočíte a on do ní spadne a vy se radostně půjdete dotknout svého pokladu, který mezi tím zmizel pod dalším kamenem...AnnaSophia Robb je neskutečně půvabná na svůj věk a ukradla si všechny scény pro sebe bezprostředností a křehkostí. Nejde nezávidět podobné výlety do fantazie s touhle princeznou. Moc rád bych s ní překročil nejeden most, pohleděl na nádhernou zemi Terabithii a jezdil s ní do školy autobusem:). Bohužel je ona to nejlepší na celém filmu. Fantazie je to méně než by jste čekali a chtěli a herecké výkony krom AnnySophie jsou průměrné a zapomenutelné.(6.7.2007)

Tak tohle je přesně jeden z těch filmů, který mi připomněl křehký svět dětské duše... a jak krutá umí být realita. Dva přátelé si k sobě najdou cestu skrze svou fantazii - není to jen "hra", ale je to útěk do lepšího světa... tam, kde se spolužáci neposmívají, kde se nepřipomíná, kolik co stojí, kde je možné úplně všechno. Přestože to není běžné fantasy plné skřetů a víl, má Most do země Terabithia své nezaměnitelné kouzlo - na reálném podkladě nás zavádí do světa dětské představivosti, tedy přesně tam, kde se "později" člověk dostane už jedině skrze filmové plátno... Gabor Csupo vytvořil zajímavý a laskavý snímek, který mě pohladil.(13.5.2008)

• - Natáčanie filmu trvalo 60 dní a strih desať týždňov. (Greenpeacak)

• - Název Terabithia je inspirován ostrovem Terabinthia z "Letopisů Narnie" od C.S.Lewise. (Baltazzar)

• - Netradiční dětská fantasy od Disneyho se v průběhu prvního víkendu promítání (16. – 18. 2. 2007) umístila na druhé příčce žebříčku návštěvnosti s obratem 22,5 mil. dolarů. Celkový obrat nakonec překročil 80 milionů. (imro)